Wczytuję dane...

Jak moskitiery pomagają walczyć z insektami i pyłkami?

średnia: 5.0  ocen: 1

Lato zbliża się wielkimi krokami. Upalne dni to jednak nie tylko okazja do wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także czas walki z owadami. Jak ograniczyć ich dostęp do naszych mieszkań, w tym sypialni?

Komary, muchy i muszki utrudniają życie nie tylko podczas wycieczek, wypadów nad jezioro czy rzekę, spacerów po lesie. Wiele osób co roku rozpoczyna walkę z prawdziwą plagą insektów wlatujących do ich domów i mieszkań. Ratunkiem są moskitiery. Już teraz warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach okien, aby dobrze przygotować się do sezonu.

Rodzaje moskitier

Na rynku dostępne są moskitiery ramkowe oraz rolowane. Są to modele okienne oraz drzwiowe (idealne do zabezpieczania drzwi tarasowych i balkonowych).

Moskitiery na komary

Rolowane moskitiery okienne przypominają nieco rolety w kasecie. W aluminiowych profilach umieszczone są jednak nie dekoracyjne tkaniny osłaniające wnętrza przed promieniami słonecznymi, ale specjalne siatki chroniące przed przedostawaniem się do wnętrz insektów (komarów, much, muszek). Kasetę na stałe przytwierdza się do zewnętrznej części ościeżnicy lub wnęki okiennej. Opuszczona siatka jest blokowana przez specjalne szczotki w prowadnicach, dzięki czemu osłona staje się idealnie szczelna.

Moskitiery ramkowe wykonywane są na wymiar. Siatka jest umieszczona w ramce wykonanej z PVC lub aluminium. Taką konstrukcję można szybko przytwierdzić do ościeżnicy specjalnymi, sprężystymi uchwytami (bezinwazyjnie), a siatka utrzyma się na swoim miejscu i stworzy blokadę dla owadów.

Jakie siatki są dostępne?

Producenci moskitier wykorzystują kilka rodzajów siatek, które stanowią mechaniczną barierę dla owadów. Najpopularniejsze są siatki z włókna szklanego (pokryte warstwą PVC). Mają one zwykle szary kolor i nie ograniczają widoku z okien. Są uniwersalne, doskonale sprawdzą się w domowych pomieszczeniach oraz w biurach. Gdy chcemy ograniczyć wnikanie do wnętrza promieni słonecznych, możemy wybrać moskitierę z siatką przeciwsłoneczną, która nie tylko zatrzymuje insekty, ale i chroni przed nadmiernym przenikaniem promieni (jest w stanie zatrzymać nawet do 80% światła). W domach, w których mieszkają zwierzęta, siatkę z włókna szklanego warto zastąpić siatką aluminiową, która jest odporna na rozdarcia. W szpitalach, barach i restauracjach doskonale sprawdzi się higieniczna siatka ze stali szlachetnej.

Jak przykleić moskitiery?

Montaż moskitiery, zarówno tej w ramce, jak i przyklejanej na rzep, jest bardzo prosty. Potrzeba trochę cierpliwości, aby moskitiera solidnie i równo leżała w otworze okiennym. Przed przystąpieniem do montażu moskitiery należy bardzo dokładnie umyć ramę okna. Ważne jest usunięcie całego gromadzącego się tam kurzu, brudu i tłuszczu. Najlepiej użyć w tym celu zwykłego płynu do mycia okien bądź wody z płynem do mycia naczyń, gąbki kuchennej i czystej szmatki do osuszenia powierzchni - bawełnianej bądź z mikrofibry. Szmatka nie może zostawiać włókien.

Po dokładnym umyciu okien możesz przystąpić do montażu. Aby nakleić na okno moskitierę na rzepy, należy najpierw zmierzyć długość ościeżnicy i, dla wygody, od razu przyciąć taśmę. Przyklejamy ją od wewnętrznej strony ramy okna. Po naklejeniu taśmy mocującej wymiary ościeżnicy przenosimy na przygotowaną siatkę. Na koniec dokładnie dociskamy brzegi moskitiery do rzepu. Producent może do tego celu załączyć specjalny, plastikowy przyrząd - jego użycie ułatwi precyzyjne dociśnięcie siatki do rzepu na całej jego długości i szerokości, i oczywiście przyspieszy pracę.

W wypadku moskitiery w ramce, zamówionej na wymiar, ramę mocowaną w zawiasach montujemy do ościeżnicy za pomocą specjalnych uchwytów. Zahaczamy je o ościeżnicę i mocno dokręcamy śrubę stabilizującą. Trzeba jedynie uważać, aby nie uszkodzić ramki. Moskitierę zakładamy na zawiasy umocowane na uchwytach, a następnie dopasowujemy moskitierę przy pomocy śruby regulacyjnej. Montaż moskitiery w ramie bez zawiasów, jedynie z uchwytami trzymającymi ją na ościeżnicy, jest jeszcze prostsze - wystarczy umieścić uchwyty w odpowiednim miejscu, przekręcić - i gotowe.

Jak umyć moskitiery?

Z czasem, na skutek kontaktu z kurzem, pyłkami i innymi zanieczyszczeniami, moskitiery nieuchronnie się brudzą. To nie problem, ponieważ łatwo je zdemontować i umyć. Ramkę zdejmujemy odhaczając uchwyty montażowe, a moskitierę naklejaną na rzep po prostu zrywamy, jednak na tyle ostrożnie, żeby nie uszkodzić siatki. Rzepem nie musimy się martwić - ten użyty do mocowania moskitier jest bardzo wytrzymały.

Ważne, aby moskitiery nie czyścić detergentami. Mogą one uszkodzić jej strukturę. Najwygodniej umyć moskitierę w wannie lub dużej miednicy, tę naklejaną w miarę możliwości w stanie rozłożonym - składanie siatki i jej zaginanie również może ją trwale uszkodzić. Moskitierę w ramce wygodnie jest umyć pod prysznicem, ewentualnie pomagając sobie miękką szmatką - jednak bardzo delikatnie. Do mycia używamy letniej wody. Sama czysta woda może nie poradzić sobie z mocnymi zabrudzeniami, można więc ewentualnie dodać odrobinę mydła.

Przy większych zabrudzeniach siatkę możemy zostawić na jakiś czas do odmoczenia. Następnie płuczemy moskitierę czystą wodą i w domu zostawiamy do wyschnięcia. W oknie montujemy już wysuszoną siatkę. Na największe zabrudzenia moskitiera jest narażona zimą, dlatego warto na ten czas ją wymontować. Mniej się zniszczy, a dzięki temu posłuży znacznie dłużej.

Moskitiery z siatką antyalergiczną

Moskitiery z siatką antyalergiczną

Nowością na polskim rynku są siatki antyalergiczne. Doskonale chronią one nie tylko przed insektami, ale także zatrzymują wnikające do wnętrz pyłki. Takie osłony chronią między innymi przed:

  1. pyłkami traw i drzew
  2. pyłkami kwiatowymi
  3. dymem
  4. rudą żelaza i innymi zanieczyszczeniami

Najlepsze siatki antyalergiczne są w stanie zatrzymać nawet ponad 90% zanieczyszczeń zapewniając świeże, czyste powietrze w domu w okresie intensywnego nasilenia pylenia roślin. Na rynku dostępne są moskitiery rolowane i ramkowe z takimi siatkami oraz proste siatki, które można przykleić do ościeżnicy za pomocą taśmy dwustronnej.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak dobrać kolor rolety?

Zobacz

Rolety, tak samo jak zasłony i firanki mogą być nie tylko unikalną ozdobą samego okna, ale powinny również stanowić spójny ...

Rolety na okna z zaokrąglonymi listwami

Zobacz

Okna, które posiadają zaokrąglone listwy są chętnie wybierane przez osoby poszukujące niepowtarzalnych wartości…


Darmowy poradnik o roeltach - Olmark