Wczytuję dane...

Jak montować rolety?

średnia: 5.0  ocen: 1

Jeśli stoisz przed zakupem lub wymianą rolet bądź żaluzji być może zastanawiasz się czy samodzielnie dasz sobie radę z ich montażem? Strach przed nieznanym jest naturalny, ale czy jest się tu czego bać? Ustalmy to!

Montaż rolet należy dostosować do osobistych preferencji, wielkości wnęki okiennej, częstotliwości otwierania okna. Rolety klasyczne montuje się za pomocą kątowników, które należy przykręcić do ściany lub sufitu. Osoby, które chcą często otwierać okno, mogą rozważyć montaż rolety na skrzydle za pomocą specjalnych uchwytów montażowych. Rolety w kasecie przytwierdza się do ramy lub skrzydła okiennego za pomocą wkrętów. Nieco mniej popularne jest przyklejanie kasety do ramy okiennej. Ekonomiczne mini-rolety to system, który montuje się w najprostszy sposób – wystarczy założyć dołączone haczyki na ramę okienną. Ważne jest jednak ustawienie mechanizmu poziomo do okna (należy wykorzystać poziomicę).

Montaż rolet klasycznych

Montaż żaluzji aluminiowych na oknie

Rolety klasyczne idealnie sprawdzą do dużych lub nietypowych szyb, ponieważ tkaniny osłaniają całą wnękę okienną. Osłonę mocuje się do ściany lub sufitu zgodnie z instrukcją producenta (powinniśmy z nią zapoznać się jeszcze przed zakupem rolety). Należy:

  1. przykręcić kątownik
  2. umieścić mechanizm z łańcuszkiem w rurce
  3. założyć plastikową końcówkę na rurkę i docisnąć ją
  4. dopasować i zamocować końcówki w kątowniku po obu stronach rolety

Minusem tego sposobu montażu jest to, że ściana może zacząć się kruszyć przy wierceniu. Rolety klasyczne można również przytwierdzić do ramy okiennej za pomocą uniwersalnych uchwytów. Taki bezinwazyjny sposób montażu pozwala swobodnie otwierać okno, a jednocześnie nie utracimy gwarancji na stolarkę okienną.

Montaż rolet w kasecie – inwazyjny czy bezinwazyjny

Rolety w kasecie przytwierdza się do skrzydła okiennego lub ramy za pomocą dołączonych wkrętów i kleju (do przyklejenia prowadnicy) – w skrzydle należy wywiercić 4 otwory do przykręcenia kasety. Inwazyjny sposób montażu niestety może wiązać się z utratą gwarancji na okna. Dlatego niektórzy decydują się na przyklejenie kasety do skrzydła.

W przypadku ciasnych wnęk przykręcona kaseta może utrudniać otwieranie szyby na oścież, dlatego warto wtedy wybrać mini-rolety montowane bezinwazyjnie.

Nie bój się montażu!

Zasadniczo nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu że montaż rolet i żaluzji jest prosty. Co więcej niejednokrotnie takie podejście do tego zagadnienia daje spore oszczędności. Zawsze zapoznaj się z instrukcja montażu przed zakupem – to bardzo skutecznie rozwieje twoje wątpliwości co do ilości czasu i nakładów pracy na prawidłowe zamocowanie zakupionych systemów osłonowych.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak czyścić rolety?

Zobacz

Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz...

Rolety odbijające światło czy podgumowane?

Zobacz

Wysokie temperatury na zewnątrz i przedzierające się przez okna promienie słoneczne bywają uciążliwe szczególnie w…