Wczytuję dane...

Rolety i okna dachowe (połaciowe) - co warto nich wiedzieć?

średnia: 5.0  ocen: 2

Może spotykasz czasem informacje, że na oknach dachowych można montować typowe rolety okienne. Ale czy wiesz jakie mogą być tego konsekwencje?

Odpowiednio dobrane okna połaciowe to prosty i nowoczesny sposób na doświetlenie pomieszczenia na poddaszu.

rolety do do okien dachowych

Przed zakupem warto sprawdzić, czy ich montaż jest w naszym domu możliwy oraz dowiedzieć się więcej na temat ich zalet i wad. Oto kilka informacji, które mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji. Można je montować w niemal każdym dachu, którego nachylenie wynosi co najmniej 15 stopni. Wielkość okna trzeba dopasować do wielkości pokoju, aby wyglądał proporcjonalnie, powierzchnia okna powinna być około 8 razy mniejsza niż powierzchnia podłogi w pomieszczeniu. Okno należy usytuować tak, żeby jego dolna krawędź znalazła się około metra nad podłogą, górna zaś na wysokości 2 metrów. Gdy chcemy doświetlić bardzo wysokie poddasze, można okno zamontować wyżej, ale do otwierania trzeba będzie używać drążka lub zainstalować elektryczny mechanizm uchylający.

W pomieszczeniach, w których jest wilgotne powietrze np. kuchnia, łazienka, montuje się specjalne modele z nawiewami, które dostarczają powietrze z zewnątrz, przez co wspomagają działanie wentylacji. Okna można łączyć w zestaw (montując je obok siebie albo jedno pod drugim), a także rozbudowywać za pomocą dodatkowych modułów ( w kształcie trójkąta, półkola). Do dachów o nietypowej konstrukcji ( w kształcie łuku) można zamówić nietypowe okna. Warto wybierać modele, których skrzydła obracają się o 180 stopni, będziemy mieli wówczas dostęp do ich zewnętrznej strony, co znacznie ułatwi mycie okien. Wprawdzie okien połaciowych nie zasłonimy tradycyjnymi zasłonami, ale możemy zamocować żaluzje lub rolety okienne. Można też instalować na nich rolety zewnętrzne oraz markizy, które nie tylko ograniczają dostęp światła, ale także chronią przed uciążliwym nagrzewaniem.

Nie sposób tez nie wspomnieć o możliwości zakupu rolet dedykowanych oknom dachowym.

Rolety dachowe są specjalnie tak skonstruowane by dobrze działały na oknach połaciowych. Dzięki temu ich materiał nie obwisa mimo iż roleta ta jest zazwyczaj dość mocno odchylona od pionu. Dużym zainteresowaniem cieszą się podgumowane rolety do okien dachowych, które dają 100% zaciemnienia. Przed ich nabyciem warto dopytać sprzedawcy, czy taki materiał podlega reklamacji z tytułu rozwarstwień i odklejania się gumy po jej nagrzaniu w upalnie dni. W oknie połaciowym można zamontować na przykład szybę z witrażem albo z diodami LED umieszczonymi między taflami szkła, które nawet w dzień dają efekt rozgwieżdżonego nieba.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Rolety odbijające światło czy podgumowane?

Zobacz

Wysokie temperatury na zewnątrz i przedzierające się przez okna promienie ...

Rolety na okna z zaokrąglonymi listwami

Zobacz

Okna, które posiadają zaokrąglone listwy są chętnie wybierane przez osoby poszukujące…

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark