Wczytuję dane...

Żaluzje drewniane. Czy warto zainstalować je w domu?

średnia: 4.7  ocen: 9

Żaluzje drewniane są dość szczególnymi produktami dekoracyjnymi, ponieważ łączą w sobie niepowtarzalną estetykę, a przy tym wysoką ergonomię i funkcjonalność. Wiesz jak je wykorzystać w Twoich wnętrzach?

W jakich pomieszczeniach można zamontować żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane mogą być z powodzeniem montowane w pokojach dziennych, salonach, sypialniach, a także pomieszczeniach wypoczynkowych i reprezentacyjnych. Ich unikalne właściwości nadają wnętrzu subtelnej elegancji, wprowadzając naturalną, ciepłą atmosferę, a przy tym gwarantują poczucie intymności, chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Żaluzje drewniane w sypialni

W zasadzie, nie istnieją przeciwwskazania do instalacji żaluzji drewnianych także w kuchniach i łazienkach. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli decydujemy się na naturalne przesłony okienne w tych szczególnych pomieszczeniach, należy zadbać o ich dobrą wentylację, nie doprowadzając do trwałego osiadania wilgoci na maskownicy, lamelkach i w samym mechanizmie; wyraźne zmiany wilgotności powietrza i temperatury mogą skracać żywotność żaluzji drewnianych.

Instalacja żaluzji drewnianych nie jest wskazana tylko w przypadku okiennych, które są w bezpośrednim zasięgu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, np. w okolicach zlewów kuchennych. Warto wiedzieć: żaluzji wykonanych z drewna nie można instalować na zewnątrz; naturalne komponenty wystawione na warunki zewnętrzne w krótkim czasie doprowadzą do uszkodzenia mechanizmu i trwałego odkształcenia się lameli.

Czyszczenie żaluzji drewnianych

Ze względu na swoją budowę, żaluzje drewniane, chociaż nie są kłopotliwe w utrzymaniu czystości, to wymagają bardziej regularnej pielęgnacji niż w przypadku żaluzji z piórkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Do usuwania kurzu wystarczy sucha ściereczka do omiatania poziomych listew, ale jeśli na żaluzjach widoczne są trudne do usunięcia zabrudzenia, np. w postaci tłuszczu, żaluzje można czyścić na mokro. Warto mieć jednak na uwadze, że sięganie po wilgotną ściereczkę zmniejsza żywotność żaluzji, dlatego należy czyścić je w tych sytuacjach, kiedy jest to tylko naprawdę konieczne.

Dobrymi sposobami na oczyszczanie drewnianych żaluzji są także:

  1. profesjonalne środki do pielęgnacji drewna w płynie: nie tylko odświeżą wygląd żaluzji, ale i stworzą barierę antystatyczną, przeciwdziałając nadmiernemu osadzaniu się kurzu. Uwaga: preparaty stosuje się zgodnie ze wskazaniami producenta, a w przypadku żaluzji drewnianych, należy sięgać tylko po te, które dodatkowo nie nabłyszczają powierzchni piór.
  2. specjalnie wyprofilowane zmiotki: ułatwiają omiatanie żaluzji z kurzu bez obaw o ich ewentualne porysowanie.

Gatunek drewna ma znaczenie

O jakości wykonania i wytrzymałości żaluzji drewnianych zadecyduje drewno, z jakiego została wykonana rama oraz poziome lamele. Do wiodących gatunków, które gwarantują oczekiwaną odporność na zmiany temperatury należałoby zaliczyć lipę kanadyjską, syberyjską oraz drewno afrykańskie. Szczególnym rodzajem komponentu wykorzystywanego do budowy żaluzji drewnianych jest także bambus (jednocześnie najlżejszy ze wskazanych materiałów drewnianych), który ze względu na swoją budowę, może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności.

Uważaj na tanie żaluzje drewniane o wątpliwej jakości

Na polskim rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych ofert żaluzji drewnianych i coraz częściej, z wysokiej jakości produktami konkurują tanie odpowiedniki, importowane z Dalekiego Wschodu. Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto zorientować się z jakich materiałów zostały wykonane wybrane modele żaluzji i na jakich warunkach producent udziela serwisu gwarancyjnego.

Większość żaluzji drewnianych sprzedawanych w gotowych zestawach (producent nie przewiduje realizacji na indywidualny wymiar), to niejednokrotnie te pochodzące z rynku chińskiego, których komponenty pozastawiają wiele do życzenia. Takie żaluzje są co prawda odporne na mechaniczne uszkodzenia, ale ich powłoka po 1-2 sezonach może ulec trwałemu odbarwieniu. Przyjmuje się też, że tanie żaluzje drewniane zostały wyposażone w mechanizmy sterowania, które mogą nie reagować właściwie na próbę zablokowania sznurka, a przy swojej pracy wydają nieprzyjemne dźwięki.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety na drzwi balkonowe. Jakie wybrać?

Zobacz

Drzwi balkonowe ze względu na swoją dużą powierzchnię bywają uciążliwe ...

Rodzaje rolet wewnętrznych - który wybrać?

Zobacz

To chyba jedno najczęstszych pytań zadawanych przed zakupem takowych. Często odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które sami musimy precyzyjnie…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark