Wczytuję dane...

Trzy trendy w aranżacji wnętrz w 2021 roku

średnia: 5.0  ocen: 1

Ostatnie kilkanaście miesięcy były czasem szczególnym. Doświadczenie pandemiczne zmieniło wiele w sposobie naszego myślenia. Odbiło się to również na branży projektowania wnętrz, która musiała zareagować na zmieniające się potrzeby klientów – proponować lepsze i mądrzejsze rozwiązania. Gdy zmienił się tryb życia, zmieniły się dotąd obowiązujące trendy. Zmienił się również nasz system wartości. Zaczęliśmy doceniać niedocenione. Dzisiaj, w 2021, możemy zaobserwować 3 popularne kierunki w aranżacji wnętrz. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Trzy trendy w aranżacji wnętrz w 2021 roku

Sztuka oswojenia swoich czterech ścian

Pandemia, która większość ludzi zamknęła w ciasnych domach, zachęciła do przeprowadzania remontów. W wyniku większej ilości czasu spędzanego w mieszkaniach, w naszych tzw. czterech ścianach, zapragnęliśmy, aby stały się one bardziej przytulne, a czas w nich spędzony milszym.

Dom ma być teraz ostoją, w której można schronić się przed trudami dnia codziennego. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze pomoże w takim projekcie. Zauważyć trzeba, że stosunkowo rzadziej już wybieramy klasyczne malowanie ścian na jeden kolor. Stawiamy raczej na niecodzienne rozwiązania, np. osiągnięcie wrażenia trójwymiarowości ścian. Efekt ten może zostać osiągnięty poprzez zastosowanie odpowiedniej tekstury, np. ciekawej tapety w delikatny wzór, czy tynku.

Cieszącym się niegasnącym zainteresowaniem jest efekt naturalnych cegieł. Fantastycznie wyglądają również wielobarwne mozaiki, czy sztukateria. Dzięki temu, wnętrze optycznie się powiększa, a my mamy wrażenie większej przestrzeni, która jest teraz nieopisanym skarbem.

Niewymuszone piękno natury

Perspektywa pandemiczna zmusiła również do obserwowania natury z bezpiecznej odległości, najczęściej za szklaną szybą okien. Pojawiła się więc pewna tendencja do wybierania kolorów, kojarzących się z przyrodą. Takim kolorem jest np. zieleń, która chętnie zagościła w mieszkaniach. Sytuacja ta jest symbolem pragnienia połączenia się na nowo z naturą. Wyraża tęsknotę za wolnością, czy dalekimi podróżami.

Ściana z surowej cegły.

Zielony pojawia się zarówno na ścianach, jak i w stylowych dodatkach. Chętnie wybierane są delikatne, wręcz pastelowe odcienie tego koloru, które pomagają właściwie rozjaśnić wnętrze i zapewniają uczucie spokoju (nawet po długim dniu pracy). Takie rozwiązanie sprawdzi się fantastycznie w pokoju dziennym.

Niektórzy jednak preferują ciemną, głęboką odmianę, podobną do butelkowej zieleni, która jest symbolem ponadczasowej elegancji. Może rewelacyjnie wyglądać na ścianach w sypialni, ale również jako dodatki np. welurowe poduszki, satynowa narzuta na łóżko, czy długie zasłony. Kolor ten został również wykorzystany do projektów mebli, które nadają wnętrzu głębi. Nierzadko można zobaczyć sofy obite naturalnym materiałem w kolorze ciemnej zieleni, czy pomalowane na ten odcień drewno.

Chętnie też zapraszamy do naszych domów, czy mieszkań rośliny doniczkowe, niejako rekompensując sobie brak kontaktu z naturą. Warto przy kupnie zwrócić uwagę na te, które możemy jeszcze uratować, a które nie przyciągną wzroku klientów, nastawionych na perfekcję.

Troska o stan naszej planety

Kolor zielony kojarzy się również z ekologią. To szczególnie często poruszany teraz temat, gdy perspektywa zbliżającej się katastrofy ekologicznej zaczęła być coraz bardziej bliska. Staramy się do naszego życia wprowadzać takie rozwiązania, które zapewniają zarówno nasz komfort, jak i pozwalają dodatkowo zadbać o środowisko, zapobiegać np. ocieplaniu się klimatu.

W trosce o planetę coraz częściej redukujemy użycie plastiku i doceniamy akcje dawania drugiego życia przedmiotom nieużywanym. Decydujemy się zatem na odnawianie starych mebli lub ich kupno z drugiej ręki. Zyskują na tym również nasze wnętrza, w ten sposób otrzymujący duszę.

Świadomie wykorzystujemy również naturalne tworzywa lub nadające się do recyklingu. Przykładem mogą być popularne żaluzje drewniane lub aluminiowe, czy przesłony okienne, które zastąpiły nieekologiczne wykonane z materiałów sztucznych. Nierzadko decydujemy się na rękodzieło, aniżeli produkcję masową. To nieocenione wsparcie również dla lokalnych twórców, jeśli ich biznesy podupadały w czasie pandemii. W kwestii oświetlenia wybieramy bardziej przyjazne dla planety rozwiązania, pomagające zaoszczędzić energię, wykorzystujące naturalne źródła (słońce, wiatr, wodę). Stajemy się bardziej odpowiedzialnymi mieszkańcami planety Ziemi, wprowadzając małe, ale znaczące zmiany.

O trendach na 2021 - kilka słów podsumowania

Minione miesiące na pewno sporo zmieniły nie tylko w sztuce aranżacji wnętrz. Przypomniały starą prawdę, że jedyną pewną rzeczą na świecie, jest zmiana. Oby zatem owa perspektywa pandemiczna pozwoliła zachować świeżość spojrzenia na dłużej. Planując remont, czy chcąc wprowadzić do swojego domu powiew świeżości, warto zadbać o ekologiczne rozwiązania, które będą zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Warto zwrócić się ku naturze i w niej szukać inspiracji, a także odwiecznego spokoju. Dzięki temu nasze cztery ściany staną się miejscem wyjątkowym.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Pięć sposobów na połączenie salonu z pokojem zabaw.

Zobacz

Ograniczona ilość miejsca w domu lub mieszkaniu jest najczęstszą przyczyną problemu zorganizowania przestrzeni dla dzieci. Najmłodsze pociechy potrzebują miejsca do ciągłego rozwoju, które umożliwi im spędzanie czasu...

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Zobacz

Pogoda coraz częściej przypomina nam że upalne lato będzie coraz częstszym i dłuższym zjawiskiem w naszej strefie klimatycznej. Zaciemnianie wnętrz to już nie zachcianka, ale coraz mocniejsza potrzeba…