Nowoczesne rolety oraz żaluzje są niezwykle odporne na uszkodzenia. W wyniku codziennej eksploatacji lub w efekcie błędów montażowych, pomiarowych czy zastosowania materiałów wątpliwej jakości mogą się one jednak psuć. Najbardziej narażonym na awarie elementem jest mechanizm służący do sterowania - sznureczki lub łańcuszki mogą się zrywać czy plątać. To jednak nie jedyny problem. Jakie są trzy najczęstsze usterki rolet? Jak im zapobiegać oraz jak je samodzielnie naprawić?
Uszkodzenie mechanizmu zwijającego - jak naprawić zwijacz rolety lub żaluzji?
Jeżeli zauważymy, że osłona okienna przestała prawidłowo działać, a my mamy kłopot z jej rozwijaniem lub zwijaniem, prawdopodobnie mówimy o usterce mechanizmu zwijającego. Jak naprawić taką usterkę?
Pierwszym etapem naszych działań jest dokładne obejrzenie osłony w celu znalezienia źródła problemu. Dzięki temu w łatwy sposób odkryjemy sposób na to, jak naprawić zwijacz. Bardzo często okazuje się bowiem, że przyczyna jest błaha i mówimy np. o podwiniętej lince. Jeżeli podczas obserwacji nie zauważymy niepokojących sygnałów, musimy zajrzeć do środka skrzyni zwijacza. Aby ją otworzyć należy nacisnąć zwijacz na łączeniu dwóch jego części.
Po jej otworzeniu należy sprawdzić po kolei poszczególne elementy. Naprawa zwijacza rolet oraz żaluzji w większości przypadków dotyczy wymiany jednego lub kilku elementów mechanizmu albo przywrócenia ich do stanu pierwotnego. W momencie, kiedy potrzebne są nam dodatkowe części, najlepiej kupić je od autoryzowanego dystrybutora lub producenta naszej osłony.
Podczas naprawy zwijacza rolet czy żaluzji musimy postępować zgodnie z instrukcją, która dołączona jest do produktu lub umieszczona na stronie internetowej producenta. Co więcej, musimy być bardzo delikatni, aby nie pogłębić uszkodzenia i nie naruszyć innych elementów, np. nie przedrzeć tkaniny.
Jak wymienić cały zwijacz? *
- Będziemy potrzebować - śrubokręt, nożyk i zapalniczkę.
- Demontujemy stary zwijacz, otwieramy go i zabezpieczamy linkę na klamce. Rozwijamy ją. Na końcu linki znajduje się blokada, którą musimy przeciąć.
- Końcówkę linki przypalamy zapalniczką.
- Po otworzeniu nowego zwijacza należy zwrócić uwagę na sprężynę oraz zabezpieczenie i blokadę.
- Do pierścienia widocznego w nowym zwijaczu doprowadzamy naszą linkę. Aby weszła ona w odpowiednie otwory, przyda nam się śrubokręt.
- Po zamontowaniu linki, podpalamy jej końcówkę zapalniczką i tworzymy grubszą końcówkę w celu zablokowania konstrukcji.
- Demontujemy blokadę i nakręcamy linkę do końca.
- Zamykamy zwijacz i montujemy go.
* Każdorazowo sprawdź instrukcję do danego modelu rolety/żaluzji. Na rynku występują różne systemy oparte na różnych komponentach. Dlatego naprawa w niektórych wypadkach może przebiegać inaczej.
Uszkodzenie uchwytów lub zaczepów mocujących
Uszkodzenie uchwytów lub zaczepów mocujących w rolecie to kolejna, nierzadko występująca usterka. Najczęściej wynika ona z użycia zbyt dużej siły przez użytkownika, np. podczas zbyt szerokiego otwierania okna, do którego zamontowana jest roleta. Uszkodzenie uchwytów będzie wymagało od nas oczywiście wymiany. Kiedy jeszcze możemy nieświadomie narazić nasze zaczepy na uszkodzenie? Częstą sytuacją jest także moment, kiedy wietrzymy pomieszczenie i otwieramy okno na oścież lub podczas przeciągu. Ogólnie rzecz ujmując, ta usterka pojawi się zawsze wtedy, gdy siła nacisku na mechanizm rolety jest za duża. Wówczas mechanizm pęknie.
Jak sobie poradzić z tą usterką? *
- Demontaż rolety z okna.
- Haczyki najczęściej są wczepione w elementy montażowe. Lekko podważ haczyk a powinien sam lekko dać się z demontować.
- Urwane uchwyty należy wyciągnąć, przesuwając do boku. Może zdarzyć się tak, że będziemy musieli usunąć wszystkie haczyki.
- Następnie wsuwamy nowe zaczepy i zwijamy roletę.
* Skontaktuj się ze sprzedawcą Twoich rolet w celu dopasowania odpowiednich haczyków do rolet, które naprawiasz. Na rynku występują różne uchwyty i haczyki, o rozmaitym rozstawie. Dobór odpowiednich jest kluczowy, by części do siebie pasowały.
Uszkodzenie sznurka lub koralika sterującego podnoszeniem osłony
Ostatnią najczęściej występującą awarią jest uszkodzenie sznurka lub koralika sterującego podnoszeniem rolet czy żaluzji. Niekiedy jest to rozpięcie łańcuszka od żaluzji. Wówczas wystarczy jedynie połączyć rozdzielone części sznurka, a cała procedura trwa kilka sekund. Jeżeli uszkodzenie wystąpiło około 2-3 cm od miejsca spięcia łańcuszka, możemy skrócić go o ten fragment i połączyć złączką. Jeżeli uszkodzenie jest wyżej, musimy wymienić sznurek. Wymiana sznurka konieczna jest także w wyniku zerwania lub wygięcia się elementu w skutek dłuższej eksploatacji osłony lub zbyt dużej siły używanej do zamykania i otwierania żaluzji i rolet.
Jak to zrobić?
Naprawa rolety bez kasety
- Co będzie potrzebne? Śrubokręt oraz złączkę i nowy łańcuszek koralikowy.
- Demontaż rolety.
- Odłączenie mechanizmu sterującego, otworzenie jego obudowy oraz wyjęcie łańcuszka z kółka zębatego.
- Założenie nowego łańcuszka na zębatkę oraz instalacja złączki.
- Zamknięcie obudowy rolety oraz ponowny montaż na oknie.
Naprawa rolety w kasecie
- Demontaż kasety.
- Ściągnięcie maskownicy i okręcenie jej boku.
- Wyjęcie mechanizmu, który wprawia w ruch rurkę wraz z tkaniną.
- Dalsze postępowanie jest takie, jak w przypadku rolet bez kasety.
- Jeśli kaseta była przyklejana do ramy należy oczyścić jej powierzchnię oraz powierzchnię okna z resztek taśmy klejącej. Następnie należy położyć nową taśmę dwustronną i zamontować kasetę.
Jak widać, samodzielna naprawa rolet i żaluzji nie jest trudna. Wystarczy zapoznać się z instrukcją producenta oraz zakupić potrzebne elementy do wymiany tych uszkodzonych. Nie jest zatem prawdą, że z uszkodzonymi roletami poradzą sobie jedynie "złote rączki". Pamiętajmy o tym, że, aby roleta funkcjonowała prawnie, wszystkie jej elementy muszą działać bez zarzutów. Jak się również okazuje - mniejsza siła używania rolety to klucz do sukcesu, który pomoże zapobiegać występowaniu usterek.