Wczytuję dane...

Rolety austriackie - do jakich wnętrz warto je stosować?

średnia: 4.5  ocen: 11

Rolety austriackie to jedne najbardziej wyszukanych przesłon okiennych, które jednocześnie są proste w obsłudze i pozwalają na dość swobodną regulację poziomu wpuszczanych do wnętrza promieni słonecznych. Idealnie komponują się z wnętrzami kuchni, łazienek i pokojów dziennych, nadając im szczególny charakter. Do jakich wnętrz pasują najbardziej? Jak je prać? Czy są wygodne w użytkowaniu?

Do montażu inwazyjnego i bezinwazyjnego

Rolety austriackie, podobnie jak inne rolety wolnowiszące montuje się przede wszystkim do ściany lub sufitu. Dla najbardziej wymagających użytkowników lub tych osób, które z pewnych względów nie mogą sobie pozwolić na ingerencję w murowaną powierzchnię, istnieje jednak możliwość montażu rolety bezpośrednio na samej ramie okna. Do instalacji bezinwazyjnej wykorzystuje się specjalnie zaprojektowany uchwyt, ale ze względu na pomarszczoną tkaninę, rolety austriackie mimo wszystko najlepiej prezentują się na większych powierzchniach, dokładnie pokrywając całą szerokość wnęki okiennej.

Rolety austriackie na wymiar

Roletom austriackim bliżej do tradycyjnych zasłon?

Materiały wykorzystywane do projektowania rolet austriackich różnią się od tych, które można spotkać np. w przypadku klasycznych rolet wolnowiszących. Szyte na miarę tkaniny muszą pozostawać elastyczne, tworząc gustowne marszczenia w dolnej części rolety, a co za tym idzie – są cieńsze, zapewniając nieco słabszy poziom zaciemniania.

W sprzedaży dostępne są oczywiście także te tkaniny, które gwarantują większą ochronę przed promieniami słonecznymi przy średnim prześwitywaniu, ale dotyczy to na ogół nieco ciemniejszych odmian kolorystycznych i gładkich wzorów. Fakt, że rolety austriackie nie gwarantują 100-procentowego zaciemnienia nie powinien być jednak dla nich dyskwalifikujący. Tego typu przesłony są prawdopodobnie jednymi z najbardziej gustownych ozdób okiennych, które ułatwiają rozpraszanie promieni słonecznych, wnosząc do wnętrza niepowtarzalne ciepło.

Pielęgnacja: czyszczenie rolet austriackich

W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną zamontowane rolety austriackie, ich materiał może stosunkowo szybko ulegać zanieczyszczeniom – to efekt przede wszystkim charakterystycznych marszczeń tkaniny w jej dolnej części, na których często osiada kurz. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń dziennych lub sypialni, w których stosuje się np. naturalną pościel. Utrzymanie rolet austriackich w odpowiedniej czystości mimo wszystko nie jest trudne, ponieważ materiały wykorzystywane przez producentów doskonale znoszą wielokrotne pranie w pralce już przy temperaturze 30°C; opcjonalnie, tkaniny mogą zostać oddane także do czyszczenia chemicznego.

Kuchnia, łazienka, a może pokój dzienny?

Rolety austriackie mają bardzo szerokie zastosowanie, pełniąc funkcję efektywnej dekoracji zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej stylowych wnętrzach. Doskonale prezentują się te uszyte z delikatnych, prześwitujących tkanin, które bywają kompromisem między roletami, a zasłonami, ale i nieco ciemniejsze, matowe, świetnie wpisujące się w mroźne stylizacje minimalistycznych łazienek. Z kolei łączone z girlandami, podnoszą prestiż wnętrza, wnosząc do niego intymną i bardziej elegancką atmosferę, odpowiednią dla pokojów reprezentacyjnych i gabinetowych.

Rolety austriackie chętnie stosowane są także w przypadku sypialni dla dzieci o nieco bajkowej stylizacji. Przesłonięte na całej wysokości okna rozpraszają światło, a w połączeniu z ciepłymi, beżowymi kolorami ścian, zbędnym staje się zastosowanie jakiegokolwiek oświetlenia sztucznego w ciągu dnia. Tego typu przesłony mogą być także doskonałym uzupełnieniem dla podświetlanych wnęk ściennych, a zamontowane bezinwazyjnie na skrzydłach drzwi tarasowych, nadają im szczególnej lekkości.

Poza tym, rolety austriackie są doskonałym uzupełnieniem okien w salonach w bezpośrednim połączeniu z kuchnią, w którym mogą być łączone z meblami tapicerowanymi, obrusami i poszewkami poduszek. W oknach stylizowanych na wzór angielski, mogą być zawieszane poniżej górnych lufcików, a w przypadku tradycyjnych okien kuchennych, świetnie komponują się z niewielkimi zasłonami, zwinięte do 1/3 wysokości. Wobec przytoczonych powyżej przykładów, bogactwo tkanin i wzorów rolet austriackich daje wręcz nieograniczone możliwości.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety w kasecie PCV czy aluminiowej?

Zobacz

Rolety w kasecie cieszą się rosnącym uznaniem wśród Polaków, którzy cenią je za wysoką wartość estetyczną, wygodę użytkowania, a przy tym łatwy i szybki...

Gdzie kupić rolety? Podpowiedź jak wybrać sprawdzony sklep internetowy

Zobacz

Liczba sklepów oferujących rolety wewnętrzne w Polsce nadal rośnie. Tego typu przesłony okienne stają się coraz popularniejsze nie tylko w…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark