Wczytuję dane...

Rolety na karnisz - warto o nich pomyśleć

średnia: 5.0  ocen: 1

Przełom wiosny i lata to już odpowiedni czas na właściwe zatroszczenie się o nasze okna. Osoby, które nie chcą rezygnować z karniszy, podkreślających wyjątkowy charakter wnętrza, a jednocześnie oczekują bardziej kompletnego zaciemniania, mogą wybrać dedykowane rozwiązanie - rolety na karnisz. Dlaczego warto o nich pomyśleć?

Na końcowy efekt aranżacji wnętrza mają wpływ nie tylko dominujące dekoracje, ale i subtelne detale, które chociaż z pozoru trudno zauważalne, decydują o ostatecznym odbiorze pomieszczenia.

Karnisze podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza

Roleta rzymska na karnisz

Unikalny charakter przestrzeni okiennej z powodzeniem podkreślą wyjątkowe karnisze, które dobieramy pomieszczeniami, tj. w każdym z nich można zainstalować inny model (dotyczy zarówno koloru, jak i kształtu oraz grubości karnisza). Wyjątkiem od normy mogą być pomieszczenia łączone, np. otwarte kuchnie, które wychodzą na pokój dzienny – tutaj zaleca się utrzymanie wnętrza w podobnym wzornictwie.

Kolorystyka karniszy ma znaczenie

Wybór kolorystyki karniszy ma decydujący wpływ na odbiór pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Na rynku wyróżniamy cztery podstawowe kategorie:

  1. Antracyt: ciepła kolorystyka sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Odpowiedni dla pomieszczeń, w których dominującą barwą są ciemniejsze lub jaśniejsze brązy, ale w połączeniu z dodatkami meblarskimi, może stanowić atrakcyjny kontrast także w jasnych pokojach.
  2. Satyna-nikiel oraz tzw. mosiądz antyczny: uniwersalne barwy, które pozwalają na wkomponowanie karniszy w zasadzie do każdego wnętrza. Z powodzeniem stosowane w pokojach dziennych.
  3. Inox: właściwa kolorystyka dla pomieszczeń wystawnych i bardziej eleganckich. Wyjątkowo prezentuje się w położeniem z ciemnym drewnem, marmurem, granitem oraz szkłem.
  4. Czerń i biel: chętnie stosowane barwy w przypadku nowoczesnych, surowych pomieszczeń.

Połączenie estetyki i wysokiej funkcjonalności: rolety na karnisz

Właściwym rozwiązaniem dla osób, które chcą wykorzystać karnisze do ozdobienia swoich wnętrz, a przy tym oczekują satysfakcjonującego poziomu dekoracji i krycia okien, są rolety rzymskie ze specjalnym zawieszeniem za pomocą szelek. Ich unikalne wzornictwo doceniane jest nie tylko przez klientów ostatecznych, ale i architektów. Rolety rzymskie w sposób wyjątkowy prezentują się przede wszystkim w salonie oraz pozostałych pokojach reprezentatywnych; doskonale współgrają z oknami kuchennymi o drewnianych ramach. Dobrze sprawdzą się także w przypadku przestrzeni o nieco mniejszych rozmiarach, gdzie ewentualne zawieszenie firan mogłoby optycznie pomniejszyć całe pomieszczenie.

Rolety rzymskie pozwalają na elastyczne regulowanie poziomem zaciemnienia, co jest zaletą trudną do przecenienia w porównaniu do firan, które w zależności od swojej barwy i grubości tkaniny, mogą tylko nieco rozpraszać promienie słoneczne. Z tego też powodu, rolety można zamontować w sypialni lub pokoju dziecięcym, a ponieważ ich montaż i demontaż nie sprawia żadnych trudności, mycie okien nie jest już tak czasochłonne.

Poza tym, wspomniane systemy roletowe znacznie lepiej znoszą regularną pielęgnację. Tkanina rolet rzymskich może być prana lub okresowo oczyszczana za pomocą wilgotnej gąbki. W przeciwieństwie do rolet rzymskich na karnisz, firany także szybciej płowieją; raz wyblakłe kolory w praniu są niemożliwe do odzyskania, a zawieszone w kuchni w niepożądany sposób pochłaniają parę wodną.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czy można pomalować rolety, żaluzje?

Zobacz

Rolety zewnętrzne niewątpliwie posiadają wiele zalet. Wybór tego systemu osłonowego o jak najwyższej jakości zapewnia utrzymanie odpowiedniego ciepła w...

Montaż rolet i żaluzji. Na co zwracać uwagę, czym się kierować przy jego wyborze?

Zobacz

Sposoby mocowania żaluzji na plastikowych oknach zależą od projektu, a także od celu, jaki ma zostać osiągnięty. Poziome i pionowe żaluzje, zwykle…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark