Wczytuję dane...

Jakie rolety wybrać do kuchni?

średnia: 4.5  ocen: 13

Wybór rolet kuchennych nie jest łatwy – przede wszystkim ze względu na dość specyficzne, wilgotne środowisko oraz towarzystwo wielu trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, np. w postaci tłuszczu. To, na jakiego rodzaju rolety zdecydujemy się w kuchni, uzależnione jest przede wszystkim od funkcjonalności i ergonomii ich wykonania; nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z eleganckiego wyglądu. Zastanówmy się nad tym.

Bawełna, len czy poliester? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Zanim podejmiemy decyzję o ostatecznym zakupie rolety, warto zastanowić się nad materiałem, z których została wykonana. Tradycyjne, wykonane z bawełny lub lnu rolety klasyczne doskonale sprawdzą się w przestronnych kuchniach z dobrą wentylacją oraz stosunkowo niskim nasłonecznieniem. Oba z wymienionych materiałów cechują się przeciętną przepuszczalnością promieni słonecznych, co jednak w wielu wypadkach może okazać się niewystarczające.

Rolety do kuchni - jakie?

Sprawą dyskusyjną pozostaje także kwestia zawilgocenia pomieszczenia. W przypadku materiałów naturalnych, może dochodzić do dość szybkiego zniszczenia rolet, szczególnie jeśli dostrzegamy tendencję skraplania się pary wodnej na powierzchni okna. I tak np. bawełna uchodzi za sprzyjający materiał w rozwoju środowiska dla bakterii i grzybów. Dobrym wyborem do kuchni mogą być rolety wykonane z poliestru – znacznie skuteczniej zaciemniają pomieszczenie, a przy tym utrzymanie ich w odpowiedniej czystości nie sprawia żadnych trudności. W przypadku zanieczyszczenia tłuszczem lub innymi płynami, wystarczy wilgotna gąbka i z odrobiną płynu do mycia naczyń. Warto jednak podkreślić, że nie jest to metoda skuteczna w 100% wypadków. Do czyszczenia należy podejść ostrożnie i obserwować, czy materiał nie puszcza koloru. Przydatne w tym celu okażą się np. białe chusteczki pod ręką.

Wybieramy rolety do kuchni ze względu na montaż

Trudno jednoznacznie wskazać na najlepsze rozwiązanie, chociaż przyjmuje się, że wygodnym systemem przysłonowym są rolety montowane w ramie. Ze względu na wysoki stopień wilgotności w kuchni, pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone (wyjątkiem jest zastosowanie tzw. wentylacji mechanicznej). W efekcie, zastosowanie rolety klasycznej może sprawiać z tego względu pewne problemy – doskonałym wyjściem wydaje się wybór rolet montowanych w ramie.

Kiedy funkcjonalność ustępuje stylistyce kuchni

Rolety kuchenne stają się coraz częstszymi ozdobami okiennymi w naszych domach. Ich wybór bywa niejednokrotnie kompromisem między funkcjonalnością, a wrażeniami estetycznymi. Najbardziej wymagający użytkownicy domu mogą zdecydować się na wysublimowaną stylistykę rolet rzymskich. Z dużym powodzeniem można je komponować razem z serwetkami, podkładkami oraz obrusami wykonanymi z tej samej tkaniny. Warto mieć jednak na uwadze, że tego typu rolety powinny być montowane w kuchniach domów, które posiadają zainstalowany system wentylacji mechanicznej (naturalne tkaniny skutecznie wchłaniają wilgoć) lub oknach nie występujących w bezpośrednim kontakcie z osprzętem kuchennym oraz innymi potencjalnymi źródłami zanieczyszczeń.

W zakresie kolorystyki oraz stylizacji rolet można dostrzec wyraźny trend odejścia od monotonnych, ciemnych kreacji na rzecz jasnych, pełnych kwiatowych i folklorystycznych wzorów. Polscy klienci coraz chętniej sięgają także po rolety ozdabiane falbaną i haftem.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy zasłony?

Zobacz

Nowoczesne wnętrza wspaniale urzekają swoją lekkością, elegancją i przestronnością. Wśród...

Tkaniny na upalne dni - którą wybrać i na co liczyć?

Zobacz

Pracujesz przy komputerze, ale słońce pada na monitor? A może wcześnie snop świata wdziera się …

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark