Wczytuję dane...

Dlaczego roleta krzywo się zwija?

średnia: 5.0  ocen: 1

Krzywe zwijanie rolet I żaluzji to dość częste zjawisko. Czy wiesz skąd się bierze? Jak mu zaradzić i czy w każdym wypadku winny jest wadliwy produkt? Zastanówmy się nad tym.

Roleta może zwijać się krzywo z kilku powodów. Pierwszym z nich jest zły montaż. Tkanina nigdy nie będzie zwijać się prosto, gdy roleta nie zostanie zamontowana poziomo. Osoby, które ustawią osłonę pod odpowiednim kątem do okna, a mimo to okaże się, że materiał zwija się krzywo, powinny sprawdzić, czy rama okienna nie opadła w ścianie. Problem ten dotyczy nie tylko rolet w kasecie, ale także roletek mini montowanych za pomocą haczyków bezpośrednio do okiennicy.

Kolejną przyczyną krzywo zwijającej się rolety zwykle jest jej wada fabryczna. Gdy okaże się, że montaż jest prawidłowy, a poziomica wykaże idealny poziom konstrukcji względem okna, warto złożyć reklamację do sklepu, w którym nabyliśmy roletę. Krzywe zwijanie tkaniny może powodować jej niewłaściwe przyklejenie do rurki nawijającej.

Pamiętaj o właściwym montażu

Rolety wolnowiszące montuje się do sufitu lub ściany. Rolety w kasecie trafiają bezpośrednio na okno. Można je przymocowywać do ramy lub listew przyszybowych (w zależności od modelu, który wybraliśmy). Przed samodzielnym montażem, należy dokładnie przeczytać instrukcję.

Rolety okienne w kasecie na wymiar

Mechanizm rolety można przyklejać lub przykręcać wkrętami. Ważne jest jednak jego idealne ustawienie. Nawet najdrobniejsza krzywizna będzie skutkować krzywym zwijaniem się tkaniny. Warto zastosować poziomicę, ponieważ starsze okna mogą nieco opaść, co gołym okiem w ogóle nie jest widoczne. W takim przypadku, roleta będzie krzywo się zwijać nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że mechanizm ustawiamy poziomo.

Podobny problem dotyczy rolet mini przytwierdzanych bezpośrednio do szyby za pomocą specjalnych haczyków. Przyczyną krzywo zwijającej się tkaniny może być krzywe ustawienie mechanizmu. W roletach mini bardzo łatwo poprawić błąd montażowy. Rolety w kasecie sprawiają większe trudności z poprawianiem niedociągnięć.

Sprawdź jakość rolety

W przypadku, gdy mechanizm przytwierdziliśmy z użyciem poziomicy i jesteśmy pewni, że roleta jest zamontowana prosto, a mimo to tkanina zwija się krzywo, przyczyny warto poszukać w samym produkcie. Zwykle w takich przypadkach problem powoduje wada fabryczna – krzywe przyklejenie tkaniny do rurki nawijającej. Taką roletę warto wymienić lub zwrócić, ponieważ zwijanie pod kątem zwykle wiąże się nie tylko z blokowaniem tkaniny i nieestetycznymi prześwitami na bokach, ale także szybszym zniszczeniem osłony. Materiał może przetrzeć się, ponieważ będzie się ocierał o mechanizm (w roletach z mechanizmem koralikowym).

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak czyścić rolety?

Zobacz

Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz...

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety?

Zobacz

O tym, jakie rolety warto wybrać do przesłonięcia kolejnych okien w domu powinien zadecydować nie tylko kolor czy wzór, ale i sam gatunek…