Wczytuję dane...

Co na okno w kuchni?

średnia: 4.7  ocen: 14

Pewnie często zastanawiacie się nad tym jak zaaranżować okno w kuchni. Dla niektórych jest to bardzo problematyczne zadanie, choć warto mieć na uwadze fakt, że okno w kuchni jest jej sporym atutem. Jest nie tylko źródłem neutralnego światła, ale też dopływem świeżego powietrza. Jak zaaranżować okno w kuchni, aby uzyskać ciekawy efekt końcowy? Przeczytajcie o tym poniżej, być może znajdziecie tu inspiracje do wystroju swojego okna w kuchni.

Co na okno w kuchni?

Aranżując kuchenne okno należy pamiętać o zachowaniu spójności i konsekwencji w wybranym stylu. Wystrój okna w tym pomieszczeniu powinien nawiązywać do reszty elementów w nim się znajdujących i jednocześnie stanowić dekoracyjne dopełnienie. Mało, kto wie, że odpowiednia dekoracja okna w kuchni może całkowicie zmienić jej wygląd. Wszelkiego rodzaju firanki, żaluzje, a nawet rolety są oryginalnym dodatkiem dekoracyjnym do tego pomieszczenia. Jednak należy pamiętać o tym, aby były dobrane w odpowiednim stylu, który idealnie współgra z wybraną aranżacją kuchenną. Jeśli kuchnia urządzona jest w tradycyjnym stylu wystarczą w zupełności ozdobne firanki i zasłonki, zaś w kuchni nowoczesnej bardziej sprawdzą się roletki lub żaluzje. Oczywiście bez dwóch zdań w dalszym ciągu w pomieszczeniach kuchennych królują firanki i zazdrostki. Możemy kupić je w sklepach z firanami na metry lub też już bezpośrednio gotowe do powieszenia na oknie w kuchni.

Co na okna do kuchni?

Mamy bardzo wiele możliwości aranżacji okna w kuchni. Jednak najczęściej wybieramy do dekoracji okna kuchennego rolety. Są one wykonane z tkanego materiału, często opuszczamy je na noc, aby zachować strefę intymną. Do wyboru mamy także rolety rzymskie, które idealnie chronią przed pełnym słońcem, w przypadku, gdy kuchnia jest od strony południowej. Jako dekorację okna w kuchni możemy także wykorzystać lniane zasłony, które w połączeniu z pozostałymi dekoracjami stworzą ciepłą i miłą kompozycję. Możemy także do dekoracji okna w kuchni wykorzystać firanki. Pamiętajmy o tym, aby dobrać je w odpowiedni sposób – uwzględniając styl kuchni np., minimalistyczny lub klasyczny.

Co na okno do kuchni?

A co na okno w nowoczesnej kuchni? Przekonajmy się!

Osoby, które urządzają kuchnię w nowoczesnym stylu coraz częściej rezygnują z dekorowania okien. Zazwyczaj okno w kuchni zostaje nieosłonięte przez firany lub zasłonki. Sprawia to, że to pomieszczenia jest optycznie większe niż w rzeczywistości. W dzisiejszych czasach na oknach w nowoczesnych kuchniach montuje się rolety lub żaluzje.

W nowoczesnych kuchniach w ramy okna montuje się rolety harmonijkowe, które nie są kłopotliwe w użytkowaniu. Rozsunięta roleta idealnie przylega do powierzchni okna. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że jeśli wybierzemy rolety wykonane z materiału to będą one pochłaniać zapachy z posiłków, które przygotujemy w kuchni dla siebie i swoich najbliższych. Najczęściej wybieranymi roletami są te, które wykonane zostały z poliestru, ponieważ są łatwe w utrzymaniu czystości.

W nowoczesnych kuchniach coraz częściej możemy spotkać również żaluzje aluminiowe. Niestety na roletach tego rodzaju osadza się kurz i tłuszcz, ale są równie łatwe w czyszczeniu, co rolety harmonijkowe. Natomiast nie pochłaniają one zapachów i stanowią świetną dekorację nowoczesnego wnętrza kuchni.

Jakie zasłony do kuchni?

Rolety i żaluzje, ze względu na prostotę i praktyczność użytkowania są obecnie najpopularniejszym wyborem. Niemniej wciąż nie brak zwolenników tradycyjnego sposobu dekoracji kuchennego okna, jakim jest powieszenie zasłon. Kuchnia to pomieszczenie, którego codzienna eksploatacja jest wyjątkowo intensywna, stąd też dobór tkaniny na zasłony powinien uwzględniać zarówno walory estetyczne, jak i wymiar praktyczny oraz funkcjonalny. Ze względu na konieczność stosunkowo częstego prania, materiał powinien być możliwie odporny na działanie detergentów. Najlepiej, gdyby również nie wymagał prasowania. W tym aspekcie dobrym rozwiązaniem będą zasłony z delikatnego żakardu. Jeżeli rolą zasłon kuchennych ma być m.in. ochrona przed światłem słonecznym, materiał powinien być odpowiednio grubszy. Sprawdzą się tutaj zasłony z naturalnej bawełny, czy też grubego lnu*.

* Uwaga: Pamiętaj, że zasłony z naturalnych komponentów są mniej odporne na plamienie oraz mogą się skurczyć w praniu.

Mówiąc o praktycznym aspekcie, należy również dodać, że w kuchni nie powinno się raczej wieszać długich zasłon - będą po prostu zawadzać oraz łatwo się brudzić. Najważniejsze jednak, by dobór zasłon był adekwatny do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia.

Zacznijmy od kolorystyki. Kolor zasłon powinien współgrać z odcieniami ścian oraz mebli. Jedną z możliwości jest wybór zasłon, których barwa scala się ze ścianami, czy też meblami. Inną opcją jest dobór na zasadzie kontrastu. Intensywne kolory zasłon ożywią pomieszczenie z jasnymi ścianami oraz meblami (np. gdy wyposażyliśmy kuchnię w bardzo popularne obecnie białe meble).

Teraz kilka wskazówek odnoszących się do designu. Jeżeli urządziliśmy kuchnię w mocno odwołującym się do tradycji stylu rustykalnym, najbardziej odpowiednie będą delikatne, białe zasłonki z widocznymi wzorami i motywami ludowymi w technice haftu lub szydełkowania. Następnie, chyba najbardziej modny (ekologia itd.), styl skandynawski. Tak więc cóż, jeśli nie zasłony lniane. Nieustającą inspiracją pozostaje także kuchnia prowansalska. Jasne meble, wyraziste motywy kwiatowe, lawenda, wiklina. Dla tego rodzaju wnętrza idealne będą delikatne, pastelowe zasłony z bawełny, lnu czy też kretonu.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety rzymskie – wszechstronne i eleganckie

Zobacz

Jak dobrać rolety rzymskie do kuchni, salonu lub innego pomieszczenia? Czy każda tkanina jest lub musi być ciężka i mięsista w swej gramaturze? Jak skutecznie aranżować tymi roletami by osiągnąć porządny efekt...

Pomysły na oryginalną aranżację parapetu

Zobacz

Wiele osób misternie dobierających firany, zasłony i akcesoria do ich upinania zapomina o parapetach. A przecież ta dodatkowa przestrzeń pozwala stworzyć piękną dekorację, która sprawi, że okno nabierze zupełnie nowego wyrazu…