Wczytuję dane...

Jak dopasować zasłony do wnętrza? Zastosuj się do poniższych porad

średnia: 5.0  ocen: 2

To nieprawda, że zasłony przeszły do lamusa, bowiem ich eleganckie wzory doceniają zarówno polscy i zagraniczni projektanci wnętrz. W połączeniu z delikatnymi firanami, zasłony są świetnym sposobem na nadanie pomieszczeniu ciepłego i przytulnego charakteru. Sprawdźmy dlaczego.

Zasłony to nie tylko element dekoracyjny

Zasłony okiennena wymiar

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze zasłon, warto zastanowić się także nad ich walorami funkcjonalnymi. Dobrze skrojone tkaniny mogą pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale i ochronną zapobiegając przedzieraniu się promieni słonecznych do wnętrza. Dla wielu osób nie bez znaczenia będzie także możliwość stworzenia bardziej intymnej atmosfery kryjąc się przed ciekawskimi spojrzeniami najbliższych sąsiadów.

Uwaga: zasłon zazwyczaj nie należy traktować jako samodzielnych i kompletnych przesłon okiennych. Osoby, które chcą skutecznie ochronić swoje wnętrze przed słońcem, np. w sypialni powinni zdecydować się na wybór rolet klasycznych, plisowanych lub tych na dzień i noc.

Wiele osób zapomina o doborze zasłon ze względu na sposób zawieszenia. Tkanina powinna być osadzona na karniszu w taki sposób, aby nie sprawiała trudności w przesłanianiu okna nocą i odsłaniania go za dnia.

Zasłony dzielimy ze względu na sposób montażu:

  1. zasłony na taśmie marszczącej: wpleciona w górną część zasłony taśma zapewnia równomierne marszczenie tkaniny; taśma stosowana jest zarówno przy mniej, jak i bardziej masywnych tkaninach. Zasłonę można zawiesić za tzw. żabki.
  2. zasłony na kanale z grzywką: w zasłonę wszyty jest specjalny kanał, w który bezpośrednio wprowadza się karnisz. Komfortowa, szybka obsługa i brak ruchomych elementów to trzy główne powody, dla których warto rozważyć zakup zasłon na kanale z grzywką.
  3. zasłony na szelkach: bardzo wygodne rozwiązanie; zasłony w błyskawiczny sposób można zdjąć z karniszy i wyprać. Szelki są wplecione w taki sposób, aby gwarantowały równe odstępy w marszczeniu tkaniny.
  4. zasłony na kółkach: tradycyjny sposób montażu, który wymaga jednak nieco więcej uwagi od użytkownika (konieczność samodzielnego tworzenia marszczeń). Ze względu na ruchome elementy, tego typu sposób montażu nie sprawdzi się w sypialni.

Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Klienci mogą wybierać spośród dziesiątek zróżnicowanych wzorów, faktur i rodzajów tkanin. Niekoniecznie tych, które na dobre wpisują się w kanon mody – zasłony powinny być dobierane według własnych preferencji, a także kolorystyki ścian tak, aby materiał wpisywał się w sam charakter wnętrza. I tak np., jeśli pokój urządzony jest w sposób minimalistyczny, w miejscu kolorowych zasłon powinny zawisnąć stonowane, subtelne i długie, sięgające do ziemi tkaniny o bardziej stonowanych barwach.

Z kolei w pomieszczeniach dziennych o beżowych odcieniach świetnie sprawdzą się bardziej „mięsiste” zasłony w pastelowych odcieniach i nieco mocniej wyeksponowanych wzorach. Dla osób, które chcą nadać pokojom bardziej intymny charakter proponuje się dodatki w postaci lambrekinów oraz zapinek i klamerek do spinania tkaniny w 1/3 jej wysokości. Przygotowanie zasłon warto zlecić profesjonalistom - precyzyjnie docięte zasłony to gwarancja satysfakcjonującego efektu.

Delikatne zasłony do mniejszych pomieszczeń

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie warto brać pod uwagę przy wyborze zasłon jest także sama wielkość pomieszczenia. W mniejszych pomieszczeniach znacznie lepiej spiszą się subtelne, delikatnie transparentne zasłony, które ocieplą wnętrze, ale pomniejszą go optycznie. Zbyt ciężkie i masywne tkaniny mogłyby zdominować wszystkie pozostałe dodatki, przytłaczając swoimi rozmiarami.

Do pokojów o niższym metrażu warto przemyśleć użycie przede wszystkim zasłon wykonanych z weluru lub aksamitu. Z kolei cięższe zasłony to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie wnętrza o charakterze rustykalnym lub klasyczny.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety odbijające światło czy podgumowane?

Zobacz

Wysokie temperatury na zewnątrz i przedzierające się przez okna promienie słoneczne bywają uciążliwe szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Skutecznym sposobem...

Rolety bambusowe - kompendium wiedzy.

Zobacz

Rolety bambusowe ze względu na swoją budowę należy traktować przede wszystkim w kategoriach dekoracyjnych, chociaż tego typu konstrukcje z powodzeniem…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark