Wczesną wiosną do naszych domów docierają już pierwsze promienie słoneczne. Za kilka miesięcy sezon letni, a to odpowiedni czas na przygotowanie okien do zadań specjalnych. W jaki sposób zabezpieczyć pomieszczenia mieszkalne przed wysoką temperaturą i nadmiernym nasłonecznieniem? Na co warto się zdecydować – żaluzje, czy jednak rolety?
Nadmierne nagrzewnie się pomieszczeń w domu to wypadkowa wielu czynników. Przyjmuje się, że głównym powodem, dla którego w okresie letnim trudno wytrzymać w domu jest kiepska izolacja i na ogół mało wydajny system wentylacji. Przypomnijmy, że wentylacja grawitacyjna latem jest bezużyteczna; wymianę powietrza na odpowiednim poziomie gwarantują tylko systemy wentylacji mechanicznej. Znaczna część ciepła dostaje się do wnętrza także przez okna. W nowoczesnym budownictwie z powodzeniem stosuje się okna o niskim współczynniku tzw. przenikalności cieplnej, chociaż nadal trudno mówić w tych kategoriach o zadowalających efektach. Dodatkową ochronę przed uciążliwymi latem promieniami słonecznymi pełnią rolety i żaluzje.
Rolety klasyczne, w kasecie, a może rzymskie?
Podstawową ochronę przed promieniami słonecznymi zapewniają rolety klasyczne i w kasecie. Tego typu konstrukcje zachowują bardzo dobrą relację stosunku ceny wdrożenia w stosunku do oczekiwanych efektów. Ich wysoka różnorodność, a także możliwość wyboru spośród kilkudziesięciu wzorów i odmian kolorystycznych pozwala na dopasowanie rolet do wystroju wnętrza. Na rynku dostępne są także tzw. fotorolety, których tkanina być zadrukowana w zasadzie w dowolny sposób, co jest dużym ułatwieniem w przypadku urządzania np. pokoju dla dziecka.
Spośród dostępnych rozwiązań, najlepszy poziom zaciemnienia pomieszczenia zapewnią rolety w kasecie, które dokładnie pokrywają całą przestrzeń, a przy tym tkanina nie jest podatna na podmuchy wiatru w przypadku rozszczelnienia okna (tkanina przesuwa się w pionie w specjalnych prowadnicach). Osoby, które oczekują najwyższej, jakości wykonania i funkcjonalności mogą rozważyć zakup rolet z tkaniną podgumowaną Silver lub tą, która w znacznej części odbija promienie słoneczne.
Dobrym zabezpieczeniem przed letnim upałem mogą być także rolety rzymskie – są nieco droższe w porównaniu do rolet klasycznych; szyte z grubych i efektownych tkanin nie tylko skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi, ale i oryginalnie prezentują się w połączeniu z dodatkami wnętrzarskimi w kuchni i pokojach dziennych. Niemniej jak to jest w przypadku rolet klasycznych i tych w kasecie, rolety rzymskie nie mogą być wykonane z tkanin podgumowanych.
Uwaga: osoby, które chcą ochronić swoje pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń, powinny przemyśleć wybór rolet o możliwie jasnej kolorystyce. Ciemniejsze tkaniny rzeczywiście przepuszczają mniej promieni słonecznych, ale za to znacznie szybciej się nagrzewają i oddają ciepło także do wnętrza. Zatem jak widać warto wpierw doprecyzować, co jest celem zasadniczym – zaciemnienie czy obniżenie temperatury.
Żaluzje – skutecznie ochronią biuro i nie tylko
Poza roletami, sprawdzonymi systemami zaciemniającymi w domu są żaluzje. Największą popularnością cieszą się te wykonane z aluminium, chociaż wiele osób coraz chętniej sięga po drewniane – te ostatnie są jednak znacznie bardziej wymagające w eksploatacji.
Żaluzje drewniane są cięższe od aluminiowych, a co za tym idzie, nie są podatne na ewentualne podmuchy wiatru. Ostatecznie droższe w wykonaniu i konserwacji (zalecane jest regularne oczyszczanie lameli z kurzu delikatną zmiotką lub ściereczką), nadają się przede wszystkim do ram wykonanych z drewna; przy zastosowaniu z oknami PCV w całości tracą swój urok. Pod względem funkcjonalnym rolety drewniane można uznać za poprawne – skutecznie osłaniają okna przed promieniami słonecznymi i ze względu na fakt, że nie nagrzewają się do wysokich temperatur, są bardzo dobrym izolatorem ciepła.
Popularne żaluzje aluminiowe świetnie sprawdzą się w biurze lub pomieszczeniach mieszkalnych o minimalistycznym charakterze. Pozwalają bardzo precyzyjnie regulować dopływ promieni słonecznych (na ogół wyposażone w bezstopniowe systemy regulacji), a co za tym idzie – przymknięcie lameli powoduje całkowite zaciemnienie pomieszczenia.
Sposób na upalne dni - podsumowanie
Chociaż na rynku dostępnych jest wiele odmian kolorystycznych i fakturowych, to największym uznaniem cieszą się te pokryte materiałem odbijającym światło – w efekcie, aluminium znacznie wolniej oddaje temperaturę do wnętrza