Wczytuję dane...

Pięć sposobów na połączenie salonu z pokojem zabaw

średnia: 5.0  ocen: 1

Ograniczona ilość miejsca w domu lub mieszkaniu jest najczęstszą przyczyną problemu zorganizowania przestrzeni dla dzieci. Najmłodsze pociechy potrzebują miejsca do ciągłego rozwoju, które umożliwi im spędzanie czasu i rozwijanie się poprzez gry i zabawy. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest ulokowanie kącika zabaw dla dzieci w centralnie położonym salonie. W jaki sposób zaprojektować przestrzeń, aby takie połączenie było wygodne dla wszystkich domowników? Które rozwiązania zadecydują o tym, że połączenie salonu i pokoju zabaw okaże się trafną decyzją?

Jak połączyć salon z pokojem zabaw?

Dobra organizacja to podstawa, czyli wydzielona strefa dla dzieci

Salon pełniący rolę placu zabaw będzie miejscem funkcjonowania przedstawicieli dwóch różnych pokoleń wiekowych. Warto zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni, do której można wykorzystać kolorowe dywany. Dzięki temu określona część salonu, służąca za miejsce do zabaw dla dzieci, będzie w czytelny i przejrzysty sposób zaznaczona. Spędzanie czasu na grach i odpoczywaniu bardzo często wiąże się z wszechobecnym bałaganem, dlatego posiadanie przez pociechy swojej przestrzeni to rozwiązanie, które zabezpieczy przed przekształceniem całego salonu składzik wypełniony klockami, samochodzikami, lalkami oraz pluszakami. Zastosowanie dywanu to prosty i tani pomysł, który nie wymaga skomplikowanych zmian architektonicznych w wystroju całego pomieszczenia.

Innym ciekawym sposobem, dzięki któremu można w łatwy i przyjemny dla oka sposób zorganizować miejsce zabaw dla dzieci, jest pomalowanie ściany na wesołe kolory. W połączeniu z barwną roletą lub zasłoną będzie to przejrzyste rozwiązanie, dzięki któremu dzieci podczas zabaw będą znajdować się w zasięgu wzroku rodziców. Dodatkowe akcesoria w postaci kolorowej wykładziny lub poduszek w ciekawych odcieniach dopełnią całego wystroju, co sprawi że dzieciaki znakomicie odnajdą się w nowej przestrzeni, zaprojektowanej specjalnie dla nich.

Jeszcze łatwiejszą metodą na zorganizowanie miejsca zabaw dla dzieci w obrębie pokoju dziennego jest wytyczenie takiej strefy poprzez rozstaw mebli. Do tego celu wykorzystać można sofę lub regał, który odsunięty od ściany na odpowiednią odległość, może posłużyć jako element wyznaczający kącik zabaw dla najmłodszych. Takie rozwiązanie nie wymaga zbędnych inwestycji, ponieważ wykorzystane zostaje wyposażenie salonu. Nie zmienia się również wystrój całego pomieszczenia, które wciąż doskonale będzie prezentować się jako pokój dzienny. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest umiejscowienie miejsca dla dzieci na uboczu. Mebel zasłaniający z jednej strony widok na porozrzucane zabawki działa na korzyść prezencji całego miejsca, z kolei dla najmłodszych mnogość elementów znajdująca się wokół nich to kolejny bodziec do nowych zabaw. Z takiego rozwiązania będą zatem zadowoleni wszyscy użytkownicy salonu, niezależnie od swojego wieku.

Dobierz miejsce na przechowywanie zabawek.

Zoptymalizuj miejsce i sposób przechowywania zabawek

Ograniczenie związane z niewielką ilością miejsca jest powodem konieczności szukania innych rozwiązań do adaptacji salonu jako pokoju zabaw dla dzieci. W takich wypadkach dobrym rozwiązaniem jest udostępnienie dzieciom całego pomieszczenia, jednak z odpowiednim sposobem przechowywania zabawek. Skrzynia, kosz lub pufa umiejscowiona w mało widocznym miejscu w salonie, doskonale sprawdzi się jako schowek na lalki i figurki po skończonej zabawie. Pozwala to uniknąć bałaganu, który jest nieodłącznym elementem spędzania wolnego czasu przez maluchy.

Inspiracji warto poszukać również w odpowiednim rozmieszczeniu mebli. Niskie pufy i poduszki do siedzenia umieszczone zaraz obok wyższych, przeznaczonych dla rodziców, pozwolą zagospodarować miejsce w taki sposób, aby przestrzeń zabaw nie objęła po pewnym czasie całego pomieszczenia. Stoliki z dodatkowymi półkami świetnie sprawdzą się natomiast jako magazyn na kredki, rysunki lub drobne zabawki dziecięce. Oszczędność miejsca przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów dziecięcych pozwala uniknąć wrażenia, że pomieszczenie zostało całkowicie „opanowane” przez dzieci.

Dostosuj możliwości do rozwiązań!

To tylko niektóre z pomysłów utworzeniu w części pokoju dziennego kącika zabaw. Wiele zależy jednak od możliwości, ponieważ rozkład lub niewielki metraż będzie znacząco utrudniał wydzielenie przestrzeni przeznaczonej dla dzieci. Opcji jest jednak znacznie więcej i obejmują one użycie odpowiednich regałów lub szafek. Jednym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia, dlatego przy pomocy odpowiednich narzędzi lub patentów, zawsze można znaleźć sposób na wygodne połączenie salonu z pokojem zabaw.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Pusta ściana w salonie – 5 pomysłów na jej zagospodarowanie.

Zobacz

Piękny kolor ścian, idealnie dobrane meble i dodatki, ale... Jednak czegoś brakuje? Jest jakoś pusto, niewystarczająco? Ta jedna ściana mogłaby być inna, odpowiednio zagospodarowana, mogłaby przyciągać...

Samodzielny pomiar i montaż rolet – to nie takie straszne jak ci się wydaje

Zobacz

Coraz więcej osób poszukuje skutecznych rozwiązań, których zadaniem jest należyte zabezpieczenie mieszkań w ciągu dnia przed nadmiarem wpadających przez okno promieni słonecznych, a nocą przed światłem…