Wczytuję dane...

Trzy najistotniejsze style wystroju wnętrz na 2022

średnia: 5.0  ocen: 2

Wszystko wskazuje na to, że 2022 rok również spędzimy w pewnej mierze we własnych czterech kątach. Nie dziwi zatem dążenie do otaczania się pięknymi aranżacjami. Najmodniejsze w tym roku będą natomiast trzy bardzo odmienne style: japandi, boho i retro. Który z nich spodoba nam się najbardziej?

Trzy najistotniejsze style wystroju wnętrz na 2022.

Styl japandi, czyli egzotyczna wersja stylu skandynawskiego we wnętrzach

Nurt dekoratorski japandi to mieszanka stylu japońskiego i skandynawskiego. Wskazuje na to już sama jego nazwa, pochodząca od słów "skandi" i "japan". Tak naprawdę takie aranżacje wyciągają to, co najlepsze z obu tych nurtów, tworząc tym samym wnętrza, które spodobają się przede wszystkim minimalistom. Główną dewizą stylu japandi jest hasło "więcej znaczny mniej". Takie wystroje mają być przede wszystkim bardzo proste, wręcz surowe. To w połączeniu ze stonowaną, naturalną kolorystyką stanowi tło dla osobowości domowników. Aby wprowadzić do swoich wnętrz nurt japandi, musimy nauczyć się wyzbywać nadmiaru przedmiotów i czerpać inspirację z natury. Takie aranżacje są przestronne i dobrze doświetlone, pełne naturalnych surowców i neutralnych kolorów, a także wyposażone w meble, których design nawiązuje do najprostszych form geometrycznych.

Aranżację w stylu japandi najłatwiej będzie wprowadzić w domach w stylu skandynawskim. Wystarczy wymienić w nich dodatki tak, aby we wnętrzu dominowały jedynie barwy bliskie ziemi oraz materiały naturalne (bambus, wiklina, drewno). Wyraźne powinno być także nawiązanie do kultury japońskiej, między innymi poprzez wykorzystanie typowo azjatyckich dekoracji - zdobiona ceramika, rośliny, w tym zwłaszcza drzewka bonsai, naturalne tkaniny.

Przeciwieństwo japandi - styl boho

Można śmiało powiedzieć, że kolejny topowy styl wnętrzarski to całkowite przeciwieństwo nurtu japandi - drugi na liście jest bowiem styl aranżacyjny boho. Te pełne kolorów i wzorów artystyczne wnętrza pozwalają wyzwolić pokłady kreatywności, które drzemią w każdym z nas. Aranżacje boho stanowią mieszankę niepowiązanych ze sobą na pozór barw i motywów. Pozwalają na pierwszym planie stawiać swobodę i wygodę domowników. Chociaż stylu boho nie ograniczają zasady, to jednak da się wskazać kilka charakterystycznych cech, łączących tego typu wnętrza. Aby wprowadzić boho do swojego domu, należy zadbać o:

Styl boho
  1. intensywne i wyraziste kolory oraz pstrokate połączenia (meble powinny nawiązywać do orientalnej kolorystyki, jak rubin, turkus, purpura), umieszczone na tle stonowanych barw pastelowych, jak mięta czy jasna żółć,
  2. wzorzystość (boho pełne jest wzorów i ornamentów nawiązujących do motywów marokańskich, egzotycznych, ludowych i rustykalnych) obecną zarówno na dodatkach, takich jak poduszki, pledy i dywany, jak i na płytkach czy tapetach,
  3. odpowiednie surowce, w tym przede wszystkim szlachetne gatunki drewna, bambus, wiklinę, ceramikę i materiały, takie jak wełna,
  4. charakterystyczne dekoracje, czyli plecione makramy, ręcznie malowane wazony, półmiski, świeczniki, patery i wszelkie pamiątki z egzotycznych podróży.

Warto podkreślić, że wyróżniamy także odnogę stylu boho - skandi boho - która powinna spodobać się fanom skandynawskiej palety stonowanych barw, ożywionych artystycznymi dekoracjami w stylu boho.

Styl retro dla tęskniących za stylistyką z lat 70 i 80-tych

Ostatni modny styl wnętrzarski w 2022 roku to styl retro. Stanowi on połączenie nowoczesnego budownictwa ze stylizowanymi na staromodne meblami i dekoracjami. Pełen jest wyrazistych kolorów, finezyjnych wzorów i abstrakcyjnych form, które czynią go ciekawym i radosnym. Typowe dla wnętrz retro są mocne barwy, geometryczne i roślinne wzory oraz syntetyczne materiały, jak plastik czy sztuczna skóra. Podłogi w takich aranżacjach pokrywa najczęściej deska ułożona w jodełkę lub kafelki w kontrastujących kolorach bieli i czerni. Charakterystyczne są także inne krzykliwe zestawienia kolorystyczne, na przykład połączenie czerwieni i mięty. Ściany pomieszczeń retro są najczęściej białe - tworzą tło dla wyrazistych dekoracji. Niekiedy pokrywa je także tapeta lub czerwona cegła. Dodatki w stylu lat 70-tych i 80-tych to przede wszystkim metalowe stojaki na kwiaty, porcelana, lampy stołowe z abażurami, plakaty i grafiki stylizowane oraz dywany w geometryczne wzory.

Wśród modnych trendów wnętrzarskich na 2022 rok znajdzie się coś odpowiedniego zarówno dla wielbicieli minimalizmu, jak i dla tych, którzy preferują aranżacje z duszą. Zarówno nurt japandi, jak i boho czy retro z pewnością nadadzą naszym mieszkaniom charakter i sprawią, że spędzanie większej ilości czasu w domu nie będzie już takim wyrzeczeniem.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Inspirowane naturą trendy wnętrzarskie na 2022 rok

Zobacz

Trendy w aranżacji wnętrz na 2022 rok nawiązują do materiałów pochodzących prosto z natury. Łagodne odcienie kolorystyczne, meble wykonane z wysokiej jakości drewna czy dodatki wykonane z plecionek...

Rolety i okna dachowe (połaciowe) - co warto nich wiedzieć?

Zobacz

Może spotykasz czasem informacje, że na oknach dachowych można montować typowe rolety okienne. Ale czy wiesz jakie mogą być tego konsekwencje...