Wczytuję dane...

Jak urządzić łazienkę?

średnia: 5.0  ocen: 3

Urządzenie łazienki może stanowić czasami poważny problem. Szczególnie dotyczy to małych mieszkań w bloku, które przeważnie wyposażone są w małą łazienkę. Okazuje się jednak, że mała łazienka może być zarówno funkcjonalna, jak i stylowa. Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Warto poznać kilka sprytnych technik, które ułatwią aranżację wnętrza łazienki.

Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki to nie lada wyzwanie nawet dla projektanta wnętrz. Małe mieszkania przeważnie nie mogą pochwalić się ogromnymi łazienkami. Nie oznacza to jednak, że mała łazienka musi być ciasna i mało funkcjonalna. Nawet takie małe pomieszczenie może być urządzone zgodnie z obowiązującymi trendami. Jak zatem urządzić małą łazienkę? Obecnie aranżacja takich małych wnętrz nie jest już wielkim problemem. W sklepach budowlanych można znaleźć wyposażenie, które produkowane jest z przeznaczeniem do małych pomieszczeń. W ciasnej łazience zdecydowanie sprawdzi się narożna wanna czy kabina prysznicowa, które zajmują o wiele mniej miejsca niż normalne wanny. Jednak przed przystąpieniem do zakupu elementów wyposażenia łazienki, trzeba przede wszystkim obmyśleć plan. Warto zastanowić się nad tym, co musi koniecznie znajdować się w łazience. Aby dodatkowo nie zabierać wolnej przestrzeni, należy zrezygnować ze zbędnych dekoracji czy niepotrzebnych szafek, które mogą wywołać uczucie przytłoczenia. W małych łazienkach świetnie sprawdzą się małe półki, które można zawiesić na ścianę.

Problem pojawia się najczęściej z pralką. Jak umieścić ją w łazience, aby nie zajmowała zbyt dużo przestrzeni? W tym przypadku warto zastanowić się nad zakupem specjalnym szafek na urządzenia AGD. W wąskiej łazience lepiej sprawdzi się także pralka otwierana z góry. Jeśli chodzi o umywalkę, to do małych łazienek najlepiej pasują umywalki połączone z szafką. Warto wspomnieć również o kolorach ścian. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie wybór jasnych barw, które optycznie zwiększą przestrzeń. Takie rozwiązania sprawdzą się także w łazience na poddaszu.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Łazienka na poddaszu stała się w ostatnim czasie niezwykle modna. Jest to bowiem miejsce, w którym panuje urokliwy klimat. Jest tam czasami jednak za mało miejsca, aby urządzić tam salon czy sypialnię, dlatego też poddasze to idealne miejsce na aranżację łazienki. Urządzenie łazienki na poddaszu nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Trzeba brać przede wszystkim pod uwagę skosy sufitu. Pod takim skosem raczej nie zmieści się kabina prysznicowa, jednak idealnym rozwiązaniem będzie tutaj wanna. Łazienki na poddaszu są przeważnie bardzo jasne, gdyż w dachu najczęściej znajduje się okno dachowe.

Jak urządzić łazienkę?

Takie rozwiązanie sprawia, że w pomieszczeniu znajduje się naprawdę ogromna ilość światła, dlatego można śmiało dodać tam kilka elementów dekoracyjnych o ciemnych barwach. Jeśli poddasze jest dość duże, to wstawienie tam sporej ilości mebli nie stanowi problemu. Czasami jednak są to dość ciasne pomieszczenia. Jednak tutaj również znajdzie się rozwiązanie, a jest nim zakup mebli pod wymiar. A co jeśli domownikom marzy się kabina, a nie wanna? Żaden problem. Wystarczy zainwestować w mniejszą kabinę i ustawić ją pod prostą ścianą, nie pod skosem. Jednak to prysznic jest obecnie najczęściej wybierany, dlatego warto wiedzieć, jak urządzić łazienkę z prysznicem.

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Zdecydowanie większa część osób woli brać szybki prysznic. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, które pomaga jednocześnie zmniejszyć ilość zużytej wody. Tym samym można dbać o środowisko i zmniejszyć swoje rachunki za wodę. W tym celu konieczne jest wstawienie do łazienki kabiny prysznicowej zamiast wanny. W sklepach budowlanych można znaleźć najróżniejsze modele i wielkości kabin prysznicowych. Warto dopasować ją do ogólnego wystroju wnętrz. W ciasnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się narożne kabiny prysznicowe, które nie zajmują tyle miejsca.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kabiny prysznicowej bez brodzika. Takie rozwiązanie jest obecnie niezwykle modne, ale pomaga zaoszczędzić wolną przestrzeń. Oczywiście w tym przypadku trzeba zadbać o odpowiedni odpływ wody. Takie kabiny dodają unikalnego klimatu dzięki temu, że widoczne są płytki podłogowe. W łazience z prysznicem warto zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia. Jeśli nie znajduje się tam żadne okno, to jedna lampa sufitowa może nie wystarczać. Wiele kabin prysznicowych posiada wbudowane lampy, jednak takie produkty są przeważnie dużo droższe. Kolory ścian warto dopasować do kolorów brodzika i kabiny. W przypadku jasnych wnętrz, idealnie sprawdzą się ciemne brodziki i oszklone kabiny. Zamontowanie prysznica w łazience nie wyklucza oczywiście wstawienia tam wanny. Jest ona szczególnie pomocna w domach, w których pojawiają się małe dzieci. Jednak w przypadku, gdy pomieszczenie jest zbyt ciasne, lepiej zdecydować się na jedną opcję, aby dodatkowo nie zabierać wolnej przestrzeni.

Urządzenie łazienki nie jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Na początku warto mieć plan i dokładnie przemyśleć ustawienie mebli. W przypadku małych i ciasnych pomieszczeń, najlepiej ograniczyć się do minimum i zrezygnować ze zbędnych dekoracji. Istotna jest w tym przypadku także kolorystyka, która może optycznie powiększyć całe pomieszczenie i rozjaśnić je.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić pokój nastolatków?

Zobacz

Zawsze przychodzi czas, kiedy to dzieci stają się nastolatkami, a to już jeden krok w kierunku dorosłości. Niezależność, decyzyjność, ale też prawo do osobistej przestrzeni. Tak! Pokój nastolatka to miejsce intymne, do którego wstęp mają...

Co na okna w gabinecie?

Zobacz

Gabinet jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu w ciągu dnia. Większość z nas ma ładnie udekorowane swoje salony czy sypialnie, dlaczego więc równie estetycznie nie przystrajamy swojego gabinetu…