Wczytuję dane...

Jak zaaranżować mały pokój nastolatka w bloku, by wydał się większy?

średnia: 4.7  ocen: 3

W okresie nastoletnim, dziecko będzie potrzebowało przestrzeni wyłącznie dla siebie. Co zrobić, jeśli mieszkamy w bloku i przestrzeń ta pozostaje ograniczona z uwagi na mały metraż pokoju? Nie jest to żaden problem, bowiem istnieją pewne triki, które pozwolą na optyczne powiększenie niewielkiego pomieszczenia. Jak urządzić niewielki młodzieżowy pokój? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, udzielając kilku przydatnych porad. Zapraszamy zatem do lektury.

Jak zaaranżować mały pokój nastolatka w bloku?

Duża szafa zamiast małych mebli.

Szafy w klasycznym wydaniu z tak zwanymi skrzydłowymi drzwiami, potrzebować będą dodatkowej przestrzeni, abyśmy mogli je swobodnie otwierać i wyciągać albo wkładać do nich zawartość. W niewielkiej przestrzeni znacznie lepiej sprawdzi się jedna, duża szafa, zamiast kilku mniejszych szafek. Ponadto, najlepiej wybrać taką z przesuwanymi drzwiami. Za sprawą czego użytkowanie pokoju stanie się znacznie bardziej wygodne.

Jeśli już chcemy koniecznie umieszczać w niewielkim pomieszczeniu dodatkowe szafki, niech będą one wiszące. Nie zmniejszy to optycznie pokoju, zaś da możliwość przechowywania przyborów do szkoły, ubrań oraz książek.

Dobierz odpowiedni kolor ścian i sufitu.

Kolejnym trikiem na optyczne powiększenie niewielkich przestrzeni, jest zastosowanie odpowiednich kolorów na ścianach i suficie. Najlepszą barwą w takim przypadku, będzie biel - kolor ten potrafi optycznie powiększyć pokój. Warto zastosować go zarówno na ścianach, jak i na suficie, co wzmocni rezultat. Przy dobieraniu kolorów, weźmy zawsze pod uwagę zdanie dziecka, bo jeżeli nie spodobają mu się białe ściany i sufit, możemy zdecydować się na inną jasną barwę (błękit, gołębią szarość, pudrowy róż czy też beż). Zamiast ścian w białym kolorze, możemy także pokusić się o zakup białych lakierowanych mebli - pokój, który zostanie wypełniony błyszczącymi się przedmiotami wydaje się być większy, aniżeli pozostaje w rzeczywistości.

Jak zaaranżować okna w małym pokoju?

Ozdoby okienne są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wykańczanie wnętrza i nierzadko w sporym stopniu mają wpływ na jego charakter. Poza tym, mogą optycznie powiększać albo zmniejszać pomieszczenia, a także, rzecz jasna, zdecydować o ilości słonecznego światła, które będzie do niego wpadało.

Niewielki pokój nastolatka nie stanowi zazwyczaj zbyt dobrego miejsca dla lejących się, ciężkich zasłon. Będą one zupełnie przytłaczały wnętrze i potrafią pozbawić je lekkości. Jednym z rozwiązań w tym przypadku, będą materiałowe rolety, które mają także znaczący wpływ na wystrój panujący w danym wnętrzu. Zasada pozostaje mniej więcej identyczna, co w wypadku firanek - ciemne kolory mogą pomniejszać, zaś jasne powiększać optycznie. Nie musimy się obawiać, iż nie umożliwią one wytworzenia półmroku w pomieszczeniu - jasne rolety nie muszą być wcale transparentne. Tak samo, rolety półprzezroczyste mogą występować w ciemniejszych kolorach - ważna jest bowiem przepuszczalność światła, na temat której będziemy mogli przeczytać na karcie z opisem danego produktu.

Jak zaaranżować mały pokój by wydał się większy?

Dobierz odpowiednie oświetlenie.

Lampy wiszące mające zabudowane klosze nie stanowią odpowiedniego oświetlenia do niewielkiego pomieszczenia. Sprawią one, iż pomieszczenie będzie się wydawało mniejsze, aniżeli faktycznie jest. Wytworne klasyczne żyrandole wyglądają przepięknie, niemniej jednak wyłącznie w większych pomieszczeniach.

Jakie lampy będą najlepsze do niewielkiego pomieszczenia?

W przypadku niewielkich pomieszczeń najlepiej sprawdzają się wewnętrzne plafony albo lampy sufitowe. Te typy oświetlenia nie będą zwisać w nazbyt dużej odległości od sufitu, dzięki czemu uda się nam uniknąć efektu zbytniego przytłoczenia w pomieszczeniu.

Do oświetlania niewielkiego centralnego pokoju, warto dodać poboczne lampy. Dzięki czemu oświetlimy wszelkie zakamarki w pomieszczeniu. Pokój nie tylko będzie mógł zostać optycznie powiększony, ale także zyska na funkcjonalności. Lampy poboczne, które warto wybrać to między innymi:

  1. kinkiety do niewielkiego pomieszczenia - sprawdzą się w każdym wnętrzu i dodadzą mu dużej przestronności. Najlepiej, żeby światło z lamp ściennych zostało skierowane w stronę sufitu, co da dużo lepszy rezultat,
  2. nowoczesne kinkiety - wybór jest naprawdę spory, dzięki temu na pewno wybierzemy lampę dopasowaną do stylu naszego wnętrza. Jeżeli wybrane pomieszczenie będzie długie i wąskie, to warto założyć kinkiety na całości dłuższej ściany. Dzięki tu uda się nam optycznie poszerzyć wybrane wnętrze,
  3. lampy stojące do małych pomieszczeń - stylowe oraz dodające przytulności oświetlenie. Lampy ustawiane na podłodze będą doskonale spełniać powierzoną rolę, jeśli zostaną postawione w kącie pomieszczenia. Idealnie rozświetlają najciemniejsze miejsca we wnętrzu,
  4. lampy dekoracyjne - chociaż w niewielkich wnętrzach ciężko pozwolić sobie na pojedyncze, wiszące dekoracje, to istnieją inne metody na ozdabianie pomieszczeń z użyciem oświetlenia. Kinkiety chromowane i w stylu LOFT, są oświetleniem, które potrafi fantastycznie udekorować pomieszczenie.

Przemyśl jakie półki zamierzasz zastosować.

Dla osób, które lubią duże ilości dodatków, niestety mamy złą wiadomość - im więcej będzie ich w pomieszczeniu, tym mniejsze się ono wydaje. Dlatego chcąc stawiać coś na podłodze, nie kierujmy się ilością, ale jakością. Niewielkie półeczki czy komody ustawiane na panelach, warto będzie zastąpić wiszącymi półkami - im więcej podłogi jest widoczne, tym pomieszczenie wydaje się być większe.

Podsumowując warto zauważyć, iż istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby móc zaaranżować pokój dla nastolatka w bloku tak, aby wydawał się on większy. Można tego dokonać chociażby dzięki wstawieniu do pomieszczenia jednej dużej szafy, nie zaś kilku, dzięki czemu nie będzie efektu przytłoczenia. Ważne są także zastosowane kolory - powinny być to jasne barwy. W małym pokoju, warto także zastosować rolety zamiast ciężkich i grubych zasłon. Ponadto zadbajmy o odpowiednie oświetlenie, najlepiej z kilku źródeł. W tak małych pomieszczeniach, nie powinniśmy również przesadzać zbytnio z ilością ustawianych mebli na podłodze. Ograniczmy je do minimum. Im więcej pustej przestrzeni na podłodze, tym pokój wydaje się być większy.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić poddasze?

Zobacz

Poddasze to pomieszczenia, które ze względu na niuanse konstrukcyjne takie jak skośne stropy oraz widoczne elementy więźby, są wyjątkowo trudne do aranżacji. Jednakże przy odrobinie wysiłku jesteśmy...

Rodzaje zwijaczy do rolet

Zobacz

Obecnie rolety okienne stają się coraz popularniejsze. Niejednokrotnie zastępują tradycyjne firany, bowiem zapewniają większą prywatność, a ich struktura przeważnie przepuszcza o wiele mniej światła. Roleta okienna…