Wczytuję dane...

Czym osłonić balkon w bloku?

średnia: 5.0  ocen: 4

Balkon w bloku jest niezwykle pożądanych elementem, umożliwiającym wiele praktycznych i przyjemnych zastosowań – urządzenie miniaturowego ogródka, suszenie prania czy korzystanie z przyjemnej pogody. Zarazem, w związku z gęstą zabudową osiedli bloków mieszkalnych, rzadko zapewnia jakąkolwiek prywatność i naraża użytkowników na wścibskie spojrzenia sąsiadów i przechodniów. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie osłonienie balkonu.

Chcąc osłonić balkon przed wzrokiem innych osób, możemy skorzystać z kilku różnorodnych materiałów, przydatnych do tego celu. Możemy zdecydować się na syntetyczne osłony, imitujące naturalne tkaniny. Do wyboru mamy cordurę, winyl, polipropylen lub olefin, doskonale przypominające lniane czy bawełniane materiały. Dodatkowo, są one nieprzemakalne, a także odporne na promienie słoneczne i mróz, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane przez cały rok. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwoli dopasować tkaninę do potrzeb użytkownika.

Osłaniamy balkon w bloku - czym?

Na rynku znajdziemy także osłony naturalnego pochodzenia, takie jak plecionki wiklinowe, bambusowe bądź trzcinowe. Są one zazwyczaj trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, oraz dostępne w rozmiarach pozwalających na dopasowanie do wielu wysokości balkonu. Jeśli szukamy nowoczesnego i wyjątkowo trwałego rozwiązania, warto postawić na technorattan. Stanowi on bardzo szczelną, nie wymagającą pielęgnacji osłonę, będącą jednocześnie odporną na wiatr, deszcz czy promieniowanie.

W lekkim osłonięciu balkonu dobrze sprawdzą się również żywe rośliny, takie jak powoje, bluszcz czy dzikie wino. Należy jednak pamiętać o ich starannej pielęgnacji – bez tego posadzone okazy będą marne i nie spełnią wymaganej funkcji, oraz odpowiednim upięciu na kratownicy bądź specjalnych sznurkach.

Czym osłonić balkon od słońca?

Równie często, co osłona sprzyjająca prywatności, pożądane jest ochronienie balkonu przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Silne słońce może zniszczyć zasadzone rośliny, uniemożliwić przyjemne przebywanie na zewnątrz, oraz zbytnio nagrzewać wnętrze pokojów, zlokalizowanych przy balkonie. Jeśli chcemy wykonać osłonę balkonu przed słońcem, warto wykorzystać popularną markizę lub roletę zewnętrzną typu SUNTEX.

Do wyboru mamy wersje sterowane ręcznie lub za pomocą pilota. Ich rozmiar, podobnie jak kolor i często również krój, można perfekcyjnie dopasować do posiadanych wymiarów balkonu. Możemy także zakupić wysoki, rozsuwany parawan, który szczególnie skutecznie ochroni przed bocznym, niżej położonym słońcem. Czasami do osłony przed promieniami wykorzystywany jest także parasol przeciwsłoneczny, który ma swój urok, ale jednocześnie wymaga stosunkowo dużo miejsca, co może stanowić przeszkodę zwłaszcza w przypadku niewielkich balkonów.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak osłonić balkon w bloku?

Zobacz

Każdy marzy o małym, własnym ogródku. Przestrzeni, na której może spędzić czas wolny, wyhodować zachwycające kwiaty i rośliny, a także grillować czy...

Balkon - jak urządzić?

Zobacz

Balkon jest miejscem, w którym możemy przyjemnie spędzić wiosenne czy letnie popołudnie. W ciepłych okresach roku może stanowić dodatkowy pokój…