Rolety czy żaluzje fasadowe - co wybrać?

średnia: 5.0  ocen: 1

Żaluzje fasadowe to coraz częstszy widok w nowoczesnych budynkach biurowych, bankach czy pawilonach handlowych. Dlaczego zasłania się nimi okna? Jaki wpływ na temperaturę i wystrój wnętrz mają te systemy osłonowe?

Ze względu na obecność szerokiej gamy produktów, różnych wersji pod względem kolorów, rodzaju i kształtu listew, projektanci chętnie używają żaluzji fasadowych i rolet zewnętrznych do dekoracji okien. Intensywność penetracji światła słonecznego reguluje się obracając ruchome części tych osłon pod żądanym kątem. Tak, więc, podczas letniego upału w południe, można stworzyć lekko stłumione światło lub zmierzch.

Główne zalety żaluzji fasadowych.

Z nazwy produktu wynika, że żaluzje fasadowe są instalowane na zewnątrz pomieszczenia. Ich zadanie składa się z dwóch części: zapewnienia niezawodnej ochrony przed promieniami słonecznymi i pomyślnego dopasowania do ogólnego projektu budynku. Żaluzje poziome to oryginalne rozwiązanie do projektowania fasad, od dawna są szeroko rozpowszechnione w Europie. Zalety produktu to:

  1. Trwałość, którą zapewnia zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów. Aluminium jest wykorzystywane, jako surowiec do lameli i prowadnic, a okap wykonany jest z ocynkowanej blachy. Takie połączenie zapewnia niezawodność i trwałość konstrukcji. Żaluzje będą trwać długo, niezależnie od warunków pogodowych.
  2. Większy procent zaciemnienia pomieszczenia w porównaniu ze standardowymi roletami wewnętrznymi. Żaluzje fasadowe pozwalają obracać lamele o 180 stopni, ograniczając dowolnie kąt wpadania i intensywność światła.
  3. Prostota i łatwość regulacji, szczególnie w przypadku modeli z wbudowanymi napędami elektrycznymi. W ten sposób można łatwo obsługiwać kilka żaluzji jednocześnie.
Żaluzje fasadowe w domku jednorodzinnym

Duże okna mogą przenosić znaczną ilość energii cieplnej z promieniowania słonecznego do pomieszczenia. Żaluzje fasadowe mają na celu ograniczenie przenikania światła do pomieszczenia. Ich zewnętrzne umieszczenie eliminuje rozpraszanie ciepła wewnątrz pomieszczenia z ogrzewanych listew, co obserwuje się w przypadku rolet wewnętrznych.

Żaluzje fasadowe mogą zatrzymywać do 80% energii słonecznej nawet przed bezpośrednim wniknięciem w okna. Pozwala to w lecie na znaczne obniżenie kosztów klimatyzacji, a w niektórych przypadkach na rezygnację z niej. Systemy żaluzji fasadowych oprócz funkcji ograniczania strumienia świetlnego odgrywają ważną rolę estetyczną. Wybierając żaluzje o odpowiednich kształtach, rozmiarach i kolorach, można nadać fasadzie budynku oryginalny i atrakcyjny wygląd.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne wolkowiszące samozwijające suntex

Rolety zewnętrzne to wykonane z metalu, PCV lub innych komponentów, uniwersalne systemy instalowane na oknach i drzwiach na zewnątrz. Chronią przed wzrokiem osób niepożądanych, a także przed jaskrawym słońcem i ciepłem, przed hałasem i niechcianymi widokami z ulicy. Rolety zewnętrzne wykonane są z oddzielnych profili metalowych lub materiałów typu screen i innych odpornych na wilgoć i działania promieni słonecznych. Płótno porusza się wzdłuż prowadnic w górę i w dół, u góry skręca się w rolkę i chowa w ochronnym pudełku. Występują też systemy wolnowiszące bez prowadnic jak chociażby roleta zewnętrzna samozwijająca z przeziernym materiałem Suntex.

Rolety są montowane na zewnątrz otworu okiennego lub wewnątrz w zależności od projektu otworu i fasady budynku. Wszystkie elementy pokryte są kompozycją, która chroni je przed wpływem warunków atmosferycznych, a także można pomalować na dowolny kolor, aby zharmonizować z ogólnym wyglądem budynku. System może być sterowany ręcznie, ale może być również wyposażony w napęd elektryczny, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Automatyczny napęd jest szczególnie wygodny, gdy duże konstrukcje przeciwsłoneczne są zainstalowane lub występują w dużych ilościach.

Funkcje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są instalowane do następujących zadań:

  1. Ochrona przed słońcem - płótno całkowicie blokuje promienie słoneczne, ponadto znajduje się na, zewnątrz, co oznacza, że w pomieszczeniu nie trzeba się martwić połączeniem systemu ochrony przeciwsłonecznej z dekoracją okna i mieszkania. Rolety zewnętrzne zapewniają 100% zaciemnienia wnętrza.
  2. Ochrona przed ciepłem - profile walcowania doskonale chronią przed utratą ciepła, i działają w niskich temperaturach, koszty ogrzewania mogą zostać zmniejszone nawet o 40 procent, a latem rolety nie pozwalają na przenikanie ciepła do pomieszczenia.
  3. Ochrona przed hałasem - szczególnie skuteczna jest instalacja w domach z widokiem na ruchliwe ulice i autostrady, a także w pobliżu obiektów przemysłowych lub komercyjnych.
  4. Zabezpieczenie przed włamaniem - rolety ochronne wykonane są z wytłaczanych profili o ściankach o zwiększonej grubości i dodatkowych części usztywniających. Płótno jest umieszczone we wzmocnionych prowadnicach, taki system jest odporny na pękanie mechaniczne.

Korzyści ze stosowania rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są coraz częściej wybierane do instalacji w obiektach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Wyglądają efektownie, a jednocześnie mają wysokie właściwości ochronne. Ponadto posiadają: harmonijny wygląd, możliwość automatyzacji, prostą obsługę, praktyczność i długą żywotność.

Rolety zewnętrzne są stosowane w budownictwie podmiejskim, dużych centrach handlowych i biznesowych, małych sklepach z oknami ulicznymi. Główną funkcją tego projektu jest ochrona przed przenikaniem słońca do pomieszczenia i dla zabezpieczenia pełnej kontroli prywatności. Kilka ruchów lub jedno naciśnięcie przycisku na panelu sterowania i mocne płótno, składające się z metalowych lameli o wysokim poziomie sztywności, jest opuszczane na okno lub drzwi.

Rolety czy żaluzje fasadowe?

W zależności od funkcji, jakie osłony zewnętrzne mają wykonać należy wybrać odpowiednią opcję. Zarówno rolety zewnętrzne jak i żaluzje fasadowe są bardzo przydatne i spełniają wymagania, jakie zostały im postawione przez producentów, tylko kupujący wie, jakie kryteria muszą one spełniać w jego domu. Obydwa rozwiązania są idealne biorąc pod uwagę aranżację i funkcjonalność, natomiast możliwości techniczne i oczekiwania kupującego stanowią podstawę wyboru.

O czym trzeba pamiętać dokonując wyboru rolet lub żaluzji fasadowych?

Osoby pragnące ochronić swój dom przed spojrzeniami obcych osób i zachować prywatność najczęściej wybierają rolety zewnętrzne które w 100 procentach zaciemnią pomieszczenie. Natomiast żaluzje fasadowe posiadają swobodne regulowanie ilości wpadającego do wnętrza światła i podkreślają stylowy wygląd budynku, i są odpowiednie dla każdej aranżacji.

Bardzo ważną informacją dla osób zastanawiających się nad prawidłowym wyborem, jest sprawa montażu. Trzeba pamiętać, że rolety zewnętrzne powinny być zamontowane już w czasie budowy domu, aby tworzyły harmonijną całość. Natomiast żaluzje fasadowe można zainstalować w dowolnym momencie.

Obecnie istnieją trendy w kierunku częstszego wyboru rolet zewnętrznych, o czym decyduje przede wszystkim koszt. Należy jednak pamiętać, że żaluzje fasadowe mimo większego nakładu finansowego mają większy potencjał aranżacyjny i coraz częściej są wybierane przez kupujących. Na korzyść rolet przemawia zatrzymywanie ciepła w okresie zimowym i ochrona przed wdzieraniem się zimnego powietrza w zewnątrz. Dodatkowo należy zaznaczyć, że rolety tłumią hałas dochodzący z ulicy.

Mając wszystkie informacje na uwadze trzeba przeanalizować swoje potrzeby, w obydwu przypadkach wybór modeli i kolorów jest duży i na pewno spełni.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Czy zdejmować moskitiery na zimę?

Zobacz

Przychodzą miesiące w roku, kiedy na zewnątrz jest tak nieprzyjemnie...

Rolety samozwijające - dlaczego warto?

Zobacz

Rolety samozwijające są nowoczesnym rozwiązaniem, które napłynęło na polski rynek z zachodniej części Europy, gdzie uważane są…
Darmowy poradnik o roeltach - Olmark