Wczytuję dane...

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

średnia: 5.0  ocen: 2

Pokój dla przedszkolaka to wyzwanie dla rodziców, bo jest to często pierwszy pokój dziecka i musi spełniać dwojaką funkcję - przede wszystkim przestrzeni do swobodnej i kreatywnej zabawy, jak i miejsca do nauki liter, czytania i pisania. Na tym etapie najważniejsza jest zabawa, ale trzeba pamiętać, że zerówkowicz to dziecko, które uczy się już konkretnych umiejętności i musi mieć do tego warunki. Zobaczmy jak w kilku prostych krokach podejść do tematu pokoju dla przedszkolaka.

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Zadbaj o łóżko, które rośnie razem z dzieckiem

Taki wybór to praktyczne podejście, ale i ekonomia. Przedszkolaki rosną naprawdę szybko i może okazać się, że łóżko, które było idealne dla 4-latka, będzie już mało komfortowe dla 6-latka. Na szczęście na rynku mamy dostępnych wiele modeli o regulowanej długości, które wygodnie dostosujemy do potrzeb dziecka. Nie trzeba wówczas wymieniać łóżka na nowe, a jednocześnie taki model zajmuje dokładnie tyle miejsca, ile potrzeba, nie zabierając przy tym przestrzeni na inne potrzebne rzeczy. Do tematu łóżka można podejść też w ten sposób, że kupując np. łóżko piętrowe, dziecko w pierwszych latach może mieć materac na dole, a góra może być zablokowana lub służyć za miejsce do przechowywania. Kiedy dziecko będzie starsze, bez problemu może spać już u góry, a dół uwalnia przestrzeń np. na biurko lub na miejsce do zabawy. Warto tutaj wspomnieć o zasadzie, która sprawdza się nie tylko w przypadku łóżka - wielkość i ilość mebli dobieramy rozsądnie do rozmiarów pokoju. Nie zagracamy wnętrza, dziecko potrzebuje przede wszystkim miejsca do swobodnej zabawy, które najczęściej znajduje się na środku pokoju lub w kąciku z boku.

Półki, kosze i pudełka do przechowywania muszą pomieścić wszystkie skarby i uczą dziecko porządku

Takie elementy dekoracyjne jak kosze, pudełka, torby i półki pełnią funkcje nie tylko praktyczną, ale i jednocześnie dekoracyjną. Są absolutnie niezbędne w pokoju dziecięcym, bo jak wiadomo, dzieci mają mnóstwo zabawek, drobnych elementów i skarbów, które muszą gdzieś zmieścić. Klocki Lego, kartki do rysowania, długopisy i kredki, figurki - to wszystko to norma w pokoju dziecięcym i wszelkie pojemniki na kółkach, kolorowe pudełka dopasowane do regałów czy regały z wysuwanymi półkami, sprawdzą się tutaj znakomicie. Owe systemy przechowywania pomogą utrzymać względny porządek, ale i nauczą dziecko odpowiedzialności za sprzątanie. Wiek przedszkolny jest idealny na naukę pierwszych obowiązków domowych, najczęściej związanych ze sprzątaniem swojego pokoju. Dajmy dziecku swobodę, ale i niech uczy się segregowania i sprzątania zabawek na wieczór.

Pojemna szafa na ubrania ze sprytnymi rozwiązaniami w środku

Aranżacja pokoju przedszkolaka – jak się do tego zabrać?

Przedszkolaki mają już na ogół całkiem pokaźną garderobę i lubią same wybierać stroje dla siebie. W tym wypadku, raczej trzeba zapomnieć o komodzie, która sprawdza się raczej w przypadku niemowląt i mniejszych dzieci, a postawić na pojemną, lecz nie za dużą szafę. Organizery w środku, systemy wiszących elastycznych półek, czy etykiety na szuflady pomogą opanować chaos wewnątrz szafy. Taka szafa powinna pomieścić wszystkie rzeczy, mieć osobne szuflady na bieliznę i poszczególne części garderoby i idealnie jeśli ma miejsce na ubrania na kolejny sezon, aktualnie nieużywane. Liczą się szczegóły: kolory i kształty uchwytów, wygodne kosze w środku i dużo przegródek. Dzieci lubią kolory i zabawne elementy, wtedy łatwiej podejdą do tematu dbania o garderobę.

Stolik wielofunkcyjny - jako miejsce do nauki i do rysowania

Przedszkolak powinien zajmować się przede wszystkim kreatywną zabawą, która może zawierać elementy nauki. Zatem stolik, czy też biurko, nie musi mieć klasycznej funkcji np. biurka do nauki, ale służyć również do rysowania. Tutaj sprawdzają się bardzo dobrze lekko pochylone stoliki, na których można rozkładać arkusze papieru i wygodnie rysować pod odpowiednim kątem. Nie ujmuje to ich funkcji do nauki, lekkie nachylenie wcale nie przeszkadza w czytaniu lub pisaniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu kupić biurko dziecięce, a szczególnie sprawdzi się to w przypadku dziecka 6-letniego, które ma już aktywności nieco bardziej zbliżone do dziecka szkolnego i spędza więcej czasu przy takim biurku.

Kontrolowane rysowanie po ścianach czyli farby tablicowe w pokoju dziecka

A gdyby pozwolić dziecku rysować po ścianie? Jest to możliwe, dzięki farbom tablicowym, które właśnie umożliwiają rysowanie po ścianach. To czego obawiają się rodzice, może od tej pory stać się dobrą zabawą dla malca. Taka farba jest wodoodporna i możemy sami wybrać obszar, gdzie zechcemy ją nałożyć, nie musi to być standardowo ściana. Jako, że jest dostępna w różnych kolorach, nie trzeba ograniczać się do smutnego, ciemnego koloru farby.

Kolory dodatków mają znaczenie, nadają charakteru i powinny być dopasowane do temperamentu dziecka

Dodatki w pokojach dziecięcych to cała gama produktów, które nadają charakter wnętrzu i czynią je bardziej przytulnym: ozdobne pluszaki, poduszki o wymyślnych kształtach, modne pluszowe obicia ścian, rolety w ulubionym kolorze dziecka czy wyrazisty i miękki dywan. Te wszystkie szczegóły trzeba dobrać odpowiednio do kolorów w pokoju, a przede wszystkim do upodobań i temperamentu dziecka.

Spokojne kolory i lekkie ożywienie w postaci jednego mocnego akcentu to dobry kierunek. Z kolei miękkie dodatki, w postaci pluszowych poduszek czy nawet ściany w pluszowych obiciach, sprawią, że dziecko będzie czuć się bezpiecznie i przytulnie w pokoju. Dywan jest niezbędny, najlepiej miękki, niedaleko łóżka, tak aby izolował bawiące się dziecko od chłodnej podłogi.

Kilka prostych zasad dotyczących urządzania wnętrza dla dziecka

Z pewnością stawiamy na minimalizm, wielofunkcyjne meble, pomagamy dziecku wybierać dodatki i dopasowujemy wnętrze do charakteru i potrzeb dziecka. Warto wziąć pod uwagę elementy, które rozwijają aktywność fizyczną lub zużywają nieprzebrane zapasy energii u dzieci, czyli drabinki, rozkładane miękkie maty, mini trampoliny. To jednak zależy od tego, czy zostanie nam miejsce w pokoju, po wstawieniu niezbędnych mebli. Dodatki to logiczne uzupełnienie całości, ale też dobieramy je w sprytny sposób, jeśli np. łóżko ma przestrzeń pod konstrukcją utrzymującą materac, to tam chowamy pojemniki na pościel czy na rzeczy, które aktualnie nie są tak często używane.

Kreatywna, niezagracona i przytulna przestrzeń dla dziecka to wyzwanie dla rodzica i marzenie dziecka. Stawiamy tutaj na praktyczne, wielofunkcyjne meble, dopasowanie wielkości i ilości mebli do rozmiarów pokoju oraz na kolorowe i przytulne dodatki. Pokój ma zapewnić dziecku swobodną zabawę, możliwość nauki, ale i pomóc w odpoczynku, kiedy jest na to czas.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Sypialnia i miejsce pracy w jednym - jak zaaranżować przestrzeń?

Zobacz

Wiele osób przynajmniej częściowo wykonuje swoje prace w zaciszu własnego domu. Szczególnie w dobie koronawirusa, coraz bardziej popularna staje się prace zdalna. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest tyle miejsca...

Jak wybrać odpowiedni karnisz?

Zobacz

Rodzajów karniszy jest mnóstwo. Zanim ktoś zdecyduje się na jeden konkretny, warto przeanalizować sytuację, by ocenić, który będzie odpowiedni i jakie są wymagania...