Rolety zewnętrzne stanowią obecnie najczęściej wybierany rodzaj osłony okien. Nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale również zapewniają większą intymność domownikom. Najczęściej możemy je spotkać w domkach jednorodzinnych, ale coraz więcej osób mieszkających w bloku również się na nie decyduje. Szczególnie osoby, mieszkające na parterze, nie wyobrażają sobie życia bez rolet. Okazuje się, że rolety zewnętrzne mają jeszcze jedną ważną właściwość.
Rolety zewnętrzne a ocieplenie
Rolety zewnętrzne a oszczędność ciepła
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rolety zewnętrzne mogą pełnić dodatkową funkcję ocieplenia domu. Przydają się szczególnie zimą, gdy temperatura za oknem spada poniżej zera. Mogłoby się wydawać, że budynki dobrze izolowane termicznie radzą sobie z zimnym powietrzem docierającym od zewnątrz. Niestety ciepło ucieka nawet z najlepiej izolowanych budynków. Piętami achillesowymi są zwykle okna lub drzwi balkonu. Na szczęście opuszczone rolety stanowią barierę dla chłodu.
Szacuje się, że rolety zewnętrzne pozwalają zredukować straty ciepła nawet o kilkanaście procent, jeśli mamy do czynienia z nowoczesnymi oknami. Natomiast w przypadku korzystania z okien starszej generacji, można dzięki roletom zaoszczędzić jeszcze więcej. Szczególny wpływ na to zjawisko ma pianka poliuretanowa, która wypełnia profile rolet. Jest to niezwykle gęsty materiał, który uniemożliwia cyrkulację, przez co powietrze ciepłe nie jest stale zastępowane przez zimne. Zasłonięte rolety sprawiają, że proces wychładzania się temperatury pomieszczenia jest znacznie wolniejszy, aniżeli przy braku rolet zewnętrznych.
Rolety zewnętrzne a straty ciepła
Redukcja strat ciepła w przypadku rolet zewnętrznych jest możliwa dzięki mocnemu pancerzowi rolety. Nie tylko chroni on okna przed deszczem, śniegiem czy gradem. Jego dodatkowym zadaniem jest właśnie zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu. Materiał, z którego wykonana jest roleta, hamuje przepływ powietrza. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie strat ciepła jest poduszka nieruchomego powietrza. Taka poduszka tworzy się w przestrzeni pomiędzy zewnętrzną warstwą okna a wewnętrzną warstwą rolety. Ciepłe powietrze, które się tam gromadzi, jest jednocześnie izolatorem.
Poza zatrzymaniem ciepła rolety zapewniają również spokój i ciszę. Hałas jest szczególnie uciążliwy przy ruchliwych ulicach lub osiedlach, gdzie często do późnych godzin wieczornych słychać rozmowy. Roleta zewnętrzna posiada solidny pancerz, który po zasłonięciu znacznie obniża poziom dźwięków docierających z zewnątrz.
Podsumowując - rolety wykonane z najwyższej jakości materiałów pozwalają ograniczyć straty ciepła, co jest przydatne zarówno latem, jak i zimą. Latem rolety ograniczają przepływ gorącego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu możemy użyć wentylatora, który nie będzie działał na marne. Zimą w przypadku okien starszej generacji, straty ciepła można zredukować nawet o 30%. Okazuje się więc, że rolety nie tylko chronią okna przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zapewniają ciszę. Pomagają również oszczędzić ciepło, co dla wielu domowników może mieć kluczowe znaczenie.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Jak skutecznie zabezpieczyć okna?
ZobaczMówią że na złodzieja nie ma rady. Czasem rzeczywiście tak jest. Z drugiej strony do wielu włamań by nie doszło gdyby nie dość lekki stosunek do...
Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?
ZobaczPodczas wakacyjnych wyjazdów, podróży służbowych czy innych tym podobnych okolicznościach nasze mieszkania pozostają częstokroć…