O tym, jakie rolety warto wybrać do przesłonięcia kolejnych okien w domu powinien zadecydować nie tylko kolor czy wzór, ale i sam gatunek materiału. Poliester, bawełna, a może tkanina podgumowana? Sam system również ma spore znaczenie. Sprawdźmy jakie.
Szeroki dostęp do kolejnych wzorów i gatunków tkanin nie ułatwiają wyboru konsumentom. Roletom okiennym warto poświęcić jednak nieco więcej czasu, ponieważ właściwie dobrana tkanina będzie nie tylko doskonałym uzupełnieniem stylistyki wnętrza pomieszczenia, ale i zapewni oczekiwane właściwości, ograniczając, rozpraszając światło lub powodując całkowite zaciemnienie. Wybór tkanin ma też znaczenie w kwestii estetycznej oraz czyszczenia i prania danego materiału.
Wybieramy spośród syntetycznych i naturalnych tkanin
Decydującym czynnikiem o wyborze rolet powinien m.in. być rodzaj tkaniny – do wyboru mamy te naturalne oraz sztuczne, syntetyczne.
Rolety z tkaniną naturalną
Do tej kategorii zaliczamy popularną bawełnę oraz len. Rolety, których przesłony wykonane są z naturalnego materiału są znacznie bardziej przyjemne w dotyku, ale pod względami praktycznymi, pozostawiają wiele do życzenia. Len i bawełna znacznie szybciej ulegają odkształceniu – głównie jednak z winy użytkownika i niewłaściwej konserwacji, np. czyszcząc roletą na mokro, a następnie wystawiając ją na silne promienie słoneczne. Materiały naturalne bardzo dobrze sprawdzają się w połączeniu w kompozycje z innymi elementami wystroju wnętrz, takimi jak obrusy, narzuty czy poszewki. Każdy, kto ceni naturalny klimat i jest gotów wydać na rolety nieco więcej warto by przemyślał powyższa opcję, bo co naturalne – to naturalne.
Rolety z tkaniną sztuczną
To znacznie popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonym ryzyku zabrudzenia; doskonale zatem sprawdzą się w kuchni bądź łazience. Ze względu na swoje właściwości – rolety, których materiał przesłaniający został wykonany z włókna syntetycznego, są znacznie bardziej odporne na silne nasłonecznienie, a przy tym wykazują marginalny poziom kurczliwości. Najpopularniejszą tkaniną syntetyczną spotykaną w portfolio jest poliester, ale dobrym uzupełnieniem oferty są także te z materiałami rozszerzonymi o poliamid. Ten drugi występuje na ogół w roletach o bardziej fantazyjnych wzorach – jest popularnym dodatkiem m.in. do rolet rzymskich.
Kompromis między wysoką, a przeciętną transparentnością
Przy wyborze rolety, warto zwrócić uwagę także na same właściwości transparentne wybranych tkanin. W zależności od potrzeb i wybranego pomieszczenia, rolety powinny pełnić nieco inną funkcję. O ile w pokoju dziennym lub kuchni na ogół chcemy uniezależnić się od spojrzeń sąsiadów i tylko delikatnie rozproszyć światło, o tyle rolety wybierane do sypialni powinny charakteryzować się możliwie wysokim poziomem zaciemnienia.
I tak – materiały o nieco mniejszej gęstości tkaniny pozwalają na wytworzenie szczególnej atmosfery, delikatnie rozpraszając światło. Z kolei te o wysokiej gęstości oraz odpowiednim kolorze (barwa także decyduje o przepuszczalności promieni słonecznych) zapewnią intymną atmosferę w sypialni bądź pokoju dziecięcym.
Dobra roleta powinna być wygodna w pielęgnacji
Rolety poza swoimi właściwościami zaciemniającymi i kolorystyką, powinny być wygodne w czyszczeniu. Każda z dostępnych na rynku tkanin charakteryzuje się innymi właściwościami użytkowymi, a w tym odpornością na większe i mniejsze zanieczyszczenia. Większość rolet określa się mianem łatwo zmywalnych, ale warto mieć na uwadze, że materiał złożony w znacznej części z bawełny lub lnu będzie nieco trudniejszy w pielęgnacji, niż ten wykonany z włókien syntetycznych.
Naturalne materiały bywają także znacznie mniej odporne na płowienie, a przy tym mogą odkształcać się pod wpływem wilgoci, stąd np. niewskazane jest ich stosowanie w łazience lub kuchni. Stosunkowo najmniej wymagającymi roletami są: rolety rzymskie oraz plisowane. W przypadku tych pierwszych, materiał można w szybki sposób zdemontować i wyprać w pralce. Z kolei materiał rolet plisowanych wystarczy zamoczyć w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem i pozostawić zamknięte do wyschnięcia.