Wczytuję dane...

Rolety na wymiar bądź na zamówienie. Dlaczego warto?

średnia: 4.5  ocen: 2

Jeszcze zanim zdecydujesz o zakupie przesłon okiennych do kuchni, łazienki, salonu, pokoju dziecięcego i biura, powinieneś wiedzieć, czym tak naprawdę różnią się rolety na wymiar od tych, które określa się mianem rolet standardowych. Czy droższe rolety na indywidualne zamówienie są rzeczywiście lepsze?

Dlaczego właśnie rolety na wymiar?

Jak sama nazwa wskazuje, rolety na wymiar są przesłonami okiennymi projektowanymi na życzenie klienta, co oznacza, że możesz swobodnie dopasować je do każdego okna niezależnie od jego gabarytów, rodzaju (także okna trapezowe i półokrągłe) lokalizacji oraz położenia na ścianie (dotyczy m.in. okien połaciowych, dachowych).

Rolety okienne na wymiar

Zaprojektowana zgodnie z wymiarami roleta nie tylko lepiej się prezentuje, ale i często jest bardziej funkcjonalna od popularnych gotowców. Poza tym – niejednokrotnie do jej produkcji wykorzystuje się lepszej jakości materiały, choć nie jest to zasada. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że rolety w tak zwanych wymiarach standardowych przede wszystkim muszą być tanie. To zaś powoduje że dawało się znaleźć produkty niskiej jakości z materiałów importowanych dalekiego wschodu.

Zlecając projekt rolety na zamówienie nie jesteś ograniczony:

  1. wymiarami,
  2. sposobem montażu,
  3. rodzajem tkaniny przesłaniającej (kolor, wzór i sam skład włókna tkaniny),
  4. rodzajem mechanizmu zwijającego,
  5. kolorem profilu na jaki nawiniesz roletę.

Rolety na wymiar to wiele różnych modeli, rolety gotowe zaledwie kilka

Co ważne – rolety na zamówienie będą w 100% wpisywały się także w Twoje oczekiwania wizualne, bo o ile w supermarkecie kupisz niskogatunkową:

  1. roletę klasyczną,
  2. roletę mini ( w tym dzień noc)
  3. plisowane
  4. bambusową

Czasem pojawiają się gotowe rolety rzymskie a nawet żaluzje drewniane. Z drugiej strony zazwyczaj rolety dachowe, w kasecie, austriackie są produktami wykonywanymi zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta. Dobrze skrojona roleta nie zostawię niekontrolowanych prześwitów skutecznie chroni przestrzeń okienną przed nadmiernym nasłonecznieniem, a co za tym idzie – spełnia pokładane w niej nadzieje w pełnym zakresie. Co więcej często w tym segmencie rolet masz wybór także wśród systemów z klasy premium a nie tylko lub głównie ekonomicznych.

Gotowa roleta: różna jakość, ergonomia i różna odporność

Rolety dzień noc w kasecie na wymiar

Z kolei popularne rolety z niskiej półki cenowej nie gwarantują zbytniej wytrzymałości. Często kupuje się je po to by niebawem je wymienić na nowe. Jest to jakiś pomysł. Z drugiej strony jeśli zależy ci na jakości warto ten wybór przemyśleć.

Nie licz, że gotowa przesłona będzie wyposażona w tak liczną gamę tkanin i ich rodzajów jak produkt standaryzowany.

Ze względu na fakt, że w rożnych sklepach sprzedaje się wyłącznie gotowe rolety, klientów wabią niskie ceny. Problem w tym, że za roletą, która kosztuje 20-30 złotych za 1 szt. idzie w parze przeciętna, a czasami wręcz fatalna jakość. Jeśli jest inaczej i znalazłeś w tych pieniądzach coś trwałego – to bez wątpienia jest to okazja, z której należy się cieszyć.

Samo dopasowanie gotowej rolety do okna pozostawia czasem wiele do życzenia, bo zbyt duża roleta będzie podatna na podmuchy wiatru i w konsekwencji niewystarczająco chroniła przed uciążliwymi promieniami słońca. Może także wspierać się o klamkę i nieefektownie wyglądać. Podobnie ma się to zresztą, jeśli wymiary są mniejsze niż wymagane. Wynika to z faktu, że wymiary standardowe nie pasują do każdego rodzaju okna. W dzisiejszych czasach nastąpiła tak duża różnorodność wśród rodzajów okien wypuszczanych na rynek , że nie często ma się do czynienia z oknem standardowym.

Roletę gotową wymienisz zazwyczaj nie później niż za 1-2 lata

Tkaniny w gotowych systemach przesłon często są wykonywane z materiałów drugiej kategorii, a co za tym idzie – szybciej mogą wypłowieć i gorzej znosić regularne czyszczenie.

Gdyby dodać do tego jeszcze fakt, że zniszczonego mechanizmu w gotowej rolecie zazwyczaj nie można dokupić oddzielnie w tym samym sklepie okazuje się, że gotowa przesłona nie tylko może być gorzej wykonana, ale i w konsekwencji nie opłaca się jej naprawiać.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety harmonijkowe - przesłony do domu, biura i zastosowań specjalnych

Zobacz

Rolety harmonijkowe zwane także roletami plisowanymi to nie tylko doskonała alternatywa dla tradycyjnych modeli wolnowiszących, ale i przesłony okienne, które można wykorzystać do...

Jak czyścić rolety?

Zobacz

Nowe tkaniny, produkty drewniane, metalowe i plastikowe są impregnowane związkami, które zapobiegają zanieczyszczeniom i odpychają kurz, dlatego w pierwszych miesiącach funkcjonowania kwestia, jak czyścić rolety w domu, nie jest…