Wczytuję dane...

5 pomysłów na to co zrobić ze starej rolety

średnia: 5.0  ocen: 1

Wymieniasz rolety na nowe? A może masz w domu stare i planujesz się ich pozbyć? Wstrzymaj się przed ich wyrzucaniem, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wykorzystać stare rolety w taki sposób, by nadać im nowe życie! Dzięki poradom naszych ekspertów poznasz 5 niezawodnych pomysłów na to, na co przerobić rolety okienne. Zapraszam do lektury.

Drugie życie rolet okiennych

Co zrobić ze starej rolety?

Żyjemy w czasach, kiedy bardzo często bezmyślnie wyrzucamy stare i na pozór nieprzydatne przedmioty. A okazuje się, że przy odrobinie pomysłowości, wiele z nich można byłoby ponownie wykorzystać. I to w taki sposób, że nikt się nawet o tym nie zorientuje! Co więcej, trend na odświeżanie starych rzeczy zyskuje coraz większą popularność. Do tego stopnia, że fachowo zaczęto określać go mianem "upcyklingu". Brzmi znajomo?

Prawdopodobnie większość z nas skojarzy to słowo z recyklingiem. Jednak w odróżnieniu od recyklingu, upcykling polega na odnawianiu i przetwarzaniu starych rzeczy w taki sposób, by móc je wykorzystać ponownie do czegoś innego. Świetnym przykładem tego są rolety okienne, a zwłaszcza ich materiałowa część. Jak się bowiem okazuje, zamiast ją wyrzucać, można przerobić ją na coś innego. Tu więc pojawia się pytanie, na co można przerobić stare rolety?

Abażur do lampy z materiału roletowego

Pierwszym z pomysłów na to, co zrobić ze starymi roletami jest wykonanie abażuru do lampy. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli abażur w starej lampie utracił swój dawny blask. Zamiast wyrzucać całą lampę, wystarczy jedynie wymienić materiał, który posłużył do wykonania abażura. Jak to zrobić? Po pierwsze należy upewnić się, czy aby na pewno rozmiar rolety będzie odpowiadał kloszowi lampy. Następnie należy zdjąć klosz i usunąć z niego wcześniejszy materiał. Nie należy go jednak wyrzucać – przyda się bowiem do odmierzenia i wycięcia z rolety nowego fragmentu abażura. Po przyłożeniu go do rolety, należy odrysować kontury abażura, a na końcu je wyciąć i umieścić w metalowej ramie klosza. I gotowe!

Wymyślne podkładki pod talerze

Kolejnym ciekawym pomysłem na to, by zutylizować stare rolety, jest wykonanie z nich podkładek pod talerze. Takie proste i efektowne osoby odmienią wnętrze, a w dodatku można je wykonać w mniej niż 5 minut. Wystarczy jedynie kawałek starej rolety, nożyczki i linijka, od której odmierza się krańce podkładek. Świetnie w tej roli sprawdzą się zwłaszcza rolety wykonane z podgumowanych materiałów. Znacznie lepiej przylegają do powierzchni, dzięki czemu nie będą ślizgać się po stole. Jakich wymiarów powinna być podkładka pod talerze? Najczęściej spotykane są te w rozmiarze 35 x 45 cm. Do przygotowania podkładek z rolet warto również użyć maszyny do szycia. Dzięki temu krańce podkładek zostaną efektownie wykończone, co doda im jeszcze więcej szyku.

Tkanina z rolety to świetna wyściółka dla tablicy inspiracji

Znakomitym sposobem na zutylizowanie starej rolety jest również wykorzystanie jej do zrobienia własnoręcznie wykonanej tablicy inspiracji. Taki gadżet sprawdzi się nie tylko na biurku, ale i zajmie honorowe miejsce w salonie. Wszystko zależy od tematu przewodniego, któremu będzie on poświęcony. Jedni wykorzystują bowiem tablicę inspiracji po to, by określić na niej cele, podczas gdy inni dokumentują na niej historię narodzin dziecka. Niezależnie od tego, co się na niej przedstawi – zawsze warto zadbać o to, by prezentowała się dobrze. Dlatego też jej wyściółkę (tło) można stworzyć ze starej rolety. Dzięki temu tablica inspiracji wizualnie stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna. Z kolei stworzenie wyściółki z rolety wykonanej z gładkiego materiału ułatwi w przyszłości odklejanie od niej zdjęć – na wypadek, gdyby w przyszłości miały zagościć na niej nowe, motywujące do działania grafiki i fotografie.

Poszewki z tkaniny roletowej

Poszewka na poduszkę – tak, je również można wykonać ze zużytego materiału po roletach

Osoby, które posiadają zdolności manualne oraz maszynę do szycia – z pewnością się ucieszą. Ilość gadżetów, które mogą uszyć ze starych rolet jest bowiem niemalże niczym nieograniczona. My proponujemy uszycie poszewki na poduszkę. Zanim się do tego jednak przystąpi, należy pamiętać, że roleta ta musi zostać wykonana z naturalnych materiałów. W przeciwnym razie uszycie z niej poszewki może okazać się niemożliwe lub całkowicie bezcelowe. Przygotowanie poszewek ze sztucznych materiałów, nie znajdzie zastosowania w codziennym użytku. Najlepiej w tej roli sprawdzą się więc tkaniny naturalne, takie jak len lub bawełna. Znacznie częściej do produkcji rolet wykorzystuje się jednak tkaniny syntetyczne, w tym np. poliester. Mimo gorszych właściwości można go wykorzystać do uszycia poduszek dekoracyjnych.

Parawan – czemu nie?

Ostatnią z naszych propozycji jest wykonanie parawanu na plażę. Dzięki niemu nawet w wietrzne dni piasek na plaży nie będzie się dawał we znaki. Jak wykonać taki parawan? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jakby mogło się to wydawać. Do wykonania parawanu najlepiej wykorzystać rolety dużych okien pojedynczych okien. Co więcej, w ten sposób można również stworzyć kilkumetrowe parawany. Wystarczy jedynie zszyć ze sobą krótsze krawędzie rolet. Oczywiście w trakcie szycia nie można zapomnieć również o tym, by wykonać tunele na drążki, które będzie się wbijać w piasek. Dodatkowo gadżet ten można zaopatrzyć w dodatkowe uchwyty i troczki, które zwiększą funkcjonalność parawanu. Po przymocowaniu do niego drążków parawan będzie gotowy do użycia.

Upcykling rolet – dlaczego warto spróbować?

Na końcu warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto wtórnie wykorzystać stare rolety? Na początku zaznaczmy, że nie chodzi jedynie o oszczędność – choć biorąc pod uwagę, rosnące w szalonym tempie ceny, argument ten może przekonać bardzo wiele osób. Warto jednak pamiętać o tym, że aspekt finansowy to nie wszystko. Głównym argumentem za upcyklingiem starych rolet jest przede wszystkim ekologia. Troska o środowisko naturalne powinna być wystarczającą motywacją ku temu, by nie pozbywać się materiału, którym powleczono rolety.

Przy odrobinie pomysłowości można bowiem nadać im drugie życie. A na wypadek braku kreatywności, zawsze warto je schować – być może pomysł na ich wykorzystanie sam się zjawi. Zwłaszcza jeżeli ma się w domu dzieci, którym zawsze z takiego materiału można uszyć kostium do codziennych zabaw. Warto jednak pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać zdjęty z rolety materiał pod kątem jego wtórnego wykorzystania. O ile bowiem sztuczna tkanina świetnie sprawdzi się do wykonania abażuru – może się okazać, że nie będzie przepuszczać powietrza, co zdyskwalifikuje ją z uszycia z niej stroju lub poduszek.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak czyścić rolety?

Zobacz

Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz, dlatego w pierwszych miesiącach funkcjonowania kwestia, jak czyścić rolety w domu...

Czy firanki można prać w pralce?

Zobacz

Brzmi banalnie, prawda? A jednak. Czy aby na pewno każdą firankę można dowolnie prać i czyścić nie ryzykując jej uszkodzenia? Warto znać kilka cennych podpowiedzi w tym zagadnieniu by nasze firanki były w pełni...