Wczytuję dane...

Rolety czy plisy?

średnia: 4.2  ocen: 18

Dekorowanie wnętrz, w tym okien, wymaga pewnej świadomości. Chodzi o świadomość opcji jakie mamy do wyboru. Okazuje się bowiem, że wachlarz możliwości jest całkiem spory, a cena przestaje być jedynym słusznym kryterium którym chcemy się kierować. Jakie zalety ma stosowanie rolet plisowanych? Czy oprócz funkcjonalności mogą one upiększać nasze mieszkania? Jak wypadają w porównaniu z roletami wewnętrznymi innych typów?

Przytulność i harmonia atmosfery każdego pomieszczenia zależy nie tylko od liczby i wielkości okien, ale także od ich dekoracyjnego obramowania. Zasłony, oczywiście, wyglądają dobrze, ale wiele obszarów nowoczesnego wzornictwa, nie zakłada ich obecności we wnętrzu. Jednym z najciekawszych akcesoriów, które mogą ozdobić pomieszczenie i chronić je przed nadmiernym nasłonecznieniem, są plisy i rolety. Ale które wybrać?

Rolety czy plisy?

Udzielić odpowiedzi na to pytanie można dopiero po zapoznaniu się z ich funkcjami i przeznaczeniem.

Czym charakteryzują się plisy okienne?

Plisy są osłoną okienną, dzięki której można regulować ilość promieni słonecznych przedostających się do pomieszczenia. Rolety plisowane wyposażone są w praktyczny mechanizm pozwalający na ich składnie i rozkładanie w dowolnie wybranej części. Dzięki takiemu systemowi można przysłonić tylko tą część okna, która emituje duże nasłonecznienie nie ograniczając sobie oglądania przestrzeni na zewnątrz.

Rolety plisowane do sypialni

Ten typ osłon okiennych produkowany jest z falistego materiału o różnej gęstości i fakturze, ze wzorem lub jednolitym kolorem. Plisujące i specjalne materiały zapewniają szereg korzyści. Takie osłony można prać, ponadto są bardzo cenne przy instalowaniu dekoracji na balkonie lub w oknach kuchennych, które bardzo szybko się brudzą.

Plisy okienne są bardzo wygodne dla pomieszczeń na parterze, balkonu, kuchni, itp. Są one jedyną opcją, która może być wykorzystana do dekoracji niestandardowego okna kształtu: trójkąt, półokrąg, trapez. Na świetlikach można zainstalować tylko plisy. Podczas składania plis tworzą bardzo gęstą fałdę, którą łatwo można ukryć pod cienkim gzymsem i zajmują minimalny prześwit na szybie. Idealna opcja dla fanów niestandardowych form i nieoczekiwanych decyzji projektowych. Dziś jest to prawie jedyny możliwy sposób ochrony przed promieniami słonecznymi w oknach o nietypowym kształcie lub rozmiarze.

Idealne połączenie materiałów i faktur pozwala wybrać idealną opcję dla każdego pomieszczenia. Istnieje możliwość montażu plis na oknach aluminiowych, drewnianych i plastikowych. Plisy okienne mogą jednocześnie składać się z dwóch rodzajów tkanin o różnej gęstości i kolorach. Pozwala to dostosować stopień zaciemnienia pomieszczenia, aby kontrolować ochronę przed słońcem lub wzrokiem ciekawskim. Rozwiązanie takie można zamocować na różne sposoby, wybierając różne opcje regulatorów. Mogą to być łańcuchy, liny, gałki, a nawet zdalne sterowanie.

Co bardzo istotne przy korzystaniu z plis okiennych nie utrudniają one otwierania okna dzięki zastosowaniu specjalnych prowadnic. Ponadto dzięki przyleganiu do okna nie będzie ona trzepotać na wietrze. Nie utrudniają również mycia okien, ponieważ można je łatwo zdjąć. Dodatkowy atut to nie odstawanie plisy od okna.

Plisy wykonują doskonałą pracę w głównych celach: chronią pomieszczenie przed światłem i wspomagają walkę z upałem, dekorując wnętrze i ograniczając przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Nie można jednak nie skupić się na wadach, które mogą zaciążyć na podjęciu decyzji: rolety czy plisy? Otóż plisy są droższe w zakupie, ponadto trudniej dostać prowadnicę w szerokiej gamie kolorystycznej, jest ona raczej ograniczona. Jeżeli jest ktoś gotowy na wizualny konsensus może zdecydować o ich zakupie.

Czym charakteryzują się rolety okienne?

Rolety okienne mogą być może jednym z najważniejszych akcesoriów do plastikowych okien, które można znaleźć w prawie każdym mieszkaniu, domu i biurze. Za ich pomocą można nie tylko łatwo kontrolować oświetlenie i niezawodnie chronić się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów, ale także ciekawie ozdobić wnętrze. Są w stanie stworzyć biznesowy nastrój w biurze, przyjemny zmierzch w sypialni i przytulną atmosferę w salonie lub pokoju dziecinnym. Co więcej, dziś rynek oferuje szeroką gamę odcieni, faktur i wzorów.

Roleta wolnowisząca z falbaną ze wzorem w róże i kwiaty

Cechą charakterystyczną rolet jest wygoda instalacji oraz demontażu ze względu na prostotę konstrukcji. Są praktyczne podczas pracy, ponieważ tego rodzaju osłony nie wymagają szczególnej opieki, dzięki fakturze użytych materiałów, są łatwe do czyszczenia. Bezpieczeństwo tzn. możliwość pożaru jest ograniczona ze względu na to, że rolety nie rozwijają się w przeciągu i nie zwisają z parapetu. Funkcjonalność to połączenie stylu i wygody, co sprawia, że osłony stają się zwięzłą kontynuacją każdego wnętrza.

Rolety okienne produkowane są z różnych materiałów zarówno syntetycznych i naturalnych. Wybór konkretnego z nich wiąże się różnorodnością cenową. Istotną cechą rolet jest praktyczne zastosowanie ochrony tkaniny przed szybkim brudzeniem, zawilgotnieniem, zmianą kształtu i blaknięciem. Analizując rodzaje rolet trzeba przyznać, że wybór jest imponujący, rolety weneckie i rolety rzymskie wyróżniają się dużą estetycznością i nieszablonowymi modelami. Również podstawowe wersje rolet pozwalają osiągnąć efektowny wygląd i spełnienie oczekiwanych funkcji, czyli: zaciemnienie, przezroczystość (rolety dzień – noc), delikatne ograniczenie ogrzewania pomieszczeń dzięki odbijaniu promieni słonecznych na zewnątrz.

Podsumowanie: rolety czy plisy?

Zapoznając się głównymi cechami plis i rolet trzeba przyznać, że rolety są mniej plastyczne i trzeba trzymać się ustalonego schematu. Cieszą się jednak większą popularnością, ale nie łatwo uzyskać dzięki ich zainstalowaniu oryginalny rezultat wizualny. Cenowo rolety są tańsze. Projektanci wnętrz zwrócą uwagę na takie niuanse jak:

  1. W pomieszczeniach ciemnych wymagających lepszego doświetlenia lepiej sprawdzą się rolety.
  2. W pomieszczeniach jasnych z większą emisją rażącego słońca odpowiedniejsze będą plisy.
  3. Osłona okienna, która ma służyć, jako zabezpieczenie przed wzrokiem sąsiadów o zmierzchu to roleta.
  4. Zasłonięcie okna niezbędne o każdej porze dnia dla mieszkań położonych na parterze można uzyskać zarówno dzięki roletom i plisom.
  5. Osoby, które pragną mieć w swoim wnętrzu firanki, ale potrzebują także dodatkowej osłony okiennej powinni zdecydować się na rolety, które współgrają z firankami.
  6. Za jedyny wystrój okna może posłużyć plisa.
Rolety plisowane można dostosować do okien rożnych kształtów i rozmiarów

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Żaluzje czy rolety?

Zobacz

Urządzając mieszkanie szczególną uwagę skupia się na doborze płytek, kolorów farb, a także poświęca się długie godziny na...

Jak urządzić kuchnię?

Zobacz

Nowoczesna kuchnia powinna być przestronna, dobrze oświetlona, a przede wszystkim funkcjonalna. Odpowiednie zagospodarowanie wolnej przestrzeni…


Darmowy poradnik o roeltach - Olmark