Wczytuję dane...

Pomiar i montaż rolet – czy warto płacić za takie usługi?

średnia: 5.0  ocen: 2

Firmy, które specjalizują się w sprzedaży rolet wewnętrznych proponują swoim klientom dodatkowe usługi, np. pod postacią pomiarów okien oraz samego montażu gotowych przesłon. Zdarza się, że za taką przyjemność klient musi dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych do swojego podstawowego zamówienia. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Wykonanie pomiaru zajmuje nie więcej niż 2-4 minuty

Pod względem technicznym - sam proces pomiaru okna przebiega w bardzo prosty sposób. Dobry sklep internetowy powinien dostarczyć swojemu klientowi kompletną instrukcję, dzięki której ten może samodzielnie zmierzyć okno i dopasować wymiary do szablonu. W przypadku zdecydowanej większości przesłon okiennych, ustalenie rozmiarów np. rolet w kasecie lub rolet plisowanych zajmuje nie więcej niż kilka minut (!).

pomiarowanie rolet plisowanych

Co ważne - nawet jeśli zachodzi konieczność zmierzenia szerokości z uszczelkami o listwach skośnych lub łamanych to do wykonania podstawowych pomiarów wystarczy zwykła miarka. Sytuacja jest o tyle prostsza, kiedy w miejscu instrukcji tekstowej, firma jest w stanie zaprezentować klientowi także skrócony sposób pomiaru w formie wideo lub animacji.

Za pomiar firma może wystawić rachunek o wartości nawet 100 złotych

Z kolei jeśli spojrzeć na koszt obsługi fachowca, który podejmie się zmierzenia okien za klienta – za taką przyjemność trzeba zapłacić od około 15 do 30 złotych za 1 okno *. To oznacza, że jeśli jesteśmy zainteresowani zamówieniem 2-3 przesłon okiennych w jednym pomieszczeniu - firma doliczy do rachunku kolejne 30-90 złotych.

* Podane ceny są kosztami orientacyjnymi opartymi o analizę podstawowych ofert kilku wybranych firm. Końcowy koszt może być wyższy lub niższy w zależności od polityki firmy oraz samej lokalizacji klienta.

Ostatecznie – nie złożyliśmy jeszcze swojego zamówienia, a firma sprzedająca rolety wystawiła nam już pierwszy rachunek (za dojazd pracownika i kilkuminutowy pomiar). Co prawda są firmy wskazują , że pomiar wykonują gratis. Jednak bądźmy szczerzy – jeśli dojazd do klienta wynosi tyle, że koszt paliwa przestaje być symboliczny, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zostanie doliczony do kosztu samych rolet.

Montaż rolet również zazwyczaj nie wymaga specjalnych umiejętności...

W cennikach tych samych firm, które poddano analizie wcześniej czytamy o kosztach montażu rolet wewnętrznych. W zależności od modelu – sprzedawcy doliczają do rachunku od 30 za zwykłe rolety w kasecie do nawet 50 PLN za rolety klasyczne montowane na ścianie lub suficie.

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty początkowe, do rachunku o wartości 50-90 złotych należałoby dodać kolejne 60 – 150 PLN. Razem to już 110 – 140 PLN, a przecież musimy zapłacić jeszcze za same rolety. Ze wstępnych szacunków wynika, że sama obsługa montażu i pomiaru rolet być może sięgnęłaby wartości około 30% całego zamówienia – to dla wielu za dużo.

Czy montaż rolet wewnętrznych we własnym zakresie jest trudny?

To mit. Co do zasady – większość rolet wewnętrznych montuje się bezinwazyjnie, a wszystkie instrukcje obsługi montażu przesłon podawane są przez dobrych sprzedawców. W zależności sposobu montażu oraz samej rolety – klienci otrzymują ilustrowane objaśnienia z komentarzami (w formie graficznej lub krótkich animacji), które krok po kroku prowadzą użytkownika przez kolejne etapy instalacji.

Przyjmuje się, że montaż rolet wewnętrznych montowanych bezinwazyjnie np. do ramy okna zajmuje średnio do około 5-10 minut, przy instalacjach inwazyjnych – do około 15 minut.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety do okien z wywietrznikami

Zobacz

Okna z tzw. nawiewnikami są coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie. Firmy wykonawcze, biura projektowe i...

Rolety na drzwi balkonowe. Jakie wybrać?

Zobacz

Drzwi balkonowe ze względu na swoją dużą powierzchnię bywają uciążliwe szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ich wysoką przepuszczalność świetlną…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark