Wczytuję dane...

Jak urządzić sypialnię z garderobą? 3 inspiracje

średnia: 5.0  ocen: 2

O garderobie w sypialni marzy wiele osób - zarówno miłośnicy mody, którzy uwielbiają kolekcjonować ubrania, jak i fani porządku, którym zależy na tym, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Dzięki garderobie możliwe jest przechowywanie ubrań, biżuterii czy butów w przemyślany oraz przede wszystkim - komfortowy sposób. Na jaką garderobę warto się zdecydować? Czy powinna być ona połączona z sypialnią, czy lepiej kiedy jest od niej oddzielona? Na co zwracać uwagę przy aranżacji tego pomieszczenia?

Jak urządzić sypialnię z garderobą?

Sypialnia z garderobą - na co pozwala duży metraż?

Garderoba, która zintegrowana jest z sypialnią, to jedna z najciekawszych i najwygodniejszych aranżacji. Aby jednak cieszyć się osobno wydzielonym pomieszczeniem, niezbędny jest odpowiednio duży metraż - niezależna garderoba powinna zajmować powierzchnię minimum 4 m². Warto zaznaczyć, że jest to wielkość zalecana jedynie dla jednego użytkownika. W przypadku pary, wnętrze garderoby powinno wynosić przynajmniej 6 m².

Co więcej, należy pamiętać, że garderoba jako pomieszczenie zintegrowane z sypialnią, zwykle nie posiada okien - niezbędne jest więc dobranie odpowiedniego oświetlenia. Najczęściej do tego rodzaju przestrzeni stosuje się oświetlenie sufitowe w postaci punktów LED. Dodatkowo nie może zabraknąć również oświetlenia punktowego nad poszczególnymi elementami zabudowy - dobrze sprawdzają się systemy świetlne montowane w szufladach lub lampy LED zamontowane nad wieszakami.

Decydując się na wydzielenie niezależnej garderoby, warto ograniczyć do niej dostęp, stosując stylowe drzwi. Świetnie sprawdzą się zarówno te tradycyjne jak i przesuwne.

Garderoba a mała ilość miejsca

Mały metraż nie jest powodem do rezygnacji z garderoby - z powodzeniem można zdecydować się na zaprojektowanie jej we wnęce lub też postawić na zabudowaną szafę. Co ciekawe, wnęka wcale nie musi być elementem budowlanym - nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wnękę, która wynika z układu innych mebli w pomieszczeniu. Aby jednak projekt wyglądał stylowo i był funkcjonalny, warto zdecydować się na skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która dobrze wpasuje garderobę w pomieszczenie, dbając o to, aby każdy kawałek ściany był odpowiednio zagospodarowany. W przypadku projektów garderoby we wnęce często sprawdzają się estetycznie wykonane kurtyny lub panele przesuwne, które pozwalają dodatkowo zaoszczędzić miejsce.

Urządzamy garderobę w małej sypialni

Garderoba we wnęce to rozwiązanie niezwykle przytulne oraz niewymagające dużej ilości miejsca - kluczem jest logiczne rozmieszczenie szafek, półek i szuflad. Odpowiednio zaaranżowane miejsce pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia - nawet, gdy jest ono niewielkich rozmiarów.

Otwarta garderoba w sypialni

W przypadku kiedy niemożliwe jest wydzielenie miejsca, które pozwalałoby na aranżację garderoby za ścianką lub drzwiami przesuwnymi, warto zdecydować się na otwartą garderobę w sypialni. Jest to jednak rozwiązanie znacznie bardziej wymagające - stale należy dbać o porządek w strefie garderobianej, aby wyglądała ona schludnie i estetycznie. Dużą zaletą takiej aranżacji jest z pewnością odległość od łóżka - koniec końców odzież znajduje się przecież w sypialni, a więc dostęp do niej jest na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo rzeczy są uporządkowane i mają swoje miejsce - takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niepotrzebnego szukania ubrań czy dodatków w różnych szafach i komodach. Co więcej, garderoba otwarta z pewnością doda sypialni oryginalności i modnego wyglądu.

Nie bez powodu otwarte zabudowy cieszą się tak dużą popularnością - dzięki nim sypialnia nabiera butikowego charakteru. Ładnie ułożona odzież czy dobrze dobrane oświetlenie i meble będą prezentowały się doskonale, jednak każde zaniedbanie również będzie widoczne. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się być dodatkowa szafa wnękowa, która pozwoli na ukrycie ewentualnego nieporządku.

Na jaką garderobę w sypialni warto się zdecydować?

Istnieje wiele pomysłów na aranżację praktycznej oraz stylowej garderoby w sypialni. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od gustu oraz potrzeb danych osób, a także wielkości pomieszczenia. Dobrze jest zaplanować układ garderoby na wczesnym etapie budowy, dzięki czemu można mieć swobodę w ustawianiu ścianek działowych czy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia - co jest niezwykle istotne w przypadku zamkniętych pomieszczeń bez okien.

W przypadku posiadania dużej sypialni - wydzielnie osobnej przestrzeni na garderobę jest doskonałym pomysłem, jednak ci, którzy nie posiadają takiej możliwości, koniecznie powinni zainteresować się garderobą we wnęce lub otwartą zabudową.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak zasłonić balkon na parterze?

Zobacz

Balkon to namiastka ogrodu dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. To także dodatkowe, pozbawione ścian pomieszczenie, które możemy zagospodarować jako taras, idealny do...

Troszkę o gramaturze, zaciemnianiu i prześwitywaniu tkanin.

Zobacz

Marketing często odwraca uwagę od spraw istotnych na korzyść czegoś, co ma przyciągać uwagę klienta. To jak to jest z tym zaciemnianiem…