Praca w gabinecie, zaaranżowanym w domu lub mieszkaniu, to niesamowity komfort – szczególnie w czasach, gdy aktywność zawodowa w ogromnym stopniu przeniosła się w zacisza naszych czterech kątów. Stworzenie własnego wnętrza do pracy często okazuje się najlepszym rozwiązaniem, zapewniającym efektywną realizację spraw służbowych. Jak urządzić gabinet, aby był wygodny, a praca w nim przyjemna i zdrowa?
Jak urządzić komfortowy gabinet?
Funkcjonalne miejsce do pracy powinno być wyposażone w biurko i odpowiednio dobrany fotel, właściwe oświetlenie oraz meble służące do przechowywania, np. dokumentów. Aranżując gabinet, warto wziąć pod uwagę, czy potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia tych ostatnich. Akta zawierające poufne informacje powinny znaleźć się w zamykanej na klucz szafce lub komodzie. Do magazynowania innych dokumentów przydadzą się natomiast półki.
Nie bez znaczenia jest również wygląd domowego biura. Aby nic nie rozpraszało naszej uwagi, nie umieszczajmy w nim zbyt wielu ozdób ani barw. W minimalistycznym pomieszczeniu pracuje się bardziej produktywnie. Wystrój gabinetu ma znaczenie także w przypadku, gdy przyjmujemy w nim klientów. Pomieszczenie służące do pracy jest wtedy równocześnie naszą wizytówką. Jego urządzenie powinno być starannie przemyślane zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się ono w domu.
Jak urządzić funkcjonalny gabinet w domu?
Jeżeli w trakcie pracy będą odwiedzać nas klienci, dobrze, by domowy gabinet znajdował się jak najbliżej wejścia. W ten sposób goście nie będą wchodzili do strefy prywatnej. Wygodne biuro najlepiej urządzić w osobnym pokoju, w którym zmieści się biurko i inne niezbędne meble, jednak nie zawsze jest to możliwe – będzie to proste w momencie, gdy dopiero wybieramy mieszkanie lub projekt domu. W sytuacji, gdy aranżujemy je w posiadanym już lokalu i nie mamy osobnego pomieszczenia, wystarczy specjalnie wydzielona strefa, oddzielona od reszty mieszkania specjalnym przepierzeniem, np. parawanem.
Biurko w domowym gabinecie warto ustawić na wprost, a jednocześnie możliwie blisko okna, aby jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Jest ono najkorzystniejsze dla ludzkiego oka. Nie należy też zapominać o odpowiednim sztucznym oświetleniu, zarówno górnym, jak i specjalistycznym, rozjaśniającym stricte miejsce pracy. W okolicach biurka należy także zainstalować odpowiednią liczbę gniazdek elektrycznych, do których wygodnie podłączymy komputer, drukarkę, czy właśnie lampę biurkową.
Ergonomiczne wyposażenie – wygoda i bezpieczeństwo
Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest ważne nie tylko ze względu na wygodę, ale też zdrowie. Niewystarczająca ilość światła męczy wzrok i nadwyręża oczy. Najlepiej, by jego barwa była jak najbardziej zbliżona do naturalnej lub lekko chłodna. Dzięki temu będzie bezpieczna dla oczu i lepiej zmobilizuje do pracy, ponieważ ciepłe światło sprawia, że zaczynamy się relaksować. Jeśli pracujemy manualnie, np. wypełniając papierowe dokumenty, ważny jest również kierunek padania światła – lampę ustawiamy po przeciwległej stronie w stosunku do ręki, którą piszemy.
Biurko powinno być wystarczająco duże, by pomieścić komputer oraz wszystkie potrzebne do pracy papiery i akcesoria rozłożone tak, żeby nie sprawiały wrażenia nadmiernego chaosu. W ten sposób bez wątpienia praca będzie przebiegała sprawniej i generowała mniej stresu. Istotne jest też krzesło lub fotel, właściwie dobrane do wysokości biurka oraz wzrostu osoby na nim siedzącej. Znacznym udogodnieniem, wpływającym na komfort pracy jest też możliwość regulacji kąta oparcia oraz położenia podłokietników. Dla zdrowia kręgosłupa i kolan oraz zapobiegania problemom z krążeniem przydaje się specjalny podnóżek, przeznaczony do pracy przy biurku.
Urządzenie gabinetu w domu, uwzględniające wszystkie powyższe czynniki, pozwala na efektywne i komfortowe wykonywanie obowiązków zawodowych. Tak dostosowane miejsce pracy sprawi, że będzie ona nieuciążliwa dla pozostałych domowników. Ergonomiczne meble i sprzęty natomiast - zagwarantują zdrowie oczu oraz kręgosłupa.
Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać
Sypialnia w stylu boho? 5 wskazówek jak to zrobić.
ZobaczMasz w planach remont sypialni? Chcesz nadać jej powiewu świeżości? Zależy Ci na tym, by Twoja sypialnia była przede wszystkim przytulna oraz komfortowa? Jeśli chociaż na jedno z tych...
Można by je nazwać bohaterem drugiego planu. Postacie drugoplanowe mają jednak to do siebie, że choć nie skupiają na sobie całej uwagi, to jednak ich nieobecność powoduje swego rodzaju…