Wczytuję dane...

Czy firanki można prać w pralce?

średnia: 4.2  ocen: 23

Brzmi banalnie, prawda? A jednak. Czy aby na pewno każdą firankę można dowolnie prać i czyścić nie ryzykując jej uszkodzenia? Warto znać kilka cennych podpowiedzi w tym zagadnieniu by nasze firanki były w pełni bezpieczne ;)

Utrzymanie firanek w dobrym stanie to bez wątpienia wyzwanie, ale nie jest niemożliwe. Firanki są częścią zestawu rolet rzymskich w systemie duo, w którym łączymy tkaninę wraz z firanką woalową. Sam proces prania ręcznego jest czasochłonny i męczący. Znacznie można sobie ułatwić życie korzystając z pralki, trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach.

Przygotowanie przed praniem? Moczenie firanek to konieczność!

Kobieta pierze firankę

Firanki narażone są na mnóstwo typów zabrudzeń – dużo więcej, niż na pozór mogłoby się wydawać. Wszelkie zapachy czy tłuszcz z kuchni, dym z papierosów i kurz, a nawet szkodliwe działanie grzejników, lamp czy promieni słonecznych. Biorąc to wszystko pod uwagę, nic dziwnego, że ciężko przywrócić tkaniny do pierwotnego wyglądu.

Pierwszą i podstawową regułą, jakiej musisz przestrzegać przy praniu firan w pralce, jest odpowiednie ich namoczenie. W zależności od typu zabrudzeń i zanieczyszczeń, na jakie tkaniny były wystawione, należy zastosować inne środki:

  1. firany pożółkłe z różnych przyczyn (od słońca, dymu tytoniowego czy tłuszczu) namoczyć można w wodzie z sodą oczyszczoną, a w przypadku tłustych plam z dodatkiem płynu do mycia naczyń,
  2. firany zakurzone lub z niewielkimi zabrudzeniami wystarczy moczyć przez kilka godzin w czystej wodzie, w razie potrzeby również ją wymieniając,
  3. firanki kolorowe lub z kolorowymi wstawkami najlepiej moczyć w wodzie z dodatkiem płynu do prania, aby uniknąć odbarwień.

Temperatura wody w żadnym z tych przypadków nie powinna jednak wynosić więcej, niż 30-40 stopni. Jeżeli firanki są zabrudzone wyjątkowo mocno, warto sięgnąć po specjalistyczne środki wybielające lub detergenty przeznaczone do tkaniny, z której są wykonane. Teraz, skoro przygotowania są już zakończone, można zacząć rozmowę o procesie docelowym – praniu firan w pralce.

O czym warto pamiętać, aby nie zniszczyć firan w pralce

  1. Programy, temperatura i płukanie.
    Tak samo, jak w przypadku moczenia, temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40 stopni – w zależności od materiału i koloru (niektóre proszki wybielające aktywują się dopiero w wodzie o temperaturze 40 stopni). Program przeznaczony oczywiście do delikatnych materiałów, a im krócej, tym lepiej. Pamiętaj – lekkie wirowanie nie jest zabronione, ale prawie na pewno firany będą po nim wymagały prasowania. Płukanie czasami warto zastosować kilka razy – wszystko zależy od stopnia zabrudzenia materiału.
  2. Proszek, ocet, soda oczyszczona – w czym prać?
    Na rynku dostępnych jest cała gama specjalistycznych proszków przeznaczonych do prania firanek. Nie zawsze trzeba jednak korzystać z drogiej chemii, wystarczy zapytać babci, czego ona używała. Na przykład, proszek do prania wymieszany z sodą oczyszczoną wybieli skutecznie pożółkłe firany, a dodatek octu pozwoli usunąć tłuste plamy i ciężkie zabrudzenia.
  3. Firany w pralce.
    Absolutnie trzeba pamiętać o tym, aby nie przeładować bębna, zwłaszcza w przypadku ciężkich tkanin – może to prowadzić do uszkodzenia pralki. Wszystkie firany i zasłony umieszczane w pralce należy wcześniej zamknąć w specjalnej siateczce na pranie i starannie złożyć, a elementy ozdobne zdjąć przed rozpoczęciem procesu. Po zakończeniu prania firany należy zostawić w bębnie na kilka minut, aby przed ponownym powieszeniem odrobinę ociekły. Oczywiście nawet wtedy warto podłożyć po powieszeniu ręczniki, ponieważ wciąż może z nich kapać nadmiar wody. Pranie firan w pralce wymaga wiedzy i przygotowania, ale jest zdecydowanie szybsze, prostsze i skuteczniejsze niż robienie tego ręcznie.

Czy firanki można prać w pralce? Podsumowanie.

Oczywiście że można ale choć dla wielu jest to oczywiście warto wyraźnie podkreślić że nie każdą i nie w ten sam sposób. Zawsze zwracają uwagę na wytyczne dotyczące czyszczenia każdej z twoich firan by nadal była piękną.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie firanki do kuchni?

Zobacz

Do kuchennych okien coraz częściej trafiają rolety wolnowiszące lub praktyczne mini-roletki, które pozwolą osłonić wnętrze przed uciążliwymi promieniami ..

Jak wybrać odpowiedni karnisz?

Zobacz

Zanim ktoś zdecyduje się na jeden konkretny, warto przeanalizować sytuację, jaki będzie odpowiedni i jakie są wymagania wobec niego…