Wczytuję dane...

Rolety czy zasłony?

średnia: 5.0  ocen: 2

Nowoczesne wnętrza wspaniale urzekają swoją lekkością, elegancją i przestronnością. Wśród różnych pomysłów na to jak uwić własne przytulne gniazdko warto zastanowić się jak osiągnąć pożądany efekt aranżacyjny. Jak w tym celu można wykorzystać rolety i zasłony w naszych domach?

Wygląd okna ma duży wpływ na to, czy we wnętrzu jest mniej, czy bardziej przyjemnie. Najczęściej wybiera się rolety albo zasłony. Która ozdoba okienna jest lepsza? Okno to taki element wnętrza, na który spogląda się w ciągu dnia bardzo często. Kiedy patrzy się na widok za oknem, to i obejmuje się wzrokiem jego wystrój. Warto przeznaczyć trochę czasu, by jak najlepiej przyozdobić okno. Rolety czy zasłony, to kwestia estetyki, ale nie tylko. Warto wiedzieć, co zyskuje się wraz z każdym wyborem.

W czym podobne są rolety i zasłony?

Zasłony okienne na wtymiar

Niektóre cechy są wspólne dla obydwu tych materiałów służących zasłanianiu okna. Opuszczona roleta i zaciągnięte na okno zasłony gwarantują w nocy prywatność. Można dzięki nim ograniczyć także ilość promieni słonecznych wpadających do środka. Przydaje się to szczególnie latem przy upałach. Rolety czy zasłony zaciemnią wnętrze, dzięki czemu będzie też nieco chłodniej. Jedne i drugie mają różną przezierność, więc ta ochrona może być nieznaczna, ale i spora. Cecha ta określa stopień przenikania promieni słonecznych.

Decydując się na każdą z tych opcji zasłaniania okna, można wybierać spośród różnych wzorów i kolorów. To kolejne istotne podobieństwo. Dla dokonania dobrego wyboru ważniejsza może być jednak znajomość różnic.

Rolety czy zasłony – różnice między nimi

Główną zaletą wyboru rolet jest zyskanie bardziej przestronnego wnętrza. W ciągu dnia w ogóle nie zasłaniają okna, jest ono puste albo z firanką. Natomiast w nocy zasłaniają jedynie obszar szyby. Wnętrze z oknem z zasłonami jest mniej przestronne niż to bez nich. Wybierając rolety zamiast zasłon, zyskuje się też więcej miejsca po bokach okna. W małym pokoju, czy rolety, czy zasłony się wybierze, to robi dużą różnicę. Inne zalety wyboru rolet to podkreślenie nowoczesnego charakteru wnętrza i mniej pracy związanej z utrzymaniem mieszkania w czystości. Sposób zasłaniania okna przy roletach czyni z nich bardziej praktyczną osłonę przed słońcem. Czasem wystarczy nie zasłaniać okna w całości, a jedynie nieco je obniżyć.

Zasłony wprowadzą do wnętrza większą przytulność. Sprawiają także, iż okno wygląda bardziej efektownie, bo jest to ozdoba okienna, która zajmuje większy obszar. Wybranie ich decyduje o tym, że okno ma większe oddziaływanie na całą aranżację. Idealnie komponują się z klasycznym stylem wnętrza.

Co na okna zamiast zasłon?

Prócz tradycyjnych zasłon, czy bardziej nowoczesnych rolet, istnieją jeszcze inne ciekawe rozwiązania, które umożliwiają skuteczną i gustowną przesłonę okien. Jednym z nich są żaluzje, które występują w dwóch odmianach: poziomej i pionowej. Ta pierwsza wersja stosowana jest raczej do osłony małych i średnich okien, druga – tzw. „verticale” – do przesłony szerszych przeszkleń, np. w biurach czy dużych salach. Jeśli chodzi o rodzaj materiału, z jakiego wykonywane są żaluzje, najbardziej popularne to modele aluminiowe, rzadziej drewniane i wykonane z PCV. Niezależnie od rodzaju użytego tworzywa, efektywnie chronią one wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. Posiadają tę zaletę, że dzięki ustawieniu lamel pod odpowiednim kątem, można wyregulować stopień zaciemnienia okna. Jednak w porównaniu do rolet czyszczenie żaluzji wydaje się być trudniejsze, z uwagi na ich konstrukcję.

Bardzo ciekawym sposobem na zasłonę przeszkleń są plisy, które umożliwiają zakrycie dowolnego fragmentu okna zarówno od dołu, jak i od góry. Do zalet tego rozwiązania zalicza się: płynne sterowanie i możliwość precyzyjnego zatrzymania przesłony w odpowiedniej pozycji.

Plisy wykonuje się przeważnie z tkaniny, bądź wysokiej klasy odpowiednio preparowanego "papieru". Mogą one być montowane na oknach o nietypowych kształtach, jak: trójkąty, półkola, trapezy. Ich interesujący, niebanalny wygląd będzie ciekawym akcentem dekoracyjnym pomieszczenia.

Wśród innych rozwiązań warto wymienić chociażby zasłony panelowe (tzw. „panel tracki"), które znakomicie zastępują tradycyjne zasłony, również stanowiąc atrakcyjny element nowoczesnej aranżacji wnętrza. Tak samo jak żaluzje pionowe, dają one możliwość przesłonięcia dużych powierzchni.

Rzadko natomiast stosuje się folie do przesłony szyb okiennych. W sprzedaży dostępne są folie o różnym kolorze, strukturze powierzchni i stopniu zmatowienia. W zależności na jakiej kondygnacji znajduje się pomieszczenie z oknem, które ma zostać osłonięte, można nimi oklejać całe szyby lub tylko ich części.

Aby podjąć właściwą decyzję, która przesłona okienna będzie najbardziej pasowała do wystroju wnętrza, należy wziąć pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia oraz zalety i ograniczenia każdego z wyżej przedstawionych rozwiązań.

Rolety czy zasłony - jaką dekorację okna wybrać?

Zasłony pozwalają na tworzenie bardzo efektownego wystroju okna. Dzięki nim jest bardziej przytulnie. Rolety jednak są praktyczniejsze. Dzięki nim także można zyskać ciepły domowy klimat wnętrza, choć nie taką jego przytulność jak przy zasłonach. Nie do przecenienia zaletą jest, że rolety wewnętrzne szczególnie te rzymskie wykonywane na wymiar gwarantują większą przestronność. Co więc wybrać? Taki produkt, który najbardziej odpowiada potrzebom. Jest jeszcze jedna możliwość. Kiedy wybierze się rolety, ale przykro by było rezygnować z zasłon, to można je połączyć. Zasłony wtedy mogą służyć jedynie jako ozdoba. Jeśli ważne jest zapewnienie większej przestronności, to powinny być z cienkiej i lekko prześwitującej tkaniny.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy plisy?

Zobacz

Przytulność i harmonia atmosfery każdego pomieszczenia zależy nie tylko od liczby i wielkości okien, ale także od ich dekoracyjnego obramowania. Zasłony, oczywiście...

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Zobacz

Pokój najmłodszych mieszkańców domu powinien być nie tylko elegancko urządzony, ale i odpowiednio przestronny…


Darmowy poradnik o roeltach - Olmark
Rolety rzymskie z wzorem roślinnym na wymiar