Wczytuję dane...

Jak zyskać więcej światła w domu?

średnia: 5.0  ocen: 1

Naturalne promienie słoneczne wnikające do domowych pomieszczeń gwarantują lepsze samopoczucie, sprawiają, że wnętrza prezentują na przestronniejsze i bardziej eleganckie. Co zrobić, aby zyskać więcej światła w domu?

Zadbaj o światło na etapie projektowania budynku

Rolety okienne na poddaszu

Osoby, które dopiero planują budowę domu mają duże możliwości, aby wykorzystać maksymalnie potencjał wybranej działki pod kątem naturalnego światła wnikającego do pomieszczeń. Idealną parcelą jest teren z drogą od północnej strony. W ten sposób będzie można rozplanować przestrzeń wypoczynkową od strony południowej (salon, sypialnie), a kuchnię i hol od frontu.

Uwaga na drzewa i krzewy ozdobne

Podczas projektowania przydomowego ogrodu należy pamiętać, że każdy krzew z czasem się rozrasta i zaczyna rzucać cień na elewację oraz okna. Niektórzy architekci radzą, aby w miejsce drzew iglastych wybierać więcej gatunków liściastych, które nie zabierają naturalnego światła w zimie.

Zadbaj o duże przeszklenia

Wysokie okno w biurze lub salonie

Duże przeszklenia na fasadach to nie tylko modny element wpisujący się w najnowsze trendy architektoniczne. Okna, drzwi balkonowe lub tarasowe, świetliki, systemy fasadowe, atria i ogrody zimowe pozwalają znakomicie doświetlić wnętrza, co doda energii domownikom.

Jakie okna wybrać?

Idealne okna powinny być nie tylko duże, ale i właściwie rozmieszczone na elewacji. Należy je montować możliwie, jak najwyżej, aby były w stanie dostarczyć naturalne światło nawet wgląd dużych pomieszczeń (np. salonu czy jadalni).

Warto wybierać szkło o wysokim współczynniku Lt, który oznacza stopień przepuszczalności światła. Osoby, które chcą dostarczyć do domu dużo światła, powinny także zrezygnować z ciemnej stolarki zewnętrznej i wewnętrznej na rzecz jasnych kolorów, które doskonale wtapiają się w tło nieba stwarzając optyczne wrażenie większej oraz jaśniejszej przestrzeni wnętrz.

Nowością są okna ze specjalnymi szybami samoczyszczącymi. Odpowiednia powłoka zewnętrzna pod wpływem promieni słonecznych rozkłada zabrudzenia, dzięki czemu szyby dłużej pozostają przezroczyste.

Świetliki i szklane ściany - nie zapomnij o nich

Doskonałym uzupełnieniem dużym okien są świetliki rozmieszczone na południowej połaci dachu. Szklany otwór w suficie z przenikającym naturalnym światłem pięknie się prezentuje, a konstrukcja zamontowana na dachu skupia promienie, które padają na połać i przekazuje je do tunelu (środkowa część świetlika). Aby maksymalnie doświetlić pomieszczenia, można również zaprojektować przeszklenia na całej frontowej ścianie.

Odpowiednia aranżacja wnętrz

Warto zastosować jasne kolory na wszystkich wewnętrznych ścianach (biele, beże, szarości, pastele). Wnętrza rozświetlą farby perłowe i metaliczne na ścianie naprzeciw okna połączone z białym sufitem oraz jasną podłogą drewnianą (nastąpi efekt odbicia światła). W dużym salonie można ustawić ogromne lustra czy meble z przeszkleniami (np. przeszklone drzwi szafy wnękowej). Światła nie powinny zatrzymywać tekstylia – grube okienne firany i zasłony (można je zamienić na tiule, woal, muśliny).

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak fantazyjnie upiąć firanki i zasłony? Sprawdź poradnik krok po kroku.

Zobacz

Efektowne firany i zasłony uszyte z pięknych tkanin, idealnie dobranych do wystroju wnętrza, stanowią prawdziwą ozdobę całej aranżacji nadając pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Swobodnie...

Tkaniny podgumowane - co warto o niech wiedzieć?

Zobacz

Rolety z tkaninami podgumowanymi to doskonały sposób na całkowite zabezpieczenie pomieszczenia przed działaniem promieni…