Wczytuję dane...

Jak urządzić salon od południowej strony?

średnia: 5.0  ocen: 1

Pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe są jasne i ciepłe przez cały rok. Urządzenie salonu właśnie w takim wnętrzu ma wiele zalet, jednak w okresie letnim może okazać się nieco kłopotliwe. Nadmiar słońca i wysokie temperatury da się mimo wszystko okiełznać tak, aby lokalizacja pokoju dziennego działała stale na korzyść domowników. Jakie zalety i wady ma salon od południowej strony? Jak go urządzić?

Zalety salonu od strony południowej

Południowe pomieszczenia domu czy mieszkania są najcieplejsze i najjaśniejsze ze względu na to, że oświetla je i ogrzewa intensywne światło słoneczne. Niezależnie od pory roku to właśnie ten pokój będzie więc najprzytulniejszy. Takie cechy nie przekładają się jednak na uniwersalność, co oznacza, że w południowym pomieszczeniu nie urządzimy na przykład kuchni (w której i tak będzie cieplej z uwagi na gotowanie czy pieczenie potraw). Pokój zlokalizowany od południa świetnie sprawdzi się natomiast jako salon. Dlaczego?

Jak urządzić salon od południowej strony?

Dużo naturalnego światła

Dzisiaj jasne, pełne słońca wnętrza są w modzie, ale nie tylko dlatego warto aranżować salon tak, aby wypełniało go naturalne światło. Jest to również kwestia dobrego samopoczucia domowników. W końcu salon służy wypoczynkowi i najczęściej spędzamy w nim swój czas wolny po południu. Dobrze więc jeśli jest on jak najdłużej oświetlony naturalnymi promieniami słońca.

Zyski ciepła w zimie

Słońce i światło to także ciepło. Salon od południa - zwłaszcza ten z dużymi przeszkleniami - nagrzewa się w sposób naturalny. Jest to niezwykle ważna zaleta w sezonie grzewczym, ponieważ przekłada się na mniejsze straty energii, zwiększenie wydajności systemu grzewczego i, krótko mówiąc, oszczędność. Pokój dzienny z oknami od południa będzie najprzyjemniejszym pomieszczeniem w całym domu, szczególnie zimą.

Aranżacja południowego salonu

Komfortowe i przytulne wnętrze pod pewnym warunkiem

Salon od południa może stać się naprawdę komfortowym, przytulnym, jasnym wnętrzem, w którym z dumą przyjmuje się gości lub wypoczywa w gronie rodziny. Jednak, aby tak się stało, należy odpowiednio go urządzić. Zimą, wczesną wiosną i późną jesienią chcemy maksymalnie wykorzystać przyjemnie ciepłe popołudniowe promienie słońca, ale latem natężenie słonecznego światła może okazać się kłopotliwe. Rozwiązaniem tego problemu będzie wykorzystanie takich elementów wyposażenia, które pozwolą modyfikować ilość światła wpadającego do środka. Warto pamiętać też o odpowiednim ustawieniu ekranów - aby w telewizorze nie odbijały się promienie słońca, nie może on stać ani wisieć naprzeciwko okien.

Wady salonu od południowej strony

Jak zostało wspomniane, salon od południowej strony w sezonie letnim może nadmiernie się nagrzewać, co wynika ze szczególnego położenia słońca na niebie. Latem od południa słońce świeci nie tylko mocniej, ale i dłużej, dlatego im większe przeszklenia zaplanujemy w swoim salonie, tym bardziej gorąco będzie w tym pokoju w trakcie słonecznej pogody. Aby modny, pełen naturalnego światła salon nie zamieniał się latem w przysłowiową "szklarnię", musimy zastosować rozwiązania, które pozwolą nam ograniczyć nadmierne nagrzewanie się tego pomieszczenia. Co mamy do wyboru?

Rolety i zasłony

Od środka salon zlokalizowany z południowej strony budynku możemy zasłonić przed promieniami słonecznymi za pomocą funkcjonalnych rolet i/lub zasłon. Pierwsza opcja najlepiej sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, gdzie często rezygnujemy już z innej oprawy okiennej. Do wyboru mamy kilka rodzajów rolet: modele dzień i noc, rolety rzymskie czy przeżywające swój renesans żaluzje drewniane. W przypadku klasycznego lub tradycyjnego wystroju salonu możemy zdecydować się na zasłony, jednak ich materiał powinien być odpowiednio kryjący (gęsty, ciemny). Okna w salonie od południa mogą być odsłonięte do około 11.00. Później warto zasłonić je aż do późnych godzin popołudniowych, ewentualnie stopniowo zmniejszając zacienienie pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne, markizy, daszki

Salon od południa osłonimy przed nadmiarem słońca także z zewnątrz. Możemy wybrać w tym celu zewnętrzne rolety lub - w przypadku salonów połączonych z tarasem czy balkonem - markizę czy daszek, które zacieniając powierzchnię na zewnątrz, ograniczą również ilość światła wpadającego do środka. Takie rozwiązanie można zastosować też dodatkowo, niezależnie od zamontowanych w pokoju rolet czy zasłon.

Klimatyzacja

Jeśli nie chcemy odcinać swojego salonu od słońca, możemy skupić się jedynie na ochłodzeniu go z pomocą klimatyzacji. Z pewnością będzie to sposób na bardzo skuteczne obniżenie temperatury powietrza w pokoju, niezależnie od upałów panujących na zewnątrz. Warto pamiętać jednak, że klimatyzacja będzie musiała pracować wydajniej w nasłonecznionym pomieszczeniu. Jeśli dodatkowo zasłonilibyśmy w nim okna, pozwoliłoby to na zdecydowanie ekonomiczniejsze chłodzenie.

Salon od południa może stać się fenomenalnym pokojem dziennym - ciepłym, pełnym naturalnego światła, przytulnym i komfortowym. Aby te zalety nie zamieniały się w wady w okresie letnim, pamiętajmy o uwzględnieniu w jego aranżacji rozwiązań, które pozwolą kontrolować ilość światła w pomieszczeniu lub przynajmniej zniwelują skutki nadmiernego nagrzewania się tego wnętrza.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jakie rolety wybrać do salonu?

Zobacz

Kalendarzowa wiosna i pierwsze ciepłe dni tuż przed nami. Za kilka miesięcy promienie słoneczne będą coraz silniej dawały się we znaki wszystkim mieszkańcom domu, dlatego już teraz warto...

Jak dobrać zasłony do kolorów ścian?

Zobacz

Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór mebli, ale także dobór odpowiedniej kolorystyki tekstyliów i innych dodatków. Takim niełatwym wyborem może być dopasowanie zasłon do koloru ścian. Decyzja ta może zmienić wiele...