Wczytuję dane...

Jak osłonić balkon w bloku?

średnia: 4.8  ocen: 4

Każdy marzy o małym, własnym ogródku. Przestrzeni, na której może spędzić czas wolny, wyhodować zachwycające kwiaty i rośliny, a także grillować czy wypić kawę z przyjaciółmi. Jednak osoby mieszkające w centrum miasta, w blokach zamiast ogródków, mogą cieszyć się balkonem. Zazwyczaj kojarzy się on z inwigilacją i pełnym wglądem najbliższych i trochę dalszych sąsiadów. Można jednak zdecydować się na specjalne osłonki, dzięki którym użytkownicy balkonu będą uchronieni od wzroku niepożądanych osób.

Jak osłonić balkon przed sąsiadami?

Spędzając czas z rodzina na balkonie, relaksując się przy ulubionej książce, ucząc się lub pracując warto zadbać o to, żeby nie czuć się skrępowanym ciągłą obecnością sąsiadów. W tym celu można skorzystać z atrakcyjnych przesłonek, które dostępne są na rynku w różnych opcjach.

osłoniamy balkon przed sąsiadami - jak?

Przede wszystkim warto pamiętać, że osłonki balkonowe nie muszą być montowane na stałe. Bardzo popularne i spektakularne są zasłonki, które montuje się na karniszach. Sprawdzą się one przy balonach, które są zadaszone. Ciekawe są także ażurowe przesłonki. Nie odgrodzoną ona nas całkowicie od sąsiada, ale w dużym stopniu zasłonią i pomogą zbudować klimat większej intymności. Bardzo atrakcyjne wyglądają meble w podobnym stylu np. wykonane ze skrzyni. Takie przesłonki można także ozdobić donicami z kwiatami. Przesłonki tego typu funkcjonują także w formie przenośnych parawanów, które można w danym momencie złożyć lub przenieść na inne miejsce. Nowoczesną opcją są eleganckie zwijane przesłonki. Możne je zwijać i rozwijać w wybranym momencie. Na ścianie budynku montuje się specjalną kasetę, do której chowa się materiał. Dostępne są rożne wersje kolorystyczne, a także różne wysokości i długości. W niektórych wypadkach, jeżeli przestrzeń na to pozwala, można skorzystać z naturalnej osłonki, stworzonej z wyższych roślin, posadzonych w ozdobnych skrzyniach lub donicach. Świetnie sprawdzą się krzaki iglaste.

Balkon - jak odgrodzić się od sąsiadów?

W najnowszym budownictwie przegrody uwzględnia się już na etapie budowy bloku. Wykonuje się je ze specjalnych materiałów, które świetnie się prezentują i dobrze pasują do balustrady. Wtedy nie ma problemu z odgrodzeniem się od sąsiadów i zapewnieniem prywatności. Jednak w starszych budynkach, w których nie zadbano o takie udogodnienia, mieszkańcy muszą sobie sami poradzić. Pełne osłony mogą być wykonane z różnego typu materiałów. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się przesłony szklane, które zamknięto np. w specjalnej ramie. Szkło jest bezpieczne, nie tłukące i zazwyczaj mleczne. Dzięki temu promienie słoneczne przez nie przechodzą, ale widoczność jest mocno ograniczona. Innym sprawdzonym materiałem są panele stosowane do ogrodzeń. W sklepach są one dostępne w bardzo różnych rozmiarach, a także kolorach, dzięki czemu mogą prezentować się bardzo ciekawie i estetycznie. Jednak drewno wymaga ciągłych i regularnych prac konserwatorskich. Dlatego, ciekawą alternatywą są panele z kompozytu, czyli specjalnej mieszanki tworzywa sztucznego i drewna.

Czym oddzielić balkon od sąsiada?

Oprócz trwałych materiałów, które pozwalają na oddzielenie się od sąsiadów na stałe, można także zdecydować się na bardziej dyskretne przesłonki. W tym celu warto wybrać maty bambusowe, które świetnie się prezentują i można je w dowolnym momencie zdemontować. Delikatnym rozwiązaniem jest też półka wypełniona doniczkami z ciekawymi kwiatkami. Jednak w takim wypadku, trzeba pamiętać o dobrym zabezpieczeniu mebli i przymocowaniu ich do balustrady, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przypadku silniejszego wiatru. Również kwiaty i inne elementy stojące na regałach muszą być dobrze przytwierdzone. Wykonując przesłonkę balkonową, dobrze jest także wykorzystać materiały, które są odporne na deszcz, śnieg i wszelkie warunki atmosferyczne. Można użyć specjalnych plandek, które są wykorzystywane do ochraniania samochodów przez deszczem. Rozciąga się je na linkach, które należy zamontować w ścianie. W ten sposób łatwo osłonić nie tylko boki, ale w razie potrzeby także górę. Taka możliwość przyda się np. w przypadku silnego wiatru. Dobrze jest, także pamiętać aby balon stał się nie tylko zacisznym i spokojnym kącikiem, ale także atrakcyjnym wizualnie i przyjemnym.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety na drzwi balkonowe. Jakie wybrać?

Zobacz

Drzwi balkonowe ze względu na swoją dużą powierzchnię bywają uciążliwe szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ich wysoką przepuszczalność świetlną...

Rodzaje rolet wewnętrznych - który wybrać?

Zobacz

To chyba jedno najczęstszych pytań zadawanych przed zakupem takowych. Często odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które sami musimy z…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark