Wczytuję dane...

Balkon - jak urządzić?

średnia: 5.0  ocen: 4

Balkon jest miejscem, w którym możemy przyjemnie spędzić wiosenne czy letnie popołudnie. W ciepłych okresach roku może stanowić dodatkowy pokój, powiększając w ten sposób metraż naszego mieszkania. Wiosną możemy na balkonie postawić domowe rośliny doniczkowe, które dobrze się czują w pełnym nasłonecznieniu. Możemy też przygotować donice czy skrzynki z kwitnącymi kwiatami lub iglakami, aby stworzyć miły, zielony zakątek.

Nawet jeśli mieszkamy w centrum miasta, na balkonie możemy utworzyć wspaniałe miejsce do relaksu i odpoczynku, będące namiastką ogrodu. Jeżeli chcemy korzystać z balkonu również w chłodniejszych porach roku, możemy pomyśleć o jego zabudowie. Jest to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści, nie tylko wizualnych, ale również materialnych. Korzyści z zabudowy balkonu:

Balkon - jak urządzić?
  1. możliwość korzystania z balkonu w okresie zimowym
  2. doskonałe miejsce dla roślin źle znoszących suche powietrze w mieszkaniu
  3. bezpieczeństwo - jest to zasadnicza kwestia, jeżeli w mieszkaniu przebywają małe dzieci
  4. zabudowa taka będzie dobrym zabezpieczeniem przed kradzieżą
  5. uzyskanie dodatkowego metrażu mieszkania
  6. powstanie miejsce do przechowania sprzętu sportowego czy umieszczenia suszarki z praniem
  7. ochrona przed chłodem, kurzem, wiatrem, opadami atmosferycznymi i hałasem ulicznym
  8. ograniczenie strat ciepła, co będzie procentowało zmniejszeniem opłat za ogrzewanie mieszkania
Czym zabudować balkon w bloku?

Czym zabudować balkon?

Zabudowa balkonu może być wykonana w technice ramowej lub bez-ramowej. Ramowa konstrukcja zabudowy wykonana jest z aluminiowej lub drewnianej ramy i wypełnienia ze szkła lub tworzywa sztucznego. Rama taka może mieć funkcje przesuwania, w jej profilu można również umieścić więcej niż jedną szybę, co poprawi poziom termoizolacji. Bez-ramowa zabudowa balkonu różni się od konstrukcji ramowej brakiem ram pionowych.

Zabudowa balkonu w budynku jednorodzinnym zazwyczaj nie wymaga uzyskania pozwolenia i będzie stanowiła ciekawy element architektoniczny naszego domu. Materiały użyte do zabudowy balkonu powinny współgrać ze stylem elewacji i całego budynku. Jeżeli mieszkamy w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków, wówczas o pozwolenie na zabudowę balkonu należy wystąpić do konserwatora zabytków, który wyda nam odpowiednie pozwolenie.

Czym zabudować balkon w bloku?

W blokach mieszkalnych zabudowa balkonu będzie w każdym przypadku wymagała uzyskania pozwolenia. Wniosek o pozwolenie należy złożyć w spółdzielni mieszkaniowej lub we wspólnocie, do której należy budynek.W przypadku mieszkania w bloku, dobór materiałów należy skonsultować z administracją i stosować się do uzyskanych od niej wytycznych. Może się zdarzyć, że nie będziemy mieli możliwości zabudowy balkonu, ponieważ administrator budynku nie przewidział takiej opcji.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety wybrać do kuchni?

Zobacz

Wybór rolet kuchennych nie jest łatwy – przede wszystkim ze względu na dość specyficzne, wilgotne środowisko oraz towarzystwo wielu trudnych do...

Jakie rolety wybrać do sypialni?

Zobacz

Sypialnia jest szczególnym miejscem w każdym domu, ponieważ tam szukamy wyciszenia i odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Poczucie komfortu w…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark