Wczytuję dane...

Jak zasłonić okno z łukiem?

średnia: 5.0  ocen: 1

Okno z łukiem, to przede wszystkim symbol elegancji. Trudność montażu oraz cena, to prawdopodobnie powody, dla których ludzie często odrzucają je już na samym początku. Największym problemem jednak wydaje się być dopasowanie odpowiedniej aranżacji. Aby okno nie wyglądało pusto, tak jak w przypadku prostokątnych, dobrze jest rozważyć dopasowanie odpowiedniego karnisza i zasłony.

Jak zasłonić okno z łukiem?

Co na okna z łukiem?

Zacznijmy od karniszy

Najważniejszą kwestią jest fakt, że karnisz musi być dopasowany kształtem i wielkością. Półokgrągły karnisz może być robiony na zamówienie klienta i wykonany zazwyczaj z metalu lub mosiądzu. Tak jak w przypadku zwykłego karnisza, jest to jedna lub dwie rurki, odpowiednio wymierzone i dopasowane względem szerokości i głębokości łuku. Istnieją dwa rodzaje:

  1. Karnisz wygięty w sposób ciągły (jeśli ściana lub zwieńczenie okna są zaokrąglone na danej długości).
  2. Karnisz wygięty w sposób miejscowy (czyli wygięcie karnisza w jednym lub kilku punktach, wtedy gdy mamy do czynienia z oknem narożnym lub elementem konstrukcyjnym o kształcie linii łamanej).

Warto jednak przygotować się na to, że cena takiego karnisza może być znacznie wyższa.

A może zasłony?

Z uwagi na to, że już samo okno z łukiem jest dekoracją, często najlepszym wyborem jest lekka i nierzucająca się w oczy zasłona. Ją również można dopasować i wykonać na zamówienie. Warto pamiętać, że podcięcie do łuku karnisza oraz obciążenie ołowianą nitką, może dać niesamowity efekt i pozwolić zasłonce układać się na przeróżne sposoby. Kolor i rodzaj tkaniny, to już tylko i wyłącznie kwestia indywidualna.

Wiele osób decyduje się na montaż okna z łukiem w pomieszczeniach, w których możliwość całkowitego zasłonięcia okna jest niemal konieczna (np. łazienka). Wówczas rozwiązaniem jest opcja zamontowania drewnianych żaluzji o grubych listwach lub rzymskiej rolety. Dobrze jest jednak pamiętać, że dla lepszego efektu wizualnego wszystko będzie prezentowało się lepiej w jednolitym, dopasowanym do framugi okiennej kolorze.

Darmowy poradnik o roeltach - Olmark

Publikacje uzupełniające, które warto przeczytać

Jak fantazyjnie upiąć firanki i zasłony?

Zobacz

Efektowne firany i zasłony uszyte z pięknych tkanin, idealnie dobranych do wystroju wnętrza, stanowią prawdziwą ozdobę całej aranżacji nadając pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Swobodnie opuszczone tkaniny nie są...

Rolety screen – nowe spojrzenie

Zobacz

Patrząc w przyszłość warto uwzględnić zmiany w trendach dekoracji i osłon okiennych. Zmiany te nie mają związku z odmiennym poczuciem estetyki, nowymi trendami kolorystycznymi itp. Mówiąc o przyszłości przysłon okiennych mamy tu przede wszystkim…