Wczytuję dane...

Jakie rolety wybrać na okna dachowe?

średnia: 5.0  ocen: 2

Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy sezon letni, a to odpowiedni czas na przygotowanie okien do zadań specjalnych. W jaki sposób zabezpieczyć pomieszczenia mieszkalne przed wysoką temperaturą i nadmiernym nasłonecznieniem? Na co warto się zdecydować – żaluzje, czy jednak rolety? Pierwsze gorące już niebawem, ale wczesną wiosną warto pomyśleć o wyborze rolet do okien na poddaszu. Liczba produktów, spośród których możemy wybierać nie jest zbyt obszerna, bowiem okna dachowe wymagają dedykowanych rozwiązań, ale mimo wszystko znajdziecie Państwo poniżej kilka rzeczowych wskazówek.

Tradycyjne rolety nie spełnią swojej roli

Na pierwszym etapie poszukiwań należałoby definitywnie skreślić tradycyjne rolety w kasecie, które nie nadają się do zastosowań przy oknach na poddaszu. Ze względu na swoją budowę, nawet przy stosunkowo niewielkim kącie nachylenia, tkanina wyraźnie odstawałaby od zasłanianej powierzchni – efekt trudno byłoby uznać za satysfakcjonujący zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym; sama roleta w krótkim czasie mogłaby także ulec uszkodzeniu.

Rolety do okien dachowych

Dedykowane rozwiązanie? Rolety plisowane dachowe

Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań przy oknach zlokalizowanych na poddaszu są tzw. rolety dachowe oraz stosunkowo nowe rozwiązanie, jakim są rolety plisowane dachowe. Doskonale sprawdzają się jako system rozpraszający światło, a przy tym mogą stanowić dobre uzupełnienie dekoracji w pomieszczeniach. Wysoką estetykę wykonania podkreślają m.in. eleganckie aluminiowe maskownice, których kolorystykę można dobrać do indywidualnych preferencji użytkowników oraz samego wyposażenia.

W zależności od zastosowanego materiału, rolety plisowane mogą też skutecznie zaciemniać pomieszczenie, ułatwiając spokojny sen nawet przy stosunkowo dużym nasłonecznieniu. W przypadku sypialni oraz innych pomieszczeń, w których okresowo zależy nam na całkowitym przesłonięciu okna – dobrym wyborem będą tkaniny podgumowane oraz tkaniny z kolekcji Montreal Silver, która jest podbijana aluminium duetką. Niektóre z dostępnych na polskim rynku rolet plisowanych dachowych jest wyposażanych w dodatkowe magnesy, które gwarantują odpowiedni naciąg tkaniny oraz precyzyjne dopasowanie do powierzchni okna. W sklepie Olmark system z magnesem jest dostępny.

Wskazówka: mechanizmy sprężynowe stosowane tego typu roletach pozwalają w zasadzie na dowolną regulację powierzchni przysłaniającego oraz jej samego rozmieszczenia na oknie. Nowością na polskim rynku są także rolety plisowane w prowadnicach, które całkowicie chronią przed bocznymi prześwitami.

Rolety zewnętrzne dachowe – do zastosowań specjalnych

Rolety zewnętrzne pod względem kosztowym są znacznie bardziej wymagające od plisowanych. Także czas oczekiwania na ich realizację znacznie się wydłuża, ale przynajmniej z kilku powodów warto rozważyć także ich zastosowanie. Do ich zalet należałoby zaliczyć przede wszystkim całkowitą ochronę przed nasłonecznieniem, a także solidną ochronę przed zabrudzeniami – z tego też powodu, rolety zewnętrzne dobrze sprawdzą się w domach położonych na obszarach zalesionych (ochrona przed ptactwem, gałęziami drzew oraz pozostałymi odpadami). Rolety zewnętrzne nieco lepiej chronią od spiekoty, a przy tym ograniczają wpływ pozostałych czynników zewnętrznych na warunki w domu – zabezpieczają okno przed wiatrem i niskimi temperaturami zimą (wysoka izolacja cieplna).

Ostatecznie, roletami zewnętrznymi można sterować w sposób zautomatyzowany przy pomocy pilota lub innych interfejsów w domach inteligentnych, co z jednej strony zwiększa koszt przy wdrożeniu, ale jest znacznym ułatwieniem w przypadku okien zamontowanych na dużych wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czy rolety bambusowe wciąż są atrakcyjną opcją na wystrój okien?

Zobacz

Rolety bambusowe wciąż mają wielu zwolenników. Jednak na rynku coraz...

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Zobacz

O tym, jakie rolety warto wybrać do przesłonięcia kolejnych okien w…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark