Wczytuję dane...

Rolety na okna z zaokrąglonymi listwami

średnia: 4.5  ocen: 6

Okna, które posiadają zaokrąglone listwy są chętnie wybierane przez osoby poszukujące niepowtarzalnych wartości estetycznych. W przypadku tego typu konstrukcji, instalacja rolet z prowadnicami nie jest niemożliwa, ale jednak w pewnym zakresie utrudniona. Dziś podpowiedź, w jaki sposób wybrać te właściwe rolety.

Bardziej subtelny wygląd kosztem funkcjonalności?

rolety do okien z zakrągloną listwą przyszybową

Przyjmuje się, że okna z zaokrąglonymi listwami są nieco droższe od tych tradycyjnych (średnio o ok. 10-15%), a charakterystyczne, opływowe kształty nadają im elegancki i nowoczesny wygląd. Polecane indywidualistom, którzy chcą podkreślić każdy detal wnętrza, stają się coraz popularniejszą propozycją wśród polskich i zagranicznych producentów. Wiele firm projektowych wskazuje na ich nieco wyższą funkcjonalność – są łatwiejsze w utrzymaniu czystości ze względu na półokrągłe profile.

Takie okna, chociaż pod względem technicznym nie odbiegają od tych tradycyjnych (cena nie wynika z bardziej zaawansowanych systemów izolacyjnych), to w zasadzie wykluczają lub utrudniają możliwość instalacji tradycyjnych systemów rolet przyszybowych na ich listwach. Z tego też powodu, warto zdecydować się na dedykowane rozwiązania.

Okna z listwami zaokrąglonymi nie wykluczają rolet w kasecie z prowadnicami

Do zamontowania kasety z płaską listwą przyszybową potrzebna jest płaska przestrzeń rozciągająca się na owej listwie do której przykleja się prowadnice rolety. Ów plaski kształt listew umożliwia bezproblemowe ułożenie prowadnic w stosunku do powierzchni szyby. Na ogół, ze względu na swoją budowę, wyklucza to możliwość instalacji takich rolet w przypadku okien z listwami zaokrąglonymi. Dobrym wyjściem, dla osób, które z pewnych względów nie chcą decydować się na pozostałe alternatywy, np. w postaci tradycyjnych rolet wolnowiszących lub eleganckich rolet rzymskich czy bambusowych, są rolety w kasecie z tzw. listwą przestrzenną, którą montuje się nie do samych listew, a bezpośrednio na ramę okienną.

Warto wiedzieć: rolety z listwą przestrzenną dobrze jest montować w przypadku tych okien, w których rama oraz listwy przyszybowe znajdują się na tej samej płaszczyźnie. Prowadnica w tych systemach jest przyklejana do ramy okna a nie na listwy przyszybowe, więc gdyby koło klamki nie było co najmniej 1 cm szerokości powierzchni płaskiej, będzie można się ratować przyklejeniem prowadnic rolety częściowo na ramie i częściowo na listwach znajdujących się w tej samej płaszczyźnie.

Rolety w kasecie „Dzień i Noc” także spełnią swoją funkcję

Nowością na polskim rynku są rolety w kasecie typu „Dzień i Noc”, których systemy pozwalają na bezinwazyjną instalację na oknach, które posiadają zaokrąglone lub inne, nietypowe kształty listew przyszybowe (np. listwy skośne). Wykonane z wysokiej jakości materiałów, z powodzeniem sprawdzą się w każdym wnętrzu, a ich szczególna budowa gwarantuje także możliwość montażu na drzwiach balkonowych z tzw. poprzeczkami (także tymi z zaokrąglonymi profilami).

Co z roletami plisowanymi?

Ze względu na charakterystyczną budowę listew z zaokrąglonym profilem, montaż rolet plisowanych z prowadnicami należałoby w zasadzie wykluczyć. Pewnym kompromisem między możliwościami i funkcjonalnością może być instalacja rolet plisowanych na specjalnych listwach dystansujących, które pozwalają odsunąć całą konstrukcję rolety od okna. Warto tez pamiętać, że w wypadku rolet plisowanych montowanych w świetle szyby, kosteczki mocujące roletę , które przykręcamy do listew mają wymiary 1x1cm. Niektóre zaokrąglenia są na tyle delikatne, że umożliwiają taki montaż. Alternatywą jest montaż na listwy lub bezinwazyjny które to pomijają kształt listew.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Najciekawsze osłony okienne.

Zobacz

Elementem, który jest zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny, są osłony okienne. Świat dekoracji wnętrz proponuje nam wiele ciekawych rozwiązań,...

Troszkę o gramaturze, zaciemnianiu i prześwitywaniu tkanin.

Zobacz

Marketing często odwraca uwagę od spraw istotnych na korzyść czegoś, co ma przyciągać uwagę klienta…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark