Wczytuję dane...

Czym zasłonić okna na parterze?

średnia: 5.0  ocen: 1

Mieszkanie na parterze, szczególnie w bloku, niesie za sobą kilka istotnych zalet. Nie trzeba dużo wchodzić po schodach, wniesienie wózka dziecięcego nie jest dużym problemem, a kiedy w bloku zepsuje się winda, problem właściwie nas nie dotyczy. Dodatkowo takie mieszkania są zwykle tańsze, a niektóre z nich mają dostęp do prywatnego ogródka. W przypadku domów jednorodzinnych i bliźniaków, to właśnie na parterze dzieje się większość rzeczy w ciągu dnia. Jest tam salon, kuchnia, łazienka, a nierzadko także wyjście do ogrodu. Choć takie mieszkanie może być bardzo komfortowe, jest jednak pewna rzecz, która trapi mieszkańców parteru, a mianowicie prywatność. Istnieje spora szansa, że przechodzący ulicą ludzie będą, nawet przypadkiem, odruchowo, zerkać nam w okna o każdej porze dnia i nocy.

Czym zasłonić okna na parterze?

Jak więc zasłonić okna na parterze?

O ile mieszkańcy wyższych pięter zwykle zasłaniają swoje okna dopiero wtedy, gdy szykują się do snu, o tyle posiadacze mieszkań na parterze czują potrzebę osłaniania ich także w dzień. Przy wyborze tego, czym chcemy zasłonić okna na najniższej kondygnacji, należy pamiętać o dostępie do światła słonecznego. Jest ono nie tylko istotne dla naszego dobrego samopoczucia i domowych roślin, ale także pozwoli znacznie zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Dobry sposób na zasłonięcie okien parterowych powinien być nie tylko efektywny, ale także praktyczny, wygodny i estetyczny.

Co zastosować na okna na parterze – masz wiele opcji

Najbardziej naturalny sposób lekkiego osłonięcia wnętrza przed nieproszonymi spojrzeniami z pewnością spodoba się fanom ogrodnictwa. Rośliny doniczkowe doskonale sprawdzą się w salonie i w kuchni. W tych pomieszczeniach zwykle nie przeżywamy zbyt intymnych momentów, takich jak np. przebieranie się, ale i potrzebujemy tam sporo światła. Jest to doskonały kompromis. Światłolubna roślinka ma zapewniony dostęp do promieni słonecznych, a my zyskujemy nieco prywatności w swoim domu. Poza tym domowy ogródek doniczkowy nadaje wnętrzu charakteru i sprawia, że jest ono bardziej przytulne. Jeśli masz duże okna, sięgające od podłogi do sufitu, wybierz wysokie rośliny, takie jak monstery, wyrośnięte draceny czy palmy. Stwórz swoją prywatną dżunglę! Okna z parapetem możesz osłonić używając mniejszych roślin doniczkowych i kwiatów. Wybierając rośliny, zwróć uwagę na to, w którą stronę świata skierowane są Twoje okna i jak długo światło słoneczne wpada do pomieszczenia, ponieważ różne rośliny mają różne zapotrzebowanie na światło i temperaturę.

Bardzo popularnym wariantem są rolety wewnętrzne. Dostępne na rynku rolety wykonane są z przeróżnych materiałów o różnej przepuszczalności światła. Ich popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny i łatwości w montażu. Jeśli chcemy całkowicie odciąć się od wścibskich spojrzeń, ale nie tracić dziennego światła, dobrym wyborem będą rolety cienkie i w jasnym odcieniu. Sprawdzą się szczególnie dobrze w łazience i sypialni. Nie zawsze zaleca się stosowania rolet materiałowych w kuchni. Obecny tam tłuszcz i wilgoć z parujących potraw mogą szybko niekorzystnie odbić się na ich wyglądzie.

Choć najpopularniejsze rolety to te klasyczne, które zsuwamy z góry na dół przy użyciu sznureczka, w sklepach znajdziemy także inne warianty. Do sypialni i salonu świetnie nadadzą się rolety, które można przesuwać nie tylko z góry na dół, ale też z dołu do góry, np. rolety rzymskie. Dzięki nim z łatwością zasłonimy tylko wybraną część okna.

Bardzo uniwersalny i stosunkowo niedrogi wariant to rolety dzień-noc. Wykonane są z dwóch różnych materiałów, ułożonych naprzemiennie w poziome pasy. Jedna z tkanin jest gruba i nie przepuszcza światła, druga jest niemal przezroczysta. Rolety dzień-noc pozwolą nam wpuścić nieco światła do wnętrza w dzień, a w nocy zapewnić całkowitą prywatność.

Zamiast rolet można wybrać zasłony. Przez jakiś czas zapomniane, dziś wracają na salony (i nie tylko!). Ogromna ilość dostępnych materiałów i stylowe wzornictwo pozwoli na dodanie pomieszczeniu niezwykłej atmosfery. Piękna zasłona może całkowicie odmienić charakter wnętrza! Tak samo jak w przypadku rolet, mamy wybór między cienkimi, delikatnymi zasłonami, a grubymi, nieprzepuszczającymi światła tkaninami. Z ozdobnymi frędzlami, z motywem roślinnym, czy minimalistyczne? Wybór należy do Ciebie.

Firany okienne. Wiele osób zniechęciło się do ich posiadania, uznając je za przeżytek. Niegdyś obecne w każdym domu, w każdym pomieszczeniu, kojarzone z okresem PRL. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli masz awersję do firan, być może warto się jej pozbyć. Dzisiaj firany dostępne są w tak wielu wariantach, że dopasujesz je do każdego wystroju. Cienkie i przezroczyste firanki delikatnie osłonią wnętrze przed spojrzeniami z ulicy, nie pozbawiając Cię przy tym światła słonecznego. Można je łatwo wyprać, dlatego sprawdzą się nawet w kuchni. Ze względu na wysoką przezierność nie polecają się jednak do łazienki.

Jeśli chcesz zasłonić okno w sypialni, rozważ wybór żaluzji. Nowe żaluzje metalowe lub drewniane pozwolą Ci kontrolować ilość światła wpuszczanego do wnętrza. Mogą tworzyć niesamowicie przytulny klimat, mają jednak pewną wadę. Są trudne w czyszczeniu. Każdy z poziomych paneli z czasem zbiera kurz i trzeba je regularnie czyścić, co bywa nużące i pracochłonne. Aby nieco ograniczyć ilość czasu poświęcanego na czyszczenie żaluzji, można wybrać szersze panele. Mimo to, lepiej nie zasłaniać żaluzjami okien kuchennych. Na listewkach będzie osadzał się tłuszcz, przez co kurz będzie lepki i jeszcze trudniejszy do dokładnego wyszorowania.

Okiennice to doskonały i stylowy pomysł... jednak tylko dla mieszkańców domów. Zamontowanie okiennic zewnętrznych w bloku, o ile w ogóle będzie możliwe, może przysporzyć nam problemów ze strony administracji osiedla, zaś okiennice wewnętrzne zabiorą zbyt dużo przestrzeni z i tak już niewielkich pomieszczeń. Jeśli jednak posiadasz dom, może warto przemyśleć ten wariant? Taki sposób na zasłonięcie okien może sprawić, że bryła budynku zyska na estetyce. Okiennice wewnętrzne dodadzą sypialni lub salonowi luksusowego, lecz przytulnego klimatu. Ilość wpuszczanego światła kontroluje się podobnie jak w przypadku żaluzji. Tak samo jak w przypadku żaluzji, będziemy mieć do czynienia z kurzącymi się listewkami. Warto mieć to na uwadze.

Co na okna na parterze?

Folie okienne sprawdzą się świetnie w domowym biurze, łazience, czy sypialni. Folia mleczna naklejona na okno sprawi, że dla nieproszonych oczu całe wnętrze będzie mocno rozmyte. Nie pozbawi nas za to światła słonecznego. Możemy wybrać także folię z efektem lustra weneckiego. Człowiek stojący na ulicy zobaczy w naszym oknie tylko swoje odbicie, my zaś będziemy widzieć wyraźnie wszystko, co jest za oknem. Ma to jednak swoją cenę – folia lustrzana odbija bardzo dużo światła, przez co pomieszczenie nie będzie się nagrzewać od słońca. W zależności od tego, gdzie chcesz taką folię zamontować, może to być wada jak i zaleta. Dostępne są również folie perforowane – z pewnością zdarzyło ci się zobaczyć je w sklepach, salonach kosmetycznych, lub na szybach autobusów. Z zewnątrz widzimy nadruk lub kolor, z wewnątrz patrzymy na świat jakby przez siatkę o małych oczkach. Raczej nie stosuje się tego rozwiązania w budynkach mieszkalnych.

Masz ogromny wybór – wykorzystaj go

Jak pewnie udało Ci się zauważyć, w obecnych czasach zachowanie prywatności w mieszkaniu na parterze nie jest szczególnie trudne. Do wyboru jest ogrom wariantów tego, jak zasłonić okno parterowe. Teraz, kiedy masz już kilka pomysłów, pozostało dokładne przemyślenie wszystkich za i przeciw. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie typu osłony do pomieszczenia, aby służyła nam długo i efektywnie, ale też nie wprowadzała chaosu wizualnego. Co wybierzesz? Roleta, folia, żaluzja, czy może prywatna dżungla?

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

4 inspirujące pomysły na zielony salon

Zobacz

Zieleń we wnętrzach to powrót do natury. Ten elegancki i uniwersalny kolor wywołuje poczucie równowagi, bezpieczeństwa i skupienia. Tak jak przebywanie na łonie natury, również wniesienie zieleni do wnętrza mieszkania...

Pięć sposobów na połączenie salonu z pokojem zabaw

Zobacz

Ograniczona ilość miejsca w domu lub mieszkaniu jest najczęstszą przyczyną problemu zorganizowania przestrzeni dla dzieci. Najmłodsze pociechy potrzebują miejsca do ciągłego rozwoju, które umożliwi im spędzanie czasu…