Wczytuję dane...

Rolety rzymskie – świetny pomysł na aranżację wnętrza

średnia: 5.0  ocen: 1

Rolety rzymskie, tuż obok bambusowych są uważane za jedne z najbardziej eleganckich systemów zaciemniających do wnętrz. W porównaniu do klasycznych modeli wolnowiszących, są rzeczywiście nieco droższe, ale dzięki swojej stylistyce, wprowadzają do wnętrza ciepło i nadają mu szczególny charakter. Czy to dobry pomysł na aranżacje okien?

Montaż rolet rzymskich nie sprawia żadnych trudności

Rolety rzymskie -nowoczesne dekoracje okien

Wbrew powszechnym mitom, rolety rzymskie nie są wcale trudne w montażu. Dostępne w sprzedaży modele mogą być instalowane dwa różne sposoby:

  1. bezinwazyjnie: przy wykorzystaniu dodatkowego zaczepu, roleta rzymska może być zamontowana bezpośrednio na ramie okna,
  2. inwazyjnie: trwały montaż rolety do sufitu lub ściany na lekkiej szynie wykonanej z aluminium; na ogół roleta pokrywa wtedy całą wnękę okienną.

Po zainstalowaniu rolety, jej ewentualny montaż i demontaż przebiega równie sprawnie – materiał spinany jest na rzepach, co ułatwia jej okresową pielęgnację.

Pielęgnacja: jak czyścić rolety rzymskie?

Ze względu na zastosowanie bardzo wytrzymałych tkanin, rolety rzymskie znacznie łatwiej utrzymać w czystości np. od rolet wolnowiszących i tych instalowanych w kasecie. Rolety rzymskie dobrze znoszą domowe pranie w pralce, a do usunięcia nawet uciążliwych zabrudzeń wystarcza temperatura już na poziomie 30°C. Osoby, które obawiają się, że tkanina straci swój pierwotny kolor, mogą oddać materiał rolety rzymskie także do pralni chemicznej. Warto mieć jednak na uwadze, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych rolet, wielokrotne, intensywne czyszczenie tkaniny, może z czasem doprowadzić do jej częściowego płowienia.

Rolety rzymskie: do dużych i małych powierzchni, z zasłonami lub bez nich

Roletom rzymskim trudno odmówić unikalnych wartości estetycznych – są doskonałe do mniejszych i większych powierzchni, a ze względu na możliwość wyboru między mechanizmem sznurkowym i koralikowym, bardzo dobrze komponują się z wnętrzami salonów, kuchni, a także pokojów dziennych i wypoczynkowych. Bogaty wybór tkanin rolet rzymskich pozwala na układanie ich w dekoracyjne falbany, a ich wzory, desenie oraz odmiany kolorystyczne są w zasadzie nieograniczone. Rolety rzymskie są efektownym sposobem na dekorację okna, dlatego ich projekt można swobodnie dobierać do pozostałych dekoracji wnętrzarskich, a w tym m.in. poduszek, sof, kanap oraz wszystkich mebli tapicerowanych.

Poza tym, rolety rzymskie mogą być łączone z zasłonami, a w zależności od wybranego fasonu oraz rodzaju tkaniny, świetnie sprawdzą się zarówno w przestrzeniach o minimalistycznym, jak i bardziej klasycznym, ciepłym wnętrzu. W nowoczesnych pomieszczeniach dobrym wyborem mogą okazać się rolety, których przesłony wykonano z szarych, bądź białych tkanin. Z kolei w bardziej tradycyjnych wnętrzach, rolety rzymskie mogą pełnić funkcję rozpraszającą światło, a przy tym ozdabiać przestrzeń kwiecistymi wzorami.

Dla osób, które cenią sobie najbardziej wyszukane stylizacje, dobrym uzupełnieniem mogą stać się rolety rzymskie z materiałami o wzorach inspirowanych modnymi kształtami z lat 70. i 80., a dla miłośników eleganckich salonów właściwym wyborem staną się rolety o delikatnie posrebrzanych materiałach w stylu glamour. Zakres stylizacji, wzorów i rodzajów tkanin jest w zasadzie niczym nieograniczony.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety samozwijające - dlaczego warto?

Zobacz

Rolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na polski rynek z zachodniej...

Pomiar i montaż rolet – czy warto płacić za takie usługi?

Zobacz

Firmy, które specjalizują się w sprzedaży rolet wewnętrznych proponują swoim klientom dodatkowe usługi, np. pod postacią pomiarów okien oraz samego…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark