Wczytuję dane...

Jak urządzić poddasze?

średnia: 5.0  ocen: 2

Poddasze to pomieszczenia, które ze względu na niuanse konstrukcyjne takie jak skośne stropy oraz widoczne elementy więźby, są wyjątkowo trudne do aranżacji. Jednakże przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie wyczarować funkcjonalną oraz zachwycającą przestrzeń, która będzie miała niepowtarzalny i oryginalny klimat. Jak zabrać się za projektowanie i urządzanie tej niełatwej przestrzeni, by cieszyć się stylowym wystrojem i wysoką funkcjonalnością na co dzień? Dziś odpowiemy, na co zwrócić uwagę oraz wyjawimy kilka trików, które są szczególnie przydatne w trakcie urządzania poddasza.

Jak urządzić poddasze?

Jak urządzić poddasze ze skosami?

Jeśli dysponujemy użytkowym poddaszem, warto podjąć się jego urządzenia, gdyż zyskamy wtedy wolą przestrzeń, która dzięki odpowiedniej aranżacji może być naprawdę funkcjonalna oraz zachwycać oryginalnym wyglądem. Poddasze, ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, takie jak skosy, często wydaje się dość ciasne i mało przestrzenne. Dlatego też urządzając je, powinniśmy skupić się na tym, by w miarę możliwości nie dzielić dodatkowo przestrzeni, na przykład za pomocą ścian działowych, czy przepierzeń. Tego typu rozwiązania mogą sprawić, że całość będzie wyglądała dość ciężko oraz przytłaczająco. Aby oddzielić os siebie pomieszczenia, wykorzystajmy już istniejące ściany nośne, lub podzielmy całość optycznie, wykorzystując na przykład obecne na poddaszu słupy oraz kominy. W tym przypadku całość zostaje zgrabnie oddzielona bez zakłócania przestrzennego charakteru całości.

Świetnym trikiem, który pozwoli na optyczne powiększenie poddasza, jest wykorzystanie stonowanej, jasnej kolorystyki, takiej jak szarości, beże, czy biel, która pięknie rozjaśnia przestrzeń oraz sprawia, że mieszkanie wygląda schludnie i elegancko. Innym pomysłem, który nada całości przestrzennego charakteru, jest zamontowanie na ścianach luster, które wizualnie również powiększają poddasze, a ponadto są bardzo praktyczne.

Meblując poddasze, powinniśmy zrobić to w sposób przemyślany, tak by nie zagracić przestrzeni oraz by jak najlepiej wykorzystać nietypowe ukształtowanie wnętrza. Doskonałym pomysłem jest zamówienie mebli na wymiar, które idealnie dopasują się do metrażu i kształtu poddasza, pozwalając maksymalnie wykorzystać pomieszczenie bez efektu przytłoczenia i przeciążenia niedopasowanymi meblami.

W zależności od kąta nachylenia stopu oraz wysokości ścianki kolankowej dobierzmy meble, które lepiej sprawdzą się na naszym poddaszu. Jeśli ścianka kolankowa jest dość wysoka, możemy wykorzystać szafki, gdyż będziemy mieć do nich dobry i wygodny dostęp. Z kolei w sytuacji dużego kąta nachylenia stropu oaz krótkiej ścianki postawmy na zabudowane, głębokie szuflady.

Meble o większych gabarytach powinniśmy postawić przy najwyższych pionowych ścianach. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń. Jeśli na naszym poddaszu znajdują się nieregularne wnęki trudne do zagospodarowania możemy rozważyć urządzenie tam garderoby, lub zabudowanie ich wąską szafą na wymiar.

Jak urządzić poddasze w starym domu?

Jeśli tylko dostępna przestrzeń i kubatura budynku na to pozwala, warto zdecydować się na zastosowanie niezwykle funkcjonalnego i efektywnego rozwiązania, czyli na antresolę. Zyskamy wtedy dodatkową przestrzeń, która może na przykład pełnić rolę sypialni. Obecność schodów, galerii, i balustrady wniesie do pomieszczenia wyjątkowy klimat i podkreśli wyjątkową stylistykę całości.

Jak urządzić poddasze w starym domu?

Stare domy kryją w sobie wiele możliwości oraz pozwalają na stworzenie naprawdę klimatycznych i oryginalnych wnętrz. Jeśli zdecydujemy się na aranżację poddasza w starym domu, zyskamy wyjątkową, urzekającą swoim designem przestrzeń, która z pewnością doskonale będzie pełniła swoje funkcje.

W starych domach na poddaszach często widoczne są elementy więźby dachowej wykonanej z drewna. Konstrukcje te wyglądają niezwykle efektownie i wprowadzają do wnętrza oryginalny klimat. Warto więc wyeksponować je, tak, by stanowiły część dekoracyjną. Możemy odświeżyć je poprzez szlifowanie lub pomalować je na kolor, który będzie spójny z całością, lub będzie z nią kontrastował. Widoczne drewniane krokwie doskonale wpiszą się w styl rustykalny, czy styl skandynawski, ale przy odrobinie wysiłku świetnie będą korespondowały ze stylem minimalistycznym i nowoczesnym, stanowiąc mocny, przyciągający wzrok detal, który na nowo definiuje charakter przestrzeni.

Jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu, możemy owinąć elementy konstrukcyjne światełkami, czy lampionami, które pięknie rozświetlą i ocieplą przestrzeń.

Kolejnym elementem, który często można znaleźć na poddaszach starych domów, są przewody kominowe. Mogą one być z powodzeniem wykorzystane do budowy kominka, który wprowadza do pomieszczeń unikalny, odprężający klimat.

Poddasze - funkcjonalna i piękna przestrzeń.

Adaptacja poddasza nie zawsze jest łatwa. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, by zyskać dodatkową przestrzeń, która dzięki oryginalnym elementom konstrukcyjnym, prezentuje się bardzo oryginalnie i interesująco. Na poddaszu możemy urządzić dodatkową sypialnię, gabinet, czy każde inne pomieszczenie, na które wcześniej brakowało miejsca w domu.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić biuro?

Zobacz

Pokój dzienny to serce każdego domu. Toczy się w nim życie towarzyskie domowników. To strefa odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Warto zatem urządzić nasz pokój dzienny jak najbardziej funkcjonalne i designersko...

Co na okno w kuchni?

Zobacz

Pewnie często zastanawiacie się nad tym jak zaaranżować okno w kuchni. Dla niektórych jest to bardzo problematyczne zadanie, choć warto mieć na uwadze fakt, że okno w kuchni jest jej sporym atutem…