Wczytuję dane...

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

średnia: 4.7  ocen: 29

W przypadku osłon okien do wyboru są w zasadzie dwa rozwiązania - rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Każde ma oczywiście swoje wady i zalety. Znaczenie tutaj ma przede wszystkim, to, jaki efekt ma zostać osiągnięty na skutek zastosowania osłon okiennych. Czy najważniejsza jest ochrona przed nadmiernym słońcem, a może również przed nagrzewaniem pomieszczenia?

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

roleta zewnętrzna

Okazuje się, że wybór między roletami zewnętrznymi a wewnętrznymi wcale prosty nie jest. W przypadku mieszkań czy domów położonych w zielonych okolicach, gdzie drzewa dają naturalny cień, niepotrzebna jest specjalna ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem. Zastosować tam można więc klasyczne rolety wewnętrzne np. typu dzień/noc czy rolety plisowane i rzymskie. Wybór jest naprawdę spory. Rolety wybrać można, biorąc pod uwagę aranżację wnętrza, jego kolorystykę czy przeznaczenie.

Jednak jeśli wnętrze wymaga dodatkowo ochrony przed nadmiernym oświetleniem słonecznym należy zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych. Są one niezastąpione upalnym latem. Wówczas spędza się w budynku nawet 80-90% czasu, a więc należy zapewnić sobie maksymalny komfort pracy i odpoczynku. W tym przypadku do wyboru są przede wszystkim klasyczne rolety lub markizy pionowe. Te drugie prezentują się bardzo efektownie i nowocześnie. Przy okazji pozwalają na kontrolowanie dostępu światła i ciepła do pomieszczenia. Wykonywane są ze specjalnej tkaniny, która jest w stanie zatrzymać nawet 80% energii słonecznej.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając rolety zewnętrzne?

Przy zakupie rolet zewnętrznych spore znaczenie ma kilka elementów. Dobrze wybrane rolety muszą przede wszystkim chronić wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem. Z drugiej strony nie powinny one ograniczać widoczności. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają dopływ naturalnego światła, które pozwala na korzystanie z pomieszczenia bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia. Dobrej klasy rolety zewnętrzne zapewniają przy okazji skuteczną ochronę przeciwwłamaniową i cechują się wysoką izolacją akustyczną.

Montaż rolet zewnętrznych i wewnętrznych

Okazuje się, że montaż rolet zewnętrznych i wewnętrznych wygląda zupełnie inaczej, co raczej nie dziwi. W końcu są to produkty o innym charakterze. Rolety wewnętrzne, w zależności od wybranego rodzaju, montuje się na ścianie, suficie lub ramie okna. Montaż nigdy jednak nie jest zbyt skomplikowany. W przypadku rolet zewnętrznych montaż odbywa się z wykorzystaniem stolarki okiennej lub elewacji. Jest to w praktyce nieco bardziej skomplikowane i najczęściej wymaga pomocy profesjonalistów.

Które rolety wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Rolety wewnętrzne to produkt uniwersalny, ale z uwagi na względy bezpieczeństwa w domach jednorodzinnych czy na parterze częściej stawia się na rolety zewnętrzne. Sporo w tym przypadku zależy ponadto od indywidualnych upodobań i oczekiwań. Rolety wewnętrzne w końcu łatwo można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Z kolei rolety zewnętrzne montuje się na wiele lat.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy żaluzje fasadowe - co wybrać?

Zobacz

Żaluzje fasadowe to coraz częstszy widok w nowoczesnych budynkach biurowych, bankach czy pawilonach handlowych. Dlaczego...

Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Zobacz

Podczas wakacyjnych wyjazdów, podróży służbowych czy innych tym podobnych okolicznościach nasze mieszkania pozostają częstokroć…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark