Wczytuję dane...

Rolety odbijające światło czy podgumowane? Wybieramy odpowiednią tkaninę

średnia: 3.6  ocen: 212

Wysokie temperatury na zewnątrz i przedzierające się przez okna promienie słoneczne bywają uciążliwe szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Skutecznym sposobem na zaciemnienie pomieszczeń są rolety, których tkaniny pokrywa się specjalnymi materiałami, odbijającymi lub całkowicie zasłaniającymi światło. Zerknijmy na nie z bliska.

Rolety wewnętrzne ograniczą dostęp do światła w zależności od potrzeb

Roleta zaciemniająca podgumowana tkaniną silver

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych praktycznym rozwiązaniem stają się rolety wewnętrzne zaciemniające. W zależności od wybranej konstrukcji oraz zastosowanego materiału, rolety mogą pełnić funkcję zaciemniającą i ozdabiającą wnętrze. Chętnie stosowane w mieszkaniach, domach i biurach znacznie ułatwiają odpoczynek lub pracę.

Rolety, poza samą przesłoną świetlną, są dobrym sposobem na niedopuszczenie do przesadnego nagrzewania się pomieszczenia. Warto jednak mieć w tym temacie realistyczne oczekiwania pamiętając, że temperatura pomieszczenia nie jest zależna tylko od tego ile ciepła wpada tam przez okno. Często powierzchnia ścian czy dachy działa jak nagrzany piecyk i oddaje ciepło do wnętrza budynku, a na ten proces rolety nie mają wielkiego wpływu.

Uwaga: Efekt może być jednak zróżnicowany w zależności od zastosowanej rolety oraz jej samego umiejscowienia. Przyjmuje się, że różnica w pomieszczeniu bez zainstalowanych rolet oraz tym z pełnymi przesłonami wynosi maksymalnie kilka °C.

Tkaniny podgumowane oraz te odbijające światło. Na jakie się zdecydować?

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klienckie, producenci zdecydowali się rozszerzyć swoją ofertę i przygotować dedykowane tkaniny, które skutecznie ograniczają dostęp do światła. Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka rozwiązań, które sprawdzają się w upalne dni.

Rolety z tkaninami podgumowanymi

Szczególną uwagę warto poświęcić tkaninom podgumowanym (najpopularniejszą tkaniną tego typu jest tzw. Blackout), które gwarantują całkowite zaciemnienie w każdych warunkach świetnych. Co ciekawe – tego typu rozwiązania można uznać za kompromis pomiędzy wysoką funkcjonalnością, a estetyką. Materiał, jakim pokrywane są tkaniny występuje, bowiem najczęściej w kolorze samej rolety, a ze względu na swoje właściwości, pielęgnacja materiału nie sprawia szczególnych trudności; taka roleta nadaje się do bardziej wymagających zastosowań, np. kuchni, gdzie występuje wysokie ryzyko zabrudzenia. Tkaniny podgumowane występują także w wersji z białą warstwą gumy.

Uwaga: rolet z tkaninami podgumowanymi należy unikać w przypadku okien dachowych lub tych wystawionych na silne nasłonecznienie (szczególnie w przypadku rolet o ciemnej kolorystyce, które całkowicie chłoną energię), ponieważ w przeciwnym razie, materiał może ulec trwałemu odkształceniu. Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj rolety w kasecie z materiałem o nieco grubszym splocie (więcej w materiale: „Jakie rolety wybrać na okna dachowe?”).

Rolety z tkaninami odbijającymi promienie słoneczne (inaczej: posrebrzane)

Popularnym rozwiązaniem, które w pełni ogranicza dostęp do światła w upalne dni bywają rolety z tkaninami typu „Silver (na rynku dostępne są też rolety, których tkaniny pokryte są tzw. masą perłową, a w roletach plisowanych występują tkaniny z warstwą aluminium); zbudowane są w taki sposób, że jedną stronę można swobodnie dopasować kolorystycznie do wyposażenia wnętrza, a na drugą zostaje naniesiony srebrna warstwa gumy, odbijająca promienie słoneczne. Rolety posrebrzane dobrze sprawdzą się m.in. w sypialni i pokojach dziecięcych.

Warto dodać że to tak zwane posrebrzenie tkaniny zazwyczaj nie jest aluminiowe jak wielu mniema. Jest to guma w kolorze srebrzystym. Dlaczego warto o tym pamiętać? Chociażby dlatego, ze rolety podgumowane a właściwie tkaniny powleczone warstwą gumy będą miały inne właściwości, niż te które pokryto warstwą aluminium. Zasadniczą różnica jest cena- materiały z aluminium są zdecydowanie droższe od podgumowanych tkanin zaciemniających.

Czy rolety odbijające światło są skuteczne – czego się po nich spodziewać?

Roleta podgumowana na oknie kuchennym

Kluczem do powodzenia jest nie uleganie reklamom wmawiającym , że jakiś materiał ma cudowne właściwości – wtedy nasze oczekiwania będą zdecydowanie realniejsze, a co za tym idzie – dokonamy świadomego wyboru i niepotrzebnie nie przepłacimy na dokonamy zakupie. Dzięki powyższym unikniemy rozczarowania. Dlaczego tak właśnie warto potraktować temat tkanin rolet wewnętrznych odbijających promienie słoneczne?

Otóż każda roleta wewnętrzna z tkaninami silver, podgumowanymi czy innymi o podobnych właściwościach nie potrafi jednego – wyprowadzić ciepła które dostało się do danego pomieszczenia ponownie na zewnątrz. Powyższa kwestia sprawia, że choć bez wątpienia odczujemy ulgę związaną z bezpośrednia nagrzaniem czy uderzeniem promieni słonecznych – to jednak zastosowanie tkanin wewnętrznych odbijających światło nie sprawi, że ciepło i temperatura staną się całkowicie ujarzmione i ponownie przez szybę wydostanie się na zewnątrz – to na te chwilę niemożliwe.

Zatem czy warto pomyśleć o roletach odbijających światło gdy walczymy z letnimi upałami ?

Oczywiście że warto, ale należy wiedzieć, że oprócz dobrze dobranych rolet ową walkę należy wspomagać odpowiednia wentylacją i rozsądnymi oczekiwaniami.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety pasują do stylu skandynawskiego?

Zobacz

Wnętrze w stylu skandynawskim jest idealne dla większości regionów w Europie, ponieważ uwzględnia wszystkie cechy tych szerokości...

Remont Kuchni – jak się do tego zabrać?

Zobacz

Kuchnia w wielu domach stanowi centrum życia rodzinnego. Tutaj nie tylko gotujemy, ale często także spędzamy czas przy rodzinnych…