Wczytuję dane...

Troszkę o gramaturze, zaciemnianiu i prześwitywaniu tkanin.

średnia: 4.4  ocen: 29

Marketing często odwraca uwagę od spraw istotnych na korzyść czegoś, co ma przyciągać uwagę klienta. To jak to jest z tym zaciemnianiem?

Podobnie często gramatura tkaniny ma sprawiać, że szukając odpowiedniego materiału zaczynamy sądzić, że "im więcej tym lepiej ", ale czy to prawda? Nie do końca, choć warto brać ten parametr pod uwagę. Dlaczego? Otóż po pierwsze warto wyraźnie rozróżnić dwa terminy, jakimi są :

  1. Zaciemnienie
  2. Prześwitywanie

Zaciemnienie to zdolność danej tkaniny do powstrzymywania światła, natomiast Prześwitywanie to parametr odpowiadający za to czy przez ów materiał widać więcej lub mniej. Proste prawda? Ale jakie z tego płyną wnioski?

Jeśli materiał prześwituje to zazwyczaj słabo zaciemnia

To zazwyczaj wiedzą wszyscy. Jest jednak druga strona medalu bardzo ważna. Jeśli materiał słabo zaciemnia WCALE NIE MUSI PRZEŚWITYWAĆ. Jest tak, ponieważ bardzo duże znaczenie oprócz wspomnianej gramatury ma też wybrany kolor. Ciemne kolory oczywiście pochłaniają więcej światła i dają lepsze zaciemnienie niż dokładnie ten sam materiał z tej samej kolekcji, ale jasnego koloru.

materiał do rolet

Reasumując, ustal, czego tak na prawdę potrzebujesz. Czy w pomieszczeniu ma być ciemno? Jeśli tak to szukasz materiałów gęstych i najlepiej w ciemnych kolorach, ewentualnie podgumowanych. Jeśli chcesz mieć poczucie prywatności a niekoniecznie zaciemniać, potrzebujesz materiału gęstego, ale w kolorach jasnych.

Na koniec mały test: Po prawej trzy tkaniny z tej samej kolekcji z ta samą gramaturą. Żadna nie prześwituje, ale czy zaciemniają tak samo?

Jak dobierać tkaniny do rolet okiennych?

Zazwyczaj dobrze jest skorzystać z możliwość i zamówienia próbek tkaniny przed dokonaniem zakupu wybranej rolety. Warto się na to zdobyć by naocznie przekonać się nie tylko o kolorystyczne, która przychodzi nam na myśl w pierwszej kolejności, ale też właściwości do zaciemniania wnętrza i dbania o naszą prywatność.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Żaluzje drewniane – jak je dobierać i komponować?

Zobacz

Żaluzje już od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród osób kupujących osłony okienne. Modele...

Czy można pomalować rolety, żaluzje?

Zobacz

Malowanie rolet i żaluzji wydaje się świetnym sposobem na oszczędzenie funduszy podczas…