Wczytuję dane...

Minimalistyczny salon czyli świetny pomysł na aranżację wnętrza

średnia: 5.0  ocen: 2

Minimalistyczny salon w pierwszej kolejności kojarzy nam się z porządkiem, przejrzystością, a także błogim spokojem. Dlatego, z uwagi na to wiele osób boi się, iż takie wnętrze będzie wyglądało na zbyt sterylne, a także zimne i mało przytulne. Nic bardziej mylnego, ponieważ jeśli dobrze zaaranżujemy nasz salon, w takim właśnie minimalistycznym stylu będzie on nie tylko przytulny, wygodny, ale także nadzwyczaj funkcjonalny. Jeżeli zatem nie masz pojęcia jak go urządzić, poniższy artykuł skierowany jest właśnie do ciebie.

Nowoczesny salon - przytulność i minimalizm

Minimalistyczny salon, czyli jaki?

Jak wiadomo minimalizm już od wielu lat jest bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Z reguły bardzo chętnie w takim stylu urządzane są salony, ponieważ jest to wizytówka naszego mieszkania, gdzie spędzamy większość czasu i przyjmujemy gości. Dlatego, zależy nam głównie na tym, aby nie było tam przepychu, a także żeby można w nim było łatwo utrzymać porządek.

Z pewnością teraz zastanawiasz się jaki powinien być minimalistyczny salon? Otóż, przede wszystkim musi być jasny, przestronny, oraz uporządkowany. W tak zaaranżowanym pokoju nie będzie miejsca na niepotrzebne bibeloty, na których zbiera się tylko kurz, a także na bogato zdobione meble. Zabierając się za urządzanie salonu właśnie w takim stylu, w pierwszej kolejności powinniśmy zaplanować kolorystykę jaka ma w nim panować. W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzi się biel, czerń, a także wszystkie odcienie szarości. Poza tym możemy zdecydować się również na jednolite, pastelowe kolory, takie jak np. róż, brąz, czy beż. Jeżeli jednak uznamy, iż salon w tych barwach będzie wydawał się bardzo monotonny, możemy wybrać dwukolorowe ściany, lub iść o krok do przodu i pozwolić sobie na nutę szaleństwa, czyli postawić na bardzo modną w ostatnim czasie czarno-białą szachownicę. Doskonałym pomysłem na przykucie wzroku może okazać się również dobranie kilku dodatków w barwach takich jak np. intensywna czerwień, mocny fiolet, czy soczysta żółć lub granat. Nie mniej jednak musimy pamiętać, aby nie przesadzić za dużo z ilością kolorów.

Jakie meble pasują do minimalistycznego salonu?

Gdy, zdecydujemy się na urządzenie naszego salonu w minimalistycznym stylu musimy zdać sobie sprawę, że w takim pomieszczeniu ilość mebli zostanie ograniczona do niezbędnego minimum. Najbardziej potrzebne, podstawowe meble, które znajdą swoje miejsce w takim wnętrzu to sofa, fotele i stolik kawowy. Oprócz tego szukając mebli do naszego pokoju, powinniśmy skupić się na naturalnych kolorach oraz prostych, geometrycznych kształtach.

We wnętrzach minimalistycznych przeważają meble wykonane z drewna, lub tworzywa sztucznego, o gładkiej, jednolitej powierzchni i takiej samej barwie. Zatem jakie kolory mebli sprawdzą się doskonale? Dobrym pomysłem będzie postawienie na biel, lub odcienie szarości, a także na bardziej intensywne barwy takie jak czerń, zieleń, czy nawet granat.

Minimalistyczny salon - jakie meble?

Subtelne dodatki i dekoracje

W minimalistycznym salonie panuje zasada, że "czym mniej tym lepiej", która sprawdza się doskonale i pozwala na urządzenie pokoju, tak aby zbytnio go nie zagracić dużą ilością zbędnych figurek, czy innych dodatków. Pozwoli to przede wszystkim w utrzymaniu należytego porządku w pomieszczeniu, co za tym idzie będziemy czuli się w nim spokojnie i błogo.

Dlatego, na stoliku kawowym nie doszukasz się niepotrzebnych dekoracji, wazonika, czy innych bibelotów, które są tak naprawdę tylko skupiskiem kurzu. Możemy również całkowicie zrezygnować z położenia na stoliku serwety, no chyba że taką, o prostych rogach, czy brzegach. Wybierając dekoracje do naszego wnętrza powinniśmy skupić się np. na oryginalnych, najlepiej ręcznie wykonanych elementach sztuki użytkowej. Forma takich elementów powinna być prosta, lecz nie mylmy tego z prostactwem, bowiem to dwie całkiem różne rzeczy.

Minimalistyczne dodatki to przede wszystkim elegancki design, w tym celu do wykonania dekoracji wykorzystuje się materiały takie jak szkło, ceramikę, kamień, lub drewno. Dlatego, minimalistyczny salon jest pełen pięknych, choć bardzo prostych form. Jednak właśnie to sprawia, iż mimo wszystko czujemy się w nim dobrze, a dzięki umiejętnie dobranym dodatkom aranżacyjnym, w mieszkaniu robi się przytulnie i miło.

Dlatego, jeśli planujesz remont w swoim mieszkaniu, bądź urządzasz nowy dom może warto zastanowić się nad stworzeniem minimalistycznego salonu, który z pewnością zachwyci nie tylko domowników, ale przykuje uwagę gości, których będziemy tam przyjmować. Salon, w takim stylu posiada same korzyści przede wszystkim, da nam poczucie spokoju, odprężenia i tego, że będziemy się w nim doskonale czuli.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Zobacz

Pokój dla przedszkolaka to wyzwanie dla rodziców, bo jest to często pierwszy pokój dziecka i musi spełniać dwojaką funkcję - przede wszystkim przestrzeni do swobodnej i kreatywnej zabawy, jak i miejsca do nauki...

Jak uniknąć błędów w aranżacji wnętrz?

Zobacz

Teoretycznie wystrój wnętrz to rzecz gustu. Oczywiście nasz smak i osobiste poczucie estetyki jest chyba najważniejszym czynnikiem kształtującym nasze decyzje w tym temacie. Warto jednak poznać kilka praktycznych...