Wczytuję dane...

Domowa galeria obrazów najpopularniejsze błędy

średnia: 5.0  ocen: 2

Domowa galeria sztuki nie musi bazować na wykorzystaniu obrazów znanych artystów. Równie dobrze sprawdzą się w tej roli wydrukowane i ładnie oprawione zdjęcia, grafiki czy nawet kolaże ze skrawków materiałów, o ile masz w sobie duszę artysty. Niezależnie od tego co wybierzesz, zadbaj jednak o spójność swojej aranżacji i unikaj najpopularniejszych błędów projektantów-amatorów. Co do nich zaliczamy?

Domowa galeria obrazów

Nieprawidłowo dobrana wysokość obrazów

Galerię obrazów na ścianie w salonie czy przedpokoju tworzy zwykle kilka obrazów, niekiedy różnej wielkości. Kiedy mamy do czynienia z taką rozmaitością, łatwiej jest popełnić błąd, polegający na zawieszeniu ram zbyt nisko lub zbyt wysoko. Niezależnie od tego, czy obrazy wieszane są na pustej ścianie, czy na ścianie nad kanapą lub stolikiem, należy zlokalizować je na linii wzroku. Jest to mniej więcej odległość wynosząca 160 cm, licząc od podłogi. Nie oznacza to jednak, że w wyznaczonym punkcie wbijamy gwóźdź i wieszamy ramę. Linia ta powinna przebiegać przez środek największych obrazów. Po zamocowaniu w ten sposób dużych ram, resztę kompozycji od góry i od dołu można uzupełnić mniejszymi zdjęciami czy plakatami.

Niezachowane proporcje

Piękno i harmonia aranżacji bazuje przede wszystkim na proporcji. Proporcja jest z kolei równowagą - równowagą pomiędzy wielkościami poszczególnych elementów wyposażenia i dekoracji. Czy pojedyncze zdjęcie w ramce będzie dobrze prezentowało się na środku ściany w dużym salonie? Oczywiście, że nie, a jednak wiele osób nadal popełnia błąd polegający na niezachowaniu proporcji w wystroju wnętrza. Jeśli mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem, wybieramy masywne meble i większe gabarytowo dekoracje. Ta sama zasada równowagi dotyczy małych mieszkań z małymi pokojami. Dysponując dużą przestrzenią, wybierajmy więc proporcjonalnie duże rozmiary grafik, zdjęć czy plakatów. Zbyt małe ramy będą prezentowały się wręcz śmiesznie, a jeśli spróbujemy nadrobić efekt ilością, rezultat ten jeszcze się pogłębi.

Domowa galeria obrazów i plakatów

Zbyt blisko lub zbyt daleko od siebie

Najłatwiejszą opcją jest powieszenie obok siebie dwóch obrazów. Kiedy ma ich być więcej, lepiej decydować się już na całe rzędy symetrycznie rozmieszczonych opraw. Warto pamiętać, że odstępy pomiędzy ramami nie powinny być mniejsze niż 5 cm. Tak naprawdę, jeśli planujemy stworzyć na ścianie kompozycję z wielu obrazów różnej wielkości, najbezpieczniej będzie najpierw ułożyć je na podłodze i poeksperymentować. Grafiki czy obrazy zawsze wiesza się na jednej linii - wspomnianej już linii wzroku. Aby ułatwić sobie zadanie, najlepiej łączyć duże elementy układanki z dużymi, a małe z małymi. Nawet jeśli decydujemy się na obrazy kaskadowe, czyli takie, na których jedna grafika podzielona została na kilka części, na ścianie należy odsunąć je od siebie na około 2 cm.

Rama powinna pasować do wystroju wnętrza

Zwykle największą wagę przykładamy do tego, co będzie na obrazie, a nie tego, w co zostanie on oprawiony. Wybieramy więc piękne oryginały lub reprodukcje do domów urządzonych w stylu tradycyjnym. Grafiki i czarno białe zdjęcia wywołujemy do galerii obrazów w mieszkaniu loftowym czy industrialnym, a w nowoczesnych wnętrzach stawiamy na proste geometryczne formy i zabawę kontrastem. Tymczasem równie ważna, jak zawartość obrazu, jest także jego rama, która powinna pasować do aranżacji pomieszczenia. W wystroju skandynawskim i klasycznym najlepiej sprawdzą się ramy drewniane, ewentualnie pomalowane na biało. Podobnie będzie w mieszkaniu rustykalnym, choć tutaj najlepiej mogą wyglądać ramy celowo postarzone. Industrialna galeria powinna bazować na zimnych oprawach z czarnego metalu, a ta w stylu glamour na ramach posrebrzonych, pozłoconych, wysadzanych połyskującymi kamieniami lub szklanych.

O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli pomieszczenie jest już bogato udekorowane, obrazy powinny mieć takie same ramy. Z kolei jeżeli mają one różny kształt, niech pozostaną spójne przynajmniej pod względem kolorystycznym. Wieszając na ścianie kolorowe fotografie, najbezpieczniej będzie oprawić je w proste identyczne ramki, które pozwolą uniknąć efektu przesady.

Domowa galeria obrazów to idealny sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni nad schodami, w holu czy w pokoju dziennym. Aby efekt zbliżył się jednak do naszych wyobrażeń, musimy podejść do tematu odpowiednio przygotowani, z podstawową wiedzą i gotowością do dokonania wielu prób przed ostatecznym wykonaniem własnej kompozycji. Rezultat będzie jednak wart wysiłku, bowiem taka galeria może stać się najatrakcyjniejszą dekoracją całego mieszkania - zwłaszcza, jeśli zadbamy o podkreślenie jej odpowiednim oświetleniem.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Mała sypialnia w stylu glamour

Zobacz

Elegancja i klasa nigdy nie wyjdą z mody - bez względu na to, czy myślimy o ubiorze czy też o wnętrzach. Wystrój wnętrz w stylu glamour chętnie wybierany jest przez projektantów i ich klientów, którzy marzą o stworzeniu...

Plisy czy rolety dzień noc?

Zobacz

Stoisz przed wyborem idealnych rolet do swego mieszkania? Chcesz by były piękne i funkcjonalne i jeszcze najlepiej w dobrej cenie? To naturalne potrzeby, ale czy rzeczywiście można je skutecznie…