Wczytuję dane...

Jak fantazyjnie upiąć firanki i zasłony? Sprawdź poradnik krok po kroku.

średnia: 4.0  ocen: 2

Efektowne firany i zasłony uszyte z pięknych tkanin, idealnie dobranych do wystroju wnętrza, stanowią prawdziwą ozdobę całej aranżacji nadając pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Swobodnie opuszczone tkaniny nie są jednak jedynym sposobom na dekorację okna. Dziś podpowiedzi kilku sprawdzonych pomysłów na upięcia firan i zasłon, które mogą sprawić, że Twoje okna staną się misternym dziełem sztuki :)

Szerokie fałdy lub drobne marszczenia zasłon dekoracyjnych

Misternie ułożony zestaw zasłon i firan

Zasłony z grubych tkanin doskonale będą prezentować się, gdy stworzysz z nich szerokie fałdy. Jak to zrobić? Wystarczy podszyć tkaninę taśmą, która pozwoli stworzyć regularne kontrafałdy. Warto jedynie pamiętać, że w ten sposób trudno będzie upiąć zasłonę uszytą ze sztywnej tkaniny. Materiał powinien być gruby, ale musi się miękko układać.

W pokoju dziennym lub kuchni doskonale będą wyglądać zasłonki z lekko lejącej się tkaniny. Cienki materiał uzyska jeszcze bardziej romantyczny charakter, gdy wykorzystasz taśmy pozwalające stworzyć drobniutkie marszczenia. Woalowe firany można upiąć na troczkach.

Jak upinać firany?

Firanki coraz częściej stają się elementem dekoracyjnym połączonym z gładkimi roletami, które gwarantują poczucie prywatności i chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. To pozwala tworzyć z nich fantazyjne kompozycje bez obaw o utratę funkcjonalności. Cieniutka, lekko przezroczysta tkanina doskonale będzie się prezentować, gdy uchwycisz ją w połowie długości i zawiążesz. Grubszy materiał można przypiąć w połowie długości do ściany. Ciekawie prezentuje się również upięcie, które powstaje poprzez uchwycenie firany w połowie jej szerokości i podpięcie jej od dołu specjalnymi podwiązkami z magnesem. Firany można podpinać także w innych miejscach – wystarczy odrobina wyobraźni, aby tkanina doskonale się układała.

Jak dobrać akcesoria do upięć?

Szeroki parapet z firaną woalową

Aby stworzyć efektowne upięcia firan czy zasłon, niezbędne będą odpowiednie akcesoria. W tej roli idealnie sprawdzi się:

  1. podwiązka z tkaniny
  2. podwiązka z magnesem
  3. podwiązka typu sznur
  4. drewniany upinacz
  5. sznur koralików


Materiałowa podwiązka

Miłośnicy minimalistycznej elegancji mogą wybrać podwiązki z tkaniny. Warto pamiętać, że materiał powinien kontrastować z odcieniem firanki lub zasłony. Do bieli będą doskonale pasować żywe barwy, a do ciemniejszych zasłon najlepiej dobierać jaśniejszą podwiązkę. Aby cała kompozycja ładnie się układała, należy wybierać podwiązki utwardzone od środka gąbką. Do woalowej firany można wykorzystać podwiązkę z takiej samej tkaniny. Materiał należy przymocować na małym haczyku przytwierdzonym do ściany.

Podwiązka z magnesem

Na rynku dostępne są specjalne podwiązki tkaninowe z zapięciem magnesowym. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ nie trzeba wiercić ścian, aby przymocować do nich haczyki. Podwiązkę można umieścić na dowolnej wysokości firanki tworząc w ten sposób piękną dekorację.

Drewniany upinacz

Kółko z drewna ze specjalną szpilką pozwoli przewlec przez otwór tkaninę i zablokować ją w odpowiedni sposób

Koraliki

Do upięcia gładkiej firany lub zasłony doskonale sprawdzą się podwiązki wykonane ze sznura ozdobnych koralików.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak montować rolety?

Zobacz

Montaż rolet należy dostosować do osobistych preferencji, wielkości wnęki okiennej, częstotliwości otwierania okna. Rolety klasyczne montuje się ...

Jak kupić rolety?

Zobacz

Zakup rolet na miarę w sklepie internetowym składa się z kilku kroków. Pierwszym jest dokonanie dokładnych pomiarów, które pozwolą dobrać osłonę idealnie dopasowaną do…Darmowy poradnik o roeltach - Olmark