Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

średnia: 5.0  ocen: 2

Szczególnie latem, ale i coraz częściej jesienią, wysokie temperatury potrafią dokuczyć. Temat ten wraca jak bumerang, z każdym rokiem coraz mocniej dając się we znaki. Jak wykorzystać przysłony okienne by poprawić komfort życia podczas upałów? Czy rolety klub żaluzje rzeczywiście mogą nam pomóc ? I na co w związku z ich użyciem można liczyć?

Nowoczesne technologie wykorzystywane do produkcji rolet wewnętrznych z całą pewnością w pewnym stopniu przyczyniają się do utrzymania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dodatkową osłonę w postaci rolety można potraktować jak tradycyjne materiałowe zasłony, które również zmniejszają wychładzanie pomieszczenia.

Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło?

Mimo doskonalenia jakości rolet wewnętrznych i najlepszych chęci producentów, ich skuteczność w utrzymywaniu temperatury pomieszczenia nigdy nie będzie porównywalna z roletami zewnętrznymi. Duży wpływ ma na to sposób montażu rolety. Przytwierdzenie rolet od wewnętrznej strony okna powoduje, że ciepłe powietrze, które utrzymuje się pomiędzy warstwą szyby i materiału i tak przenika do pomieszczenia nagrzewając je.

Rolety okienne w nasłonecznionym pomieszczeniu.

Aktualnie producenci rolet wprowadzają nowe rozwiązania które pozwalają na pokrycie materiału warstwą gumy lub aluminium. Niewątpliwie dzięki temu nasze pomieszczenie stanie się w 100% zaciemnione, ponieważ zupełnie nie przepuszczają one światła. Dodatkowe powłoki gumy i aluminium skutecznie chronią nas przed rażącym słońcem, jednak nie zapobiegną nagrzewaniu się pomieszczenia równie skutecznie. Stosunkowo cienki materiał, z którego wykonane są rolety nie pozwoli na ochronę przed ciepłem czy zimnem z zewnątrz. Do tego doskonale sprawdzają się rolety zewnętrzne, wykonywane z grubszych warstw tworzyw zapewniają znacznie większą skuteczność. Ogromny wpływ ma na to również sam sposób ich montażu, który okala całe okno. W zależności od wielu innych czynników takich jak np. grubość muru czy intensywność nasłonecznienia roleta wewnętrzna będzie sprawdzać się lepiej lub gorzej. Chcąc ograniczyć napływ gorącego powietrza warto zainwestować w rolety zewnętrzne lub klimatyzator.

No więc czy rolety zatrzymują ciepło czy nie?

Warto podkreślić że powyższe informacje nie wykluczają faktu iż rolety okienne wewnętrzne mogę być pomocne w walce z temperatura. Ważne jest jednak by znać ich możliwości i dzięki temu nie tylko zachować rozsądne oczekiwania le też wiedzieć jak je możliwie najskuteczniej wykorzystać. Dobierając rolety wewnętrzne pod kątem ograniczania nagrzewania wnętrz pamiętaj że:

  1. Ciemne kolory szybko się nagrzewają
  2. Zaciemnienie nie jest równoznaczne z ochłodzeniem
  3. Ciepło które przeniknie przez szybę – nie może przez nią po prostu wyjść na zewnątrz
  4. Dbaj o wentylacje
  5. Cień jaki daje roleta przynosi wyczuwalną ulgę
  6. Szczególnie uważaj na okna dachowe
  7. Nie ograniczaj się tylko do rolet w walce z temperaturą

Jak wykorzystać rolety do ograniczenia temperatury ?

Jako rozumieć powyższe informacje? Najkrócej mówiąc efekt jaki daje roleta lub inna osłona okienna można przyrównać do tego co daje używanie parasola w słoneczny dzień. Otwarcie parasola nie zmienia temperatury otoczenia, ale daje wyraźna ulgę. Dlaczego? Ponieważ cień jaki daje sprawia że uderzenie ciepła trafia i skupia się na powierzchni wspominanego parasola.

Z roletami i żaluzjami wewnętrznymi jest dokładnie tak samo. Wiele osób po zamontowaniu rolet okiennych wyczuwa wyraźną ulgę i poprawę komfortu. Powyższe informacje nie mają zdeklasować rolet jako cennej pomocy, które niewielkim kosztem umili nam życie w gorące letnie dni, ale pomaga zrozumieć mechanizm działania tych systemów po to by wykorzystać je skuteczniej.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety czy plisy?

Zobacz

Przytulność i harmonia atmosfery każdego pomieszczenia zależy...

Pomiar i montaż rolet – czy warto płacić za takie usługi?

Zobacz

Firmy, które specjalizują się w sprzedaży rolet wewnętrznych proponują swoim klientom dodatkowe usługi, np. pod postacią pomiarów okien…


Darmowy poradnik o roeltach - Olmark