Wczytuję dane...

Rolety czy żaluzje fasadowe - co wybrać?

średnia: 3.8  ocen: 128

Żaluzje fasadowe to coraz częstszy widok w nowoczesnych budynkach biurowych, bankach czy pawilonach handlowych. Dlaczego zasłania się nimi okna? Jaki wpływ na temperaturę i wystrój wnętrz mają te systemy osłonowe?

Ze względu na obecność szerokiej gamy produktów, różnych wersji pod względem kolorów, rodzaju i kształtu listew, projektanci chętnie używają żaluzji fasadowych i rolet zewnętrznych do dekoracji okien. Intensywność penetracji światła słonecznego reguluje się obracając ruchome części tych osłon pod żądanym kątem. Tak, więc, podczas letniego upału w południe, można stworzyć lekko stłumione światło lub zmierzch.

Główne zalety żaluzji fasadowych.

Z nazwy produktu wynika, że żaluzje fasadowe są instalowane na zewnątrz pomieszczenia. Ich zadanie składa się z dwóch części: zapewnienia niezawodnej ochrony przed promieniami słonecznymi i pomyślnego dopasowania do ogólnego projektu budynku. Żaluzje poziome to oryginalne rozwiązanie do projektowania fasad, od dawna są szeroko rozpowszechnione w Europie. Zalety produktu to:

  1. Trwałość, którą zapewnia zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów. Aluminium jest wykorzystywane, jako surowiec do lameli i prowadnic, a okap wykonany jest z ocynkowanej blachy. Takie połączenie zapewnia niezawodność i trwałość konstrukcji. Żaluzje będą trwać długo, niezależnie od warunków pogodowych.
  2. Większy procent zaciemnienia pomieszczenia w porównaniu ze standardowymi roletami wewnętrznymi. Żaluzje fasadowe pozwalają obracać lamele o 180 stopni, ograniczając dowolnie kąt wpadania i intensywność światła.
  3. Prostota i łatwość regulacji, szczególnie w przypadku modeli z wbudowanymi napędami elektrycznymi. W ten sposób można łatwo obsługiwać kilka żaluzji jednocześnie.
Żaluzje fasadowe w domku jednorodzinnym

Duże okna mogą przenosić znaczną ilość energii cieplnej z promieniowania słonecznego do pomieszczenia. Żaluzje fasadowe mają na celu ograniczenie przenikania światła do pomieszczenia. Ich zewnętrzne umieszczenie eliminuje rozpraszanie ciepła wewnątrz pomieszczenia z ogrzewanych listew, co obserwuje się w przypadku rolet wewnętrznych.

Żaluzje fasadowe mogą zatrzymywać do 80% energii słonecznej nawet przed bezpośrednim wniknięciem w okna. Pozwala to w lecie na znaczne obniżenie kosztów klimatyzacji, a w niektórych przypadkach na rezygnację z niej. Systemy żaluzji fasadowych oprócz funkcji ograniczania strumienia świetlnego odgrywają ważną rolę estetyczną. Wybierając żaluzje o odpowiednich kształtach, rozmiarach i kolorach, można nadać fasadzie budynku oryginalny i atrakcyjny wygląd.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne wolnowiszące samozwijające suntex

Rolety zewnętrzne to wykonane z metalu, PCV lub innych komponentów, uniwersalne systemy instalowane na oknach i drzwiach na zewnątrz. Chronią przed wzrokiem osób niepożądanych, a także przed jaskrawym słońcem i ciepłem, przed hałasem i niechcianymi widokami z ulicy. Rolety zewnętrzne wykonane są z oddzielnych profili metalowych lub materiałów typu screen i innych odpornych na wilgoć i działania promieni słonecznych. Płótno porusza się wzdłuż prowadnic w górę i w dół, u góry skręca się w rolkę i chowa w ochronnym pudełku. Występują też systemy wolnowiszące bez prowadnic jak chociażby roleta zewnętrzna samozwijająca z przeziernym materiałem Suntex.

Rolety są montowane na zewnątrz otworu okiennego lub wewnątrz w zależności od projektu otworu i fasady budynku. Wszystkie elementy pokryte są kompozycją, która chroni je przed wpływem warunków atmosferycznych, a także można pomalować na dowolny kolor, aby zharmonizować z ogólnym wyglądem budynku. System może być sterowany ręcznie, ale może być również wyposażony w napęd elektryczny, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Automatyczny napęd jest szczególnie wygodny, gdy duże konstrukcje przeciwsłoneczne są zainstalowane lub występują w dużych ilościach.

Funkcje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są instalowane do następujących zadań:

  1. Ochrona przed słońcem - płótno całkowicie blokuje promienie słoneczne, ponadto znajduje się na, zewnątrz, co oznacza, że w pomieszczeniu nie trzeba się martwić połączeniem systemu ochrony przeciwsłonecznej z dekoracją okna i mieszkania. Rolety zewnętrzne zapewniają 100% zaciemnienia wnętrza.
  2. Ochrona przed ciepłem - profile walcowania doskonale chronią przed utratą ciepła, i działają w niskich temperaturach, koszty ogrzewania mogą zostać zmniejszone nawet o 40 procent, a latem rolety nie pozwalają na przenikanie ciepła do pomieszczenia.
  3. Ochrona przed hałasem - szczególnie skuteczna jest instalacja w domach z widokiem na ruchliwe ulice i autostrady, a także w pobliżu obiektów przemysłowych lub komercyjnych.
  4. Zabezpieczenie przed włamaniem - rolety ochronne wykonane są z wytłaczanych profili o ściankach o zwiększonej grubości i dodatkowych części usztywniających. Płótno jest umieszczone we wzmocnionych prowadnicach, taki system jest odporny na pękanie mechaniczne.

Korzyści ze stosowania rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są coraz częściej wybierane do instalacji w obiektach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Wyglądają efektownie, a jednocześnie mają wysokie właściwości ochronne. Ponadto posiadają: harmonijny wygląd, możliwość automatyzacji, prostą obsługę, praktyczność i długą żywotność.

Rolety zewnętrzne są stosowane w budownictwie podmiejskim, dużych centrach handlowych i biznesowych, małych sklepach z oknami ulicznymi. Główną funkcją tego projektu jest ochrona przed przenikaniem słońca do pomieszczenia i dla zabezpieczenia pełnej kontroli prywatności. Kilka ruchów lub jedno naciśnięcie przycisku na panelu sterowania i mocne płótno, składające się z metalowych lameli o wysokim poziomie sztywności, jest opuszczane na okno lub drzwi.

Czy rolety zewnętrzne tłumią hałas?

Mieszkania znajdujące się w centrach dużych miast oraz domy usytuowane blisko tras szybkiego ruchu są narażone na codzienny hałas, który wpływa na znaczne obniżenie jakości życia. Jednym ze skutecznych rozwiązań tej niekomfortowej sytuacji jest zamontowanie rolet zewnętrznych, redukujących do minimum odgłosy z zewnątrz. Tego rodzaju systemy charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną, ponieważ posiadają w swojej konstrukcji specjalny aluminiowy pancerz, wypełniony w całości pianką poliuretanową. Pozwala on na obniżenie poziomu hałasu nawet o pewną ilość decybeli, co jest wynikiem znakomitym, zważywszy na to, że przeciętny hałas w pomieszczeniach wynosi około 50 dB. Poza tym pancerz daje dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi (np. latem), niską temperaturą (w okresie zimowym), a także niepożądanymi spojrzeniami zza okna.

Warto podkreślić, że roleta zewnętrzna jest doskonałym wyborem zwłaszcza do sypialni lub pokoju dziecięcego, gdyż zapewnia nocą spokojny, niezakłócony niczym sen. Samo jej działanie również zazwyczaj nie generuje dodatkowego dźwięku, który dla wielu osób mógłby być denerwujący. Część z nich została bowiem wyposażona w specjalny system podnoszenia i zwalniania, do którego obsługi służy sznurek zamontowany z boku okna. Poza tym w jej konstrukcji nie ma wielu prześwitów umożliwiających przenikanie natrętnych hałasów z otoczenia, ale za to znajdują się w niej ślizgacze i uszczelki gumowe lub szczotkowane, gwarantujące całości ciche funkcjonowanie.

Przed przedostawaniem się do pomieszczenia intensywnych dźwięków chroni także opór powietrza wytworzony między roletą a szybą. Wszystkie opisane właściwości rolety zewnętrznej powodują, że montaż takiej konstrukcji to znakomite rozwiązanie dla osób pragnących zaznać błogiej ciszy po całym dniu spędzonym w hałaśliwym miejscu pracy.

Rolety czy żaluzje fasadowe?

W zależności od funkcji, jakie osłony zewnętrzne mają wykonać należy wybrać odpowiednią opcję. Zarówno rolety zewnętrzne jak i żaluzje fasadowe są bardzo przydatne i spełniają wymagania, jakie zostały im postawione przez producentów, tylko kupujący wie, jakie kryteria muszą one spełniać w jego domu. Obydwa rozwiązania są idealne biorąc pod uwagę aranżację i funkcjonalność, natomiast możliwości techniczne i oczekiwania kupującego stanowią podstawę wyboru.

O czym trzeba pamiętać dokonując wyboru rolet lub żaluzji fasadowych?

Osoby pragnące ochronić swój dom przed spojrzeniami obcych osób i zachować prywatność najczęściej wybierają rolety zewnętrzne które w 100 procentach zaciemnią pomieszczenie. Natomiast żaluzje fasadowe posiadają swobodne regulowanie ilości wpadającego do wnętrza światła i podkreślają stylowy wygląd budynku, i są odpowiednie dla każdej aranżacji.

Bardzo ważną informacją dla osób zastanawiających się nad prawidłowym wyborem, jest sprawa montażu. Trzeba pamiętać, że rolety zewnętrzne powinny być zamontowane już w czasie budowy domu, aby tworzyły harmonijną całość. Natomiast żaluzje fasadowe można zainstalować w dowolnym momencie.

Obecnie istnieją trendy w kierunku częstszego wyboru rolet zewnętrznych, o czym decyduje przede wszystkim koszt. Należy jednak pamiętać, że żaluzje fasadowe mimo większego nakładu finansowego mają większy potencjał aranżacyjny i coraz częściej są wybierane przez kupujących. Na korzyść rolet przemawia zatrzymywanie ciepła w okresie zimowym i ochrona przed wdzieraniem się zimnego powietrza w zewnątrz. Dodatkowo należy zaznaczyć, że rolety tłumią hałas dochodzący z ulicy.

Mając wszystkie informacje na uwadze trzeba przeanalizować swoje potrzeby, w obydwu przypadkach wybór modeli i kolorów jest duży i na pewno spełni.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czy zdejmować moskitiery na zimę?

Zobacz

Przychodzą miesiące w roku, kiedy na zewnątrz jest tak nieprzyjemnie...

Rolety samozwijające - dlaczego warto?

Zobacz

Rolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na polski rynek z zachodniej części Europy, gdzie uważane są…




Darmowy poradnik o roeltach - Olmark