Wiele osób przynajmniej częściowo wykonuje swoje prace w zaciszu własnego domu. Szczególnie w dobie koronawirusa, coraz bardziej popularna staje się prace zdalna. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest tyle miejsca, aby można było sobie pozwolić na wydzielanie oddzielnego pomieszczenia, aby urządzić biuro. W takiej sytuacji sypialnia może się okazać dobrym miejscem do urządzenia kąciku do pracy. Warto wiedzieć w jaki sposób zaaranżować to pomieszczenie, aby zapewnić sobie warunki idealne do skupienia czy efektywnej pracy.
Biuro w sypialni - o czym pamiętać?
Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Tam spędza się najwięcej czasu odpoczywając, śpiąc, relaksując się itd. Jest to także najbardziej intymne i prywatne miejsce, dlatego tak ważne jest, aby przestrzeń do pracy zagospodarować we właściwy sposób.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że praca w pomieszczeniu, w którym się odpoczywa nie będzie zbyt efektowna jednak właściwa aranżacja pomieszczenia może naprawdę wiele ułatwić. W dzisiejszych czasach biurko w sypialni już nikogo nie dziwi.
Jak wydzielić kącik do pracy w sypialni?
Praca w domu będzie owocna tylko wtedy, kiedy przestrzeń będzie jak najlepiej zaranżowana. Łóżko umieszczone w tym samym pomieszczeniu może w pewien sposób zachęcać do pracy na leżąco. Jednak na dłuższą metę jest to mało korzystne rozwiązanie. Najlepszym wyjściem jest wydzielenie części sypialni, która będzie przeznaczona tylko do pracy. Przestrzeń powinna być funkcjonalna i wygodna, a przy tym praktyczna. Aby tego dokonać można się zdecydować na kilka rozwiązań.
Jednym z rozwiązań jest np. wykorzystanie parawanu. Pozwoli on oddzielić biurko od reszty pokoju i stworzyć przytulna atmosferę idealną do pracy. Dobrze dobrany parawan, może także ciekawie udekorować sypialnię. Inną możliwością jest utworzenie ścianki oddzielającej przy wykorzystaniu regałów z książkami. W ten sposób także można zapewnić sobie odrobinę prywatności, a także zyskać dodatkowe miejsce na urządzenie podręcznej biblioteczki czy schowka na dokumenty i inne szpargały. Parawan nie musi mieć formy prostokąta, śmiało można eksperymentować z różnymi kształtami, tak aby dopasować je do swoich preferencji.
W sklepach z meblami dostępne są także biurka ukryte w szafie lub we wnęce. W takiej sytuacji można zaoszczędzić trochę miejsca, szczególnie jeśli metraż pomieszczenia nie jest zbyt duży. Dodatkowo należy dobrać idealny fotel lub krzesło. Ustawiając biurko w sypialni, należy też pamiętać o tym, aby było ono właściwie ustawione względem okna. Dzięki temu promienie słońca nie będą się odbijały na ekranie. Najlepszym wyjściem jest ustawienie biurka bokiem do okna.
Dodatkowo warto wykorzystać skuteczne zasłony lub żaluzje. Dobrym rozwiązaniem jest dostęp do światła dziennego regulowany roletami. W zależności od tego, czy w sypialni się pracuje czy odpoczywa to można do niej wpuścić odpowiednią ilość światła. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Wybór właściwych mebli
Podstawą udanej i praktycznej aranżacji jest dobór właściwych mebli. Domowy gabinet w sypialni powinien się składać z wielu elementów. Jeśli całość będzie dobrze przemyślana, całość będzie z pewnością funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Jak wiadomo, pierwszym elementem aranżacji jest wyżej wspomniane biurko. W sklepach można znaleźć wiele interesujących modeli. Warto postawić na biurko, na którym zmieścić się sprzęt potrzebny do pracy, a także znajdzie się przestrzeń na notatki i inne dokumenty. Chyba, że dana praca wymaga większej przestrzeni - wtedy trzeba to oczywiście uwzględnić. Biurko powinno mieć taką wysokość, która zapewni optymalną, wyprostowaną pozycję w trakcie pracy. Ważne jest także zapewnienie optymalnej przestrzeni na nogi. Dobrym rozwiązaniem są modele wyposażone w różne szuflady i szafki. Dzięki temu można mieć pod ręką to co będzie aktualnie potrzebne. Ciekawą opcją jest także biurko przymocowane do ściany. Można je złożyć, a kiedy będzie potrzebne - porostu rozłożyć. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. W małych sypialniach dobrym wyjściem jest też biurko do zabudowy. Świetnie komponuje się z resztą aranżacji i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Oprócz biurka, warto też postawić na regał oraz np. małą komodę, w której uda się pochować wszelkie potrzebne rzeczy, a dzięki temu zadbać o ład i porządek w otoczeniu.
Biuro w sypialni - praktyczne dodatki
Decydując się na urządzenie domowego biura w sypialni, oprócz mebli i potrzebnych sprzętów, warto także zadbać o praktyczne akcesoria oraz dodatki. Dzięki temu przestrzeń będzie nie tylko funkcjonalna, ale i stylowa. Na rynku dostępne jest mnóstwo przedmiotów, które z pewnością poprawią komory pracy. Przede wszystkim należy zakupić dobrze dobrane lampki. Ich ustawienie, rozmieszczenie światła, a także kolor żarówek powinien zachęcać do pracy i nie męczyć zbytnio oczu. Dobrym dodatkiem są wszelkie także organizery. Pozwalają one dobrze zagospodarować przestrzeń i utrzymać porządek na biurku. Dostępne są organizery przeznaczone do porządkowania dokumentów, książek, a także innych akcesoriów, takich jak np. długopisy, zakreślacze itd.
Mało osób zwraca uwagę na podnóżki, a jednak są to niezywkle ciekawe dodatki, które znacznie poprawiają komfort pracy. Warto zaznaczyć, że są one zalecane przez przez normy BHP. Odpowiednie układanie nóg przy siedzeniu, może skutecznie zniwelować zmęczenie dolnych części ciała.
Mała sypialnia z biurem - praktyczne porady
Nawet jeśli sypialnia jest bardzo małym pomieszczeniem, nie stanowi to problemu dla zaaranżowania w niej przestrzeni biurowej. Na rynku dostępne jest wiele praktycznych mebli, które świetnie się sprawdzą w takiej sytuacji. Producenci wychodzą na przeciw potrzebom konsumentów.
Aranżacja biura w sypialni wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań. Dzięki temu można sobie zapewnić wygodne i komfortowe miejsce do pracy. Warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami i urządzić przestrzeń do pracy tak, aby była jak najbardziej praktyczna.