Wczytuję dane...

Jak urządzić przedpokój?

średnia: 5.0  ocen: 4

Urządzanie przedpokoju często jest spychane na dalszy plan. Brakuje nam funduszy lub pomysłu i w konsekwencji zostajemy z nijakim przedpokojem na całe lata. Zwłaszcza, że w polskich domach często jest to małe pomieszczenie, ale skupiające w sobie mnóstwo rzeczy, których nie ma gdzie trzymać. Wąskie pomieszczenia takie jak przedpokoje i korytarze potrzebują indywidualnego podejścia do aranżacji, które połączy estetykę z funkcjonalnością. Podpowiadamy, co zrobić, aby nadać im charakteru!

Jak urządzić przedpokój?

Jak urządzić wąski przedpokój?

Wąski przedpokój potrzebuje przede wszystkim dobrego zagrania kolorami. Sprawdzą się wszystkie jasne kolory, które optycznie powiększą i rozświetlą przestrzeń. Jednocześnie przedpokój powinien być spójny z resztą pomieszczeń, więc dobierając paletę barw trzeba wziąć pod uwagę kolory dominujące w następnym wnętrzu. W przedpokojach dobrze sprawdzają się wszelkie odcienie bieli i szarości, beże i pudrowy róż. Aranżację warto oprzeć na dwóch kolorach. Ciemniejszym malujemy węższe ściany, a jaśniejszym szersze. Takie połączenie normalizuje kształt pomieszczenia, optycznie je skracając.

Bardzo ważne w przedpokojach jest światło. Jeśli nie mamy tam okna, warto zainwestować w przeszklone drzwi frontowe (mowa o domach jednorodzinnych) i obowiązkowo w wiele punktów światła, najlepiej w chłodnym odcieniu. W przedpokoju często dokańczamy swoje stylizacje, więc dobre oświetlenie jest właściwie niezbędne.

Wyposażenie małych przedpokojów to przede wszystkim meble do przechowywania, w związku z czym należy wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Stawiamy na szafy wnękowe, które pomieszczą bardzo dużo rzeczy i nie zostawią pustego miejsca pod sufitem. Projektujemy ją tak, aby mieściła jak najwięcej i aby w przyszłości jak najmniej rzeczy musiało leżeć na widoku. Oprócz szafy w przedpokoju konieczne jest lustro, wieszaki i komoda na buty. Tą ostatnią można połączyć np. z siedziskiem do zakładania obuwia lub szufladą na czapki, i tym samym zaoszczędzić trochę miejsca. Jako dodatek dobrze postawić odświeżacz powietrza, aby już w progu witał nas przyjemny zapach. Do tego tacka na klucze, być może ozdobny pojemnik na korespondencję. To powinno starczyć, ponieważ w przedpokoju najlepiej sprawdza się zasada minimalizmu. Tutaj naprawdę nie ma miejsca na zbędne ozdobniki.

Jak urządzić korytarz?

Jak urządzić korytarz?

Urządzanie korytarza rządzi się podobnymi prawami jak aranżacja przedpokoju. Wykorzystujemy te same manewry, dzięki którym to wąskie, przechodnie pomieszczenie nabiera kształtów. Jednak tutaj jeszcze bardziej trzeba uważać na funkcjonalność, bo korytarzem będzie się przechodzić mnóstwo razy dziennie, więc nie może być zastawiony przypadkowymi, przeszkadzającymi elementami. W zależności, czy mowa o korytarzu prowadzącym do wyjścia, czy tym na piętrze, stosujemy nieco inne rozwiązania.

Urządzając wąski korytarz można zrezygnować z listew progowych i potraktować pomieszczenie jako przedłużenie parkietu z innych pomieszczeń. Takie rozwiązanie zespala ze sobą aranżację całego domu. Jeżeli korytarz jest naprawdę długi a my nie wiemy, co zrobić z pustą przestrzenią, wtedy warto sięgnąć po fototapetę. Idealnie sprawdzi się na węższej ścianie odwracając uwagę od długich i pustych szerszych ścian. Najlepiej, jeśli wybierzemy grafikę na której dużo się dzieje, z bogatą barwą kolorów. Można jej nadać charakteru bocznym oświetleniem np. stylowymi kinkietami.

W korytarzu w mieszkaniach, w których jednocześnie pełni on funkcję przedpokoju, często zostawiamy przyniesiony ze sobą piach czy błoto, dlatego nie można zapomnieć o dywaniku, który chroniłby resztę korytarza przed rozniesieniem się brudu. Postawmy na ciemne, najlepiej kontrastowe kolory i eleganckie materiały. Czasy szorstkich wycieraczek w nieokreślonym kolorze już za nami. Teraz warto postawić na miękki materiał i niebanalny wzór. Może jakiś ciekawy napis to coś, co sprawdzi się w Waszym domu?

Jak urządzić korytarz ze schodami?

Korytarz ze schodami aż prosi się o kreatywne rozwiązania! Miejsce pod schodami jest idealne do zaaranżowania domku zabaw dla maluchów albo kącika zwierzaków domowych. Jeśli dopiero planujemy budowę domu to warto uwzględnić przestrzeń pod schodami i zaaranżować ją np. poprzez wbudowane szuflady. Zabudowanie schodów dodatkowymi pułkami to jedno ze sprytniejszych rozwiązań, ponieważ oprócz powiększenia powierzchni użytkowej domu, sprawiają też, że schowane rzeczy nie leżą na widoku, a jak wiadomo uporządkowane wnętrza wydają się bardziej przestrzenne i stylowe.

Korytarz ze schodami zwykle ma dostęp do światła dziennego, dlatego dobrze jest kupić do niego kilka domowych roślin. Wyglądają pięknie, oczyszczają powietrze i stanowią żywą dekorację zmieniającą się z sezonu na sezon. To znacznie ciekawsze niż sztuczne elementy. Dodatkowo żywa zieleń pasuje wszędzie, niezależnie jaką kolorystykę i styl obierzemy.

Niezależnie, jakie ozdoby wybierzemy, pamiętajmy, aby zapewnić punkty wspólne pomiędzy korytarzem ze schodami a tym na górze. Może te same rośliny lub takie same lampy sufitowe będą elementem spajającym oba korytarze?

Jak urządzić korytarz na piętrze

Korytarze na piętrze zwykle dają większe pole do popisu, ponieważ nie są tak często narażone na brud z dworu jak te na dole. Dzięki temu możemy wprowadzić do nich wiele ciekawych elementów ozdobnych oraz meble.

Minimaliści mogą postawić na aranżację opartą na cegle, niezależnie czy mowa o prawdziwej ścianie z cegły czy o tapecie, która ją imituje. Połączona z niebanalnym światłem i w kontraście w stosunku do reszty ścian, przyciąga uwagę i sprawia, że nie potrzebujemy już niczego więcej.

W nowoczesnych wnętrzach, w których dysponujemy szerokimi korytarzami, można zastosować głębokie regały, sięgające aż pod sufit i zapewnić je książkami, zwłaszcza, jeśli nie planujemy osobnej biblioteczki. Wszelkie pamiątki z wakacji, zwłaszcza jeśli możemy pochwalić się wieloma podróżami, dobrze personalizują korytarz, ale trzeba samemu przed sobą przyznać, co nadaje pomieszczeniu charakteru a co jest po prostu bibelotem. Artystyczne plakaty, obrazy lub nietypowe fotografie w ramkach rozmieszczone na całej długości ściany to także świetny sposób na ozdobienie korytarza.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak urządzić salon? Komfort przede wszystkim.

Zobacz

Salon jest zdecydowanie jednym z najważniejszych pomieszczeń użytkowych w każdym domu. To w końcu tutaj spędzamy większość swojego wolnego czasu z rodziną, organizujemy spotkania z przyjaciółmi i relaksujemy się po powrocie z pracy...

Jak wybrać dekoracje okien i domu, aby stworzyć wyjątkowe wnętrza?

Zobacz

Na podłogi trafił piękny, drewniany parkiet lub modne płytki w Twoim ulubionym kolorze. Meble wpisują się w aktualne trendy, są efektowne i funkcjonalne. Czegoś Ci jednak brakuje w domowych wnętrzach? Wydają Ci się…