Wczytuję dane...

Wewnętrzne rolety okienne czy rolety zewnętrzne - czym się zasłaniać?

średnia: 5.0  ocen: 2

Wybór pomiędzy roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi może sprawiać pewne trudności. Szeroki wybór produktów, kształtów i zastosowań nie daje bowiem jednoznacznej odpowiedzi. Co powinno zadecydować zatem o wyborze rodzaju rolety? Zredagowano dla Państwa poradnik, w którym podpowiadamy, jak przygotować się do zakupów.

Rolety wewnętrzne: budowa i zastosowanie

Rolety wewnętrzne są zdecydowanie najpopularniejszymi przesłonami okiennymi dostępnymi w sprzedaży na polskim rynku. Ich budowa jest stosunkowo prosta i ma bardzo szerokie zastosowanie. Większość modeli może być montowanych inwazyjnie do ściany lub sufitu oraz bezinwazyjnie, bezpośrednio do ramy okiennej.

Rolety wewnętrzne plisowane do sypialni

Ze względu na zastosowanie różnych materiałów przesłaniających, kolorów tkanin, wzorów, systemów krycia i zwijania – rolety można dopasować do indywidualnych oczekiwań użytkowników, planowanego budżetu oraz spodziewanej funkcjonalności. Optymalizacja kosztów pozwala na wybór pomiędzy klasycznymi modelami wolnowiszącymi, roletami o specjalnych zastosowaniach, unikalnym wzornictwie oraz ponadprzeciętnej ergonomii.

Wysokiej jakości materiały, z jakich zostały wykonane rolety, świetnie sprawdzają się zarówno w salonach reprezentacyjnych, jak i kuchniach, łazienkach, pokojach dziecięcych oraz wszystkich pozostałych pomieszczeniach użytkowych, a w tym m.in. także na poddaszach. Pod względem technicznym, rolety wewnętrzne pozwalają na częściową lub całkowitą regulację poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniach. Trudno odmówić im także walorów estetycznych, ponieważ to one są częstym powodem, dla których użytkownicy domów decydują się np. na zastosowanie rolet austriackich w miejsce tradycyjnych zasłon.

Warto mieć jednak na uwadze, że rolety wewnętrzne chociaż dokładnie pokrywają przestrzeń okienną, nie są systemami, które w kompleksowy sposób zapobiegną nagrzewaniu się pomieszczeń. Ich podstawową funkcją jest możliwość płynnego regulowania wpadających do pokoju lub biura promieni słonecznych oraz unikalny wygląd, który może być ciekawym uzupełnieniem nowoczesnych oraz bardziej tradycyjnych aranżacji.

Czy rolety wewnętrzne mogą być wywieszone po zewnętrznej część okna?

Zgodnie z nazwą, rolety wewnętrzne zostały stworzone z myślą o ich użyciu we wnętrzach – i tyle. To oznacza, że chociaż w sprzedaży dostępne są modele o specjalnym zastosowaniu np. z tkaninami pogumowanymi, to żadna z takich przesłon nie powinna znaleźć się po drugiej stronie okna. Do budowy rolet wewnętrznych, producenci wykorzystują często naturalne materiały, które nie są odporne na długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, wiatr, wysokie wahania temperatur oraz uporczywe zabrudzenia.

Wobec tego, roletami wewnętrznymi nie można zastąpić modeli stworzonych do zamontowania na zewnętrznej stronie okna i odwrotnie. Nawet w przypadku instalacji rolety wewnętrznej w przydomowej altanie, producent nie gwarantuje sprawności tego typu przesłony, a w razie jakiejkolwiek awarii, pozostaje zwolniony z udzielenia opieki gwarancyjnej – o tym po prostu warto pamiętać.

Rolety wewnętrzne - podsumowanie

Zalety:

  1. pozwalają na swobodną regulację poziomu zaciemnienia,
  2. stosunkowo tanie w zakupie i proste w montażu,
  3. wyróżniają się nieocenionymi walorami estetycznymi,
  4. mogą być instalowane bezinwazyjnie.

Wady:

  1. nie chronią przed przegrzewaniem się pomieszczeń.

Rolety zewnętrzne: budowa i zastosowanie

W jednoznaczny sposób należałoby podkreślić, że rolety zewnętrzne są zupełnie inną kategorią produktów i pod względem technicznym mają niewiele wspólnego z przesłonami wewnętrznymi.

Rolety zewewnętrzne antywłamaniowe

Rolety zewnętrze są znacznie bardziej kosztowną inwestycją, a za ich projektowanie na ogół (choć nie zawsze) odpowiadają zupełnie inni producenci. To oznacza, że firmy, odpowiadające za produkcję, montaż i dystrybucję tego typu przesłon, mają zupełnie inne doświadczenia i technologie, niż te stosowane w przypadku przesłon wewnętrznych.

Pod względem budowy, rolety zewnętrzne przypominają nieco niewielkie, rolowane i segmentowane bramy garażowe. Także ich sposób zwijania i obsługi jest bardzo podobny (droższe modele wiodących producentów, podobnie jak bram garażowych mogą być obsługiwane zdalnie przy pomocy specjalnego pilota, co jest znacznym ułatwieniem w przypadku montażu rolet zewnętrznych np. na oknach zlokalizowanych na poddaszach).

Przesłony montowane po zewnętrznej części okna gwarantują dużą ochronę przed nasłonecznieniem, a dzięki temu znacznie skuteczniej zapobiegają przed przegrzewaniem się pomieszczeń; w zasadniczy sposób ograniczają wpływ także pozostałych czynników zewnętrznych na warunki w domu lub mieszkaniu. Warstwa izolacyjna jaką tworzą rolety zewnętrzne bywa także sposobem na ograniczenie rachunków za energię grzewczą w okresie jesienno-zimowym, ponieważ tego typu przesłony są odporne na wiatr i zabezpieczają przestrzeń okna przed gwałtowną utratą ciepła.

Poza tym, rolety zewnętrzne chronią okna przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego tak chętnie stosowane są w domach położonych na terenach zalesionych oraz okolicach, gdzie występuje ryzyko włamania (uwaga: dot. rolet zewnętrznych wzmocnionych z systemami antywłamaniowymi).

Rolety zewewnętrzne - podsumowanie

Zalety:

  1. gwarantują całkowitą ochronę okna przed nasłonecznieniem,
  2. chronią przestrzeń okienną przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  3. tworzą warstwę izolacyjną, ograniczając oddziaływanie czynników zewnętrznych na wnętrze (opady, temperatura i wiatr),

Wady:

  1. wysoki koszt zakupu,
  2. w zasadzie brak możliwości samodzielnego montażu bez odpowiedniego doświadczenia i kompetencji praktycznych,
  3. dyskusyjne walory estetyczne (w zasadzie ich brak),
  4. inwazyjny montaż.

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Tkaniny podgumowane - co warto o niech wiedzieć?

Zobacz

Rolety z tkaninami podgumowanymi to doskonały sposób na całkowite zabezpieczenie pomieszczenia przed działaniem promieni słonecznych. Chętnie stosowane w sypialniach...

Wewnętrzne rolety okienne czy rolety zewnętrzne - czym się zasłaniać?

Zobacz

Wybór pomiędzy roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi może sprawiać pewne trudności. Szeroki wybór produktów, kształtów i zastosowań nie daje bowiem jednoznacznej odpowiedzi…



Darmowy poradnik o roeltach - Olmark